Платні послуги, контакт-центр та інклюзивний парк розваг: чим живе і що планує Центр Джерело

Опубліковано:
Центр соціальних послуг Джерело

Сихівський Центр Джерело працює уже понад 30 років, цьогоріч вони реорганізували роботу і відтепер об’єднують п’ять міських закладів, які опікуються людьми похилого віку, дітьми і родинами у скруті, бездомними та потребуючими. Нова назва установи — Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації “Джерело”. Журналістка “Сихів Медіа” поспілкувалась з керівницею “Джерело” Зореславою Люльчак про зміни та нововведення в Центрі.

Сьогодні Зореслава Люльчак очолює об’єднані міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Соціальний готель, міський територіальний центр соціального обслуговування, Центр обліку та нічного перебування бездомних осіб та Центр “Джерело”, який знаходиться на Сихові та опікується дітьми з інвалідністю.

Основна мета об’єднання – зробити Львів соціальним містом, де усі мешканці, які опинилися в складних життєвих обставинах, можуть вчасно отримати потрібну інформацію, фахову підтримку та шанс повернутись до повноцінного життя.

  • У вас більше 20 безкоштовних соціальний послуг. В вашому останньому інтерв’ю ви зазначали, що ставите собі за мету зробити частину послуг платними. Розкажіть чому, які саме та чи не потрібно буде збільшувати штат працівників для таких нововведень?

Оскільки це платні послуги, їх мали б надавати ті працівники, які фактично будуть залучатися враховуючи вартість цієї послуги. Вони будуть отримувати заробітну плату, яка буде закладена у вартість послуги, яка буде платною. 

Коли ми говоримо про платні послуги – це перспективи для Центру Джерело, це є послуги догляду вдома. Доволі часто людина сама може оплачувати або має близьких і рідних, які готові, оскільки вони не мають змоги самостійно приділити час чи допомогти своїй мамі, батькові. Тому питання послуги догляду вдома на платній основі є затребуваним, і ми маємо звернення офіційно. 

Для того, щоб ми цю послугу платну почали надавати, а ми є комунальною установою, необхідно встановити тариф на цю послугу і затвердити виконкомом ЛМР. Ми розраховуємо до кінця року подати на догляд вдома, будемо з цієї послуги стартувати на платній основі та відповідно тоді в подальшому подивимося.

Знаємо, що є запит на транспортні послуги, оскільки не така велика кількість обладнаного транспорту для пересування осіб на кріслах колісних у Львові. Були ситуації, що невеликій кількості осіб з інвалідністю, які мають намір кудись поїхати, необхідний спецтранспорт, так і до нас були такі звернення. Зараз наші транспортні послуги надаються виключно для тих, хто є нашим отримувачем іншим послуг.

  • Спеціалісти Центру постійно відвідують різноманітні форуми, курси та підвищення кваліфікації. Це їхня ініціатива чи, можливо, обов’язкова складова вашої роботи?

Насправді до моменту великої реорганізації і суттєвого збільшення кількості працівників, реально ми для себе ставили таке завдання. Керівники структурних підрозділів проводили опитування серед своїх працівників, збирали запити під навчання, які є глибоко затребувані. 

Тоді ми шукали ресурси, щороку ми планували так діяльності для того, щоб залучити кошти на ці навчання, і зробити їх безкоштовними для наших працівників, бо це інтереси установи.

Враховуючи те, що нас практично 500 працівників і ми тільки місяць, як пройшли великий шлях, дуже таких формальних процедур трансформаційних, нам треба ширше працювати.  Будемо над цим працювати та збирати запити, і, власне, думати про той перелік навчання. Як зовнішній, так і внутрішній, який ми можемо своїм ресурсом провести, бо насправді в нас є багато кваліфікованих експертів. Будемо дивитися, що ми можемо самостійним ресурсом закрити. 

  • Чи є уже єдиний номер для звернення людей, які хочуть скористатись послугами центру? Як довго ви йшли до того, аби у вас з’явилась так звана “гаряча лінія”?

Наступного тижня буде, ми домовляємося з оператором. І це складно, бо він має бути безкоштовний для усіх операторів, не “0 800”. А хочемо зробити, щоб незалежно чи це буде Київстар, чи life, чи Vodafone, він буде безкоштовним. Важливо, щоб він був легким у запам’ятовуванні, і це, як виявилося, ціла процедура. 

Насправді люди в нашій громаді не дуже розуміють, що таке соціальні послуги і куди можна звернутися, щоб отримати таку допомогу. Там в тому шляху, щоб вийти з тиску складних життєвих обставин, можливо, немає розуміння, які є ресурси в громаді. Часом люди не мають розуміння які кроки зробити, щоб додатково виготовити певні документи, мати інші можливості, для того, щоб отримати послугу догляду вдома чи денного, аби мама змогла піти на роботу, і це теж дасть можливість сім’ї такого ресурсу. 

Тому ми це робимо для того, щоб максимально водночас надати інформацію про наші послуги і найближчим часом збираємося зібрати всю інформацію про ті організації, про ті установи, що надають послуги нашій громаді, щоб максимально перескеровувати розуміючи цільову потребу людини. Наш контакт-центр матиме за мету допомогти людині, щоб вона отримала допомогу та підтримку яка їй наразі дійсно є необхідною. Наш контакт-центр, куди також можуть прийти люди, буде в Сихівській районній адміністрації.

  • Чи можна у вас волонтерити? Якшо так, то в чому полягає волонтерство, як стати волонтером і в яких з ваших Центрі можна допомогти?

Насправді можна вже волонтерити по факту. До моменту вторгнення був ковід, і ми дуже велику кількість волонтерської діяльності частково обмежували. Через те, що ми надаємо послуги дуже вразливій категорії, групі ризику, яка вразлива до захворювання.

Завжди є така загроза, але водночас трохи наклалося, бо ми багато заходів проводили і волонтерів залучали до них. Зараз ми повертаємося до цього і ми вже відкрили тут на Сихові свої стіни для студентів широкого загалу, які приходять в нас практику, і теж залишаються волонтерами за їхнім бажанням. 

Хочу зазначити, що в нашій структурі є відділ комунікації розвитку волонтерства, які своїм завданням мають залучення волонтерів до діяльності Центру Джерело. Вони тільки зараз починають формувати, тобто вони розуміють, які в нас є напрямки, які послуги і будемо виходити до того, щоб волонтерів залучати. І точно будемо виходити в публічний простір.

  • Розкажіть про інклюзивний майданчик, який облаштували на території Центру на Сихові цьогоріч.

В час війни ми розуміємо, що багато хто приїжджає в Україну і шукає варіанти того як допомогти. В травні 2022 року до нас завітали представники громадської організації зі США, вони шукали можливості допомогти дітям з інвалідністю. От вони до нас прийшли, ми показували свою діяльність, чим займаємося, пропонували різні ідеї, що можна було б зробити.

І власне, коли вони ходили по території, ми запропонували спочатку просто зробити певні першочергові речі. А вони вже самі своєю ініціативою виступили, що хочуть повністю зробити такий ребрендинг нашого старого майданчика. Це вийшла більше така територія розваг. Для того, щоб його облаштувати, ми дали можливість їм самостійно це все зробити.  Закупівлі не здійснював Центр Джерело, це повністю оплатила ГО. Вони безпосередньо вивчили потреби наших дітей, зрозуміли, які в нас є діти і щоб їм було цікаво.

Вони навіть їздили на звичайні майданчики і вже облаштовані інклюзивно. Якщо маленька дитина, то мамі і дитині з інвалідністю простіше зайти на майданчик, бо це нормально сприймається, але діти дорослішають. А коли діти стають великими, підлітками, то батьки кремпуються зайти на дитячий майданчик. 

Але водночас діти з інвалідністю хочуть далі бути там, мати свої атракції, розваги. От і тоді власне було прийнято рішення для того, щоб все-таки максимально дітям було комфортно, цікаво і безпечно. Робили окремі зони: для дітей, які мають порушення опорно-рухового апарату, там є своя специфіка і свої облаштування просторові, для дітей з розладами спектра аутизму, інтелектуального порушення. Бо вони зазвичай є дуже гіперактивні і можуть мати інші прояви. Вони потребують і швидких змін діяльності, щоб їм було цікаво. Майже рік тривала така підготовка. 

Спочатку був намальований план. Тоді вже ця організація шукала своїх підрядників, які виконували ці всі роботи, навіть якісь елементи завозили за кордону.

  • Чи можуть майданчик відвідувати батьки і діти з інвалідністю, які не є вихованцями Центру?

Попередня практика показала, що на деяких розвагах діти можуть травмуватися, якщо вони не є з інвалідністю, тому що це одна річ, коли є гойдалки з фіксаторами для дітей на кріслах колісних, інша річ, коли це є дитина, яка просто розважається і не зважає на це. Запихає там ногу, до прикладу, у нас були переломи, і тому власне такі нюанси вже були виключені.

Хоча, якщо це є дитина з інвалідністю, але вона не отримує в нас послугу, це не є проблема насправді. Тобто, можна звернутись, в нас є відповідальні особи, і тоді мамі буде проведений інструктаж: як користуватись, які там є зони і тому подібні речі. І точно дитина з інвалідністю матиме змогу відвідати і скористатись майданчиком.  

  • А як щодо інклюзивності Сихівського району загалом, чи є дітям де гуляти з батьками?

Я знаю, що зараз багато розглядається питання доступності, інклюзивності. В першу чергу йдеться не тільки про локації для відпочинку чи розваг, а про можливості комфортного пересування містом. Бо це є дуже важливо насправді. Прекрасно, що десь там в якомусь районі є майданчик, але як до цього майданчика доїхати, якщо в тебе немає власного транспорту чи ти не можеш спуститися банально з під’їзду свого?

Знаєте, тому тенденція є позитивна. Звичайно, що це великі кошти. Район Сихова, порівнюючи з іншими, він виграє. Точно треба допрацювати пониження, тактильну плитку тощо. Завжди складніше і дорожче виправляти, ніж робити це одразу.

Роботи відверто багато, але ми розуміємо що Львів – це одне з тих міст, де насправді для нас зараз є велика кількість осіб з інвалідністю і буде ще більше.

Ми маємо той шанс, ресурс, щоб готуватись і тут не тільки питання фізичної доступності, тут і питання готовності людей сприймати поруч з собою людей з інвалідністю. Інвалідність може мати дуже різні прояви: чи це інтелектуальні порушення, чи це є фізичні порушення, чи це є порушення слуху, зору тощо. Як себе коректно повести, так коли ти це бачиш? Можливо щось таке для тебе незвичне, поведінка яка не відповідає усталеним нормам для нас. Мені здається це найбільша проблема з якою доведеться нам усім працювати, бо от ті речі фізичні, то можна усунути.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Тільки зараз зрозуміла наскільки вже звикла”: переселенка розповіла про адаптацію до життя на Сихові.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ