Пандуси і підйомники у Сихівському районі: як встановити і куди звертатися

Опубліковано:

З початком війни питання доступності у Львові стало дедалі актуальнішим, бо постала потреба зробити місто зручним та комфортним для всіх його мешканців, зокрема для людей з інвалідністю. Перші кроки зроблено, а що далі? Журналістка “Сихів Медіа” поспілкувалася з головою Сихівської районної адміністрації Андрієм Зозулею і дізналася більше про встановлення пандусів та підйомників у нашому районі та про труднощі зі встановленням і фінансуванням.

Скільки пандусів та підйомників встановили у Сихівському районі за останній рік?

У Львівській міській територіальній громаді діє Програма забезпечення доступності житлових приміщень осіб з інвалідністю у кріслах колісних та осіб з інвалідністю з порушенням зору 1 групи. Відповідно до цієї Програми головними розпорядниками коштів в частині встановлення пандусів та благоустрою прилеглої території є районні адміністрації, а в частині встановлення підйомників та їхнього технічного обслуговування — ЛКП “Львівсвітло”.

Сихівська РА
Сихівська РА

Упродовж 2024 року у Сихівському районі встановили 4 пандуси та 10 підйомників. Субʼєкти підприємницької діяльності також долучаються до створення безбар’єрного простору в нашому районі. Для цього ми проводимо такі зустрічі із бізнесом, банками, аптеками тощо.

Які обʼєкти є пріоритетними для облаштування пандусами?

Першочергово пандуси встановлюють у будинках, у яких зареєстровані військовослужбовці та діти з інвалідністю, які користуються кріслами колісними, особи з інвалідністю, які працюють, навчаються або відвідують щоденно реабілітаційні заклади, а також у під’їздах, у яких проживають двоє та більше осіб з інвалідністю, які користуються кріслами колісними.

Як мешканцям звернутись із запитом на встановлення пандуса у своєму будинку? Можете покроково розповісти?

Особи з інвалідністю у кріслах колісних та особи з інвалідністю з порушенням зору 1 групи можуть подати до Центру надання адміністративних послуг Львова заяву на ім’я голови районної адміністрації за зареєстрованим місцем проживання на території Львівської міської територіальної громади.

Якщо заяву подає уповноважена особа чи представник, то треба мати документи, які посвідчують особу (для тих осіб, від імені яких подається заява), а також документ, який надає повноваження законному представникові чи уповноваженій особі представляти таких осіб.

До заяви додають такі документи (відповідно до статусу особи):

– Копію паспорта громадянина України / копія паспорта з безконтактним електронним носієм (ID карта) з оригіналом довідки про реєстрацію місця проживання (перебування).

– Копію свідоцтва про народження дитини — для дитини з інвалідністю.

– Копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про групу та причину інвалідності / Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

– Копію медичного висновку про дитину з інвалідністю, виданого закладом охорони здоров’я відповідно до Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 04.12.2001 № 482, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 за № 11/6299 (надалі — медичний висновок) — для дитини з інвалідністю.

– Копію документа, який підтверджує статус військовослужбовця – для військовослужбовців.

– Витяг з Реєстру Львівської міської територіальної громади про реєстрацію місця проживання (перебування) на території Львівської міської територіальної громади (додається Центром самостійно за наявності цієї інформації у Реєстрі Львівської міської територіальної громади).

– Засвідчення копій документів, які додаються до заяви, здійснює заявник з обов’язковим проставленням його особистого підпису.

Моніторингові групи обстежують житловий будинок, визначають необхідність елементів доступності та технічну можливість їхнього встановлення. Це питання виносять на розгляд Комітету з доступності об’єктів громадського та житлового середовища, який погоджує перелік житлових будинків, що підлягатимуть обладнанню у наступному бюджетному році. Після цього питання виносять на розгляд сесії ЛМР і приймають відповідні ухвали.

Чи вистачає фінансування на такі проєкти, і з яких джерел воно надходить?

Враховуючи військовий стан в Україні, фінансування є обмеженим, однак у 2025 році плануємо встановити 10 пандусів та 20 підйомників у житлових будинках Сихівського району за кошти з бюджету нашої громади.

Які найпоширеніші складнощі виникають при встановленні підйомників у старих будинках?

Серед найпоширеніших складнощів у старих будинках є пошук технічних рішень та індивідуального підходу для забезпечення доступності. Серед найбільших викликів — відсутність вільного простору, вузькі сходові клітки та майданчики перед входом в під’їзди тощо.

Чи контролює адміністрація якість встановлення пандусів?

Районна адміністрація є замовником виконання робіт зі встановлення пандусів. Контроль за якістю виконання робіт здійснює як райадміністрація, так і технічний нагляд, з яким укладається угода.

Як ви оцінюєте рівень доступності Сихівського району сьогодні — на якому ми етапі?

Рівень доступності в нашому районі щороку поступово покращується: встановлюємо пандуси та підйомники, а також покращуємо вуличну пішохідну інфраструктуру. 

До прикладу, у 2024 році встановили 4 пандуси та 10 підйомників в житлових будинках, облаштували пониження на 76 локаціях, покращили доступність на зупинках громадського транспорту за 9 адресами: вул. Зелена, 214, вул. Зелена, 303, вул. Козельницька, вул. Віденська, 6, вул. Стрийська, 45, вул. Зелена, 407, вул. К. Трильовського, 21, вул. Г. Хоткевича, 62, вул. В. Чукаріна, 12. 

Також влаштували пішохідну доріжку від вул. Сливової до вул. Навроцького, 23, яка забезпечить доступ до Центру ментального здоров’я на території Лікарні Святого Луки. Розпочали ремонтні роботи на території біля КНП ЛОР “Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр“ та ін.

Які кроки ви ще плануєте зробити для покращення інклюзивності у Сихівському районі?

У 2025 році в межах виділеного фінансування продовжуємо реалізацію програми доступності житлових будинків, а також покращення доступності вуличної пішохідної інфраструктури. 

Зокрема, плануємо облаштувати пандуси у будинках за адресами: Чукаріна, 1, 11, Трильовського, 22, Г. Хоткевича, 40 та інших, продовжимо проводити пониження бордюрного каменю, де це необхідно (вул. О. Довженка, вул. А. Манастирського, вул. Зелена, вул. Віденська, вул. С. Литвиненка, вул. А. Кос-Анатольського, просп. Червоної Калини біля дитячої поліклініки та ін.), плануємо покращити доступність на площі біля Центру Довженка, а також на інших локаціях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: УКУ організовує благодійний забіг разом з владикою Борисом Ґудзяком

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ