Восьмий апеляційний адміністративний суд зазначив, що орган місцевого самоврядування не може обмежувати гарантоване державою право на безплатний проїзд. Апеляцію Львівської міської ради залишили без задоволення, а попереднє рішення суду — без змін.
З 1 липня 2024 року у Львові обмежили кількість безоплатних поїздок у громадському транспорті пенсіонерам за віком та людям з інвалідністю 3 групи. Усі, хто належить до цих пільгових категорій та мають персоналізовані ЛеоКарт, щомісяця могли здійснювати 60 безоплатних поїздок у громадському транспорті.
До суду звернулась пенсіонерка Ольга Демчук. На її думку, обмеження кількості безоплатних поїздок до 60 на місяць суперечить постанові Кабінету міністрів України №354. Львівський окружний адміністративний суд розглянув її позов та скасував рішення виконкому Львівської міської ради, яка опісля подала апеляцію.
Держава запровадила багато пільгових категорій, але не виплачує за них вартість проїзду, а перекладає відповідальність на міста та перевізників. Суд стає на бік держави, яка й надалі не буде виплачувати кошти за квитки пільговиків. Водночас місто їх має перевозити в необмежених кількостях.
Зараз перевізники працюють в єдиній прозорій системі автоматизованого обліку. Завдяки цьому відома точна кількість пільговиків, які вони перевезли. Місто сплачує перевізникам компенсацію за кожного пасажира, якого вони перевозять безплатно.
До чого може призвести таке рішення суду? Якщо місцева влада не зможе фінансово покрити рахунки за всіх пасажирів пільгових категорій, то тариф піднімуть ще не один раз. Все залежатиме від того скільки місто зможе виділити коштів на перевезення людей, які не сплачують за проїзд у Львові.
До слова, зараз у місті Лева за перевезення пільговиків влада виплачує перевізникам близько 57 млн грн. За рік виходить орієнтовно 684 000 000 грн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До Дня матері 390 львівських жінок, які втратили дітей на війні, отримають допомогу від міста