Нова система встановлення інвалідності: як це працює

Опубліковано:

З початку 2025 року в Україні запрацювала оновлена система оцінювання інвалідності. Журналістка “Сихів.Медіа” поспілкувалася з заступницею медичного директора з експертизи та якості надання медичної допомоги, головою ЛКК (лікарсько-консультативної комісії) у “4-ій міській поліклініці Львова” Галиною Орищич. Про переваги змін та нову процедуру встановлення інвалідності читайте далі. 

Галина Орищич

— Чим відрізняється нова процедура встановлення інвалідності від старої?

Раніше інвалідність встановлювали за діагнозом. Тепер — за рівнем повсякденного функціонування людини. Тобто оцінюють вплив травми чи хвороби на діяльність людини: чи може вона самостійно пересуватися, працювати, доглядати за собою, спілкуватися тощо.

Найважливішим є те, що скоротився шлях пацієнта — не потрібно проходити довгий процес через ЛКК (лікарсько-консультативну комісію). Стали непотрібними деякі консультації та дообстеження. 

При певних станах, інвалідність може бути встановлена відразу, без очікування на безперервний лікарняний листок у 120 чи 150 днів, як це було колись. 

Визначено чіткі критерії направлення та способи проведення оцінки: в закладі охорони здоров’я, заочно або за місцем проживання  — залежно від патології. 

Оцінювання стало більш фаховим, бо в експертних командах беруть участь лікарі-практики стаціонарів: кластерів (районні лікарні з вузькопрофільними відділеннями) та надкластерів (обласні лікарні). Їх визначає обласна військова адміністрація та погоджує МОЗ.

Весь процес оцифрований, дані фіксуються в електронній системі, яка доступна для соцзахисту та Пенсійного фонду. 

Також сформували Центр оцінювання, куди можна звернутися для оскарження рішення, якщо пацієнт з ним не згідний. До складу Центру входять висококваліфіковані медичні фахівці.

З’явилася перевага для військовослужбовців: тепер документи на оцінювання може скеровувати  голова ВЛК, не залучаючи лікуючого лікаря. 

— Як відбувається процедура скерування на оцінювання?


Лікуючий лікар оцінює стан пацієнта та наявні документи (витяги з стаціонарного лікування, консультативні висновки, результати діагностики та  обстежень) та перевіряє, чи підпадає він під критерії, визначені Постановою КМУ №1338. Якщо так — лікар оцифровує документи і подає їх в електронному вигляді до програми для оцінювання. 

— Які плюси й мінуси нової процедури?


Процедура спрощена, цифрова та доступна для людей, які зараз мають право обрати заклад, де їх оглядатимуть. Є різні форми розгляду документів. Зараз це можна зробити як очно, так і дистанційно за допомогою телемедицини. Дані автоматично передаються в соцзахист та Пенсійний фонд. Пенсію нараховують після висновків експертної команди.

— Хто входить до експертних команд?


Їх формують з лікарів-практиків визначених закладів охорони здоровʼя. У команді обов’язково є лікар терапевт та профільний фахівець. Склад команд підбирається індивідуально для кожного випадку. Електронна система автоматично обирає лікарів за потрібною спеціальністю — випадковим чином, із числа доступних в системі. Лікарі не знають наперед, які документи розглядатимуть. 

— Як медики адаптуються до змін?


Найскладніше це вдається старшому поколінню, яким важко користуватися технікою. Молодим медикам все простіше, адже потрібно лише оцифрувати документи. 

— Які документи потрібно подати?

Потрібні документи, які підтверджують наявне захворювання, що призводить до порушення життєдіяльності: медичні висновки, результати стаціонарного лікування тощо. Раніше, наприклад, у пацієнтів з тими захворюваннями, які не потребували госпіталізації, а лише динамічного спостереження, МСЕКи вимагали виписку, тож люди мусили лягати в стаціонар тільки щоб отримати документ. Тепер це не обовʼязково. 

— Чи потрібно пацієнтові приходити у медичний заклад для оцінювання?

Залежно від патології. Є різні способи огляду, в тому числі і заочний, і за місцем проживання. Це визначають відповідно до діагнозу. 

— Як реагують пацієнти на зміни?


Для них це простіше та краще. Раніше вони були прив’язані до місця реєстрації і певної комісії, а зараз можуть обрати будь-який заклад у межах України згідно з профілем.

— Як оскаржити рішення?

Для оскарження рішення створили Центр оцінювання функціонального стану особи, який перевіряє обґрунтованість рішень експертних команд. Вони розглядають заяви зі всіх куточків України. 

Оскарження можна подати за допомогою поштового відділення письмово особисто або через уповноваженого представника не пізніше, ніж за 40 днів після отримання рішення експертної команди. Центр розташований у Дніпрі. У заяві треба вказати паспортні дані та причину оскарження. 

— Чи потрібно підтверджувати вже встановлену інвалідність?

Якщо людина має безтермінову групу інвалідності, то вона є чинною. Якщо ви втратили довідку МСЕК, то потрібно звернутися до територіального відділення Пенсійного фонду. Електронні системи фонду зберігають централізовану інформацію про всі випадки інвалідності. Там її відновлять. 

Соломія Добрянська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Львівські медики видалили підлітку рідкісну пухлину мозку

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ