“Найкраще реабілітує ветеранів саме бізнес”: про перший Veterans Business Forum у Львові

Опубліковано:

У Львові провели перший Veterans Business Forum, щоб підтримати ветеранів у відкритті та розвитку бізнесу. Учасники обмінялися досвідом, чиновники представили програми підтримки, а іноземні спікери поділилися міжнародними практиками. Ми поспілкувалися з сихівськими підприємцями-ветеранами, які ділились своїми бізнес-кейсами на форумі.

Veterans Business Forum: 2024 – захід для ветеранів-підприємців і тих, хто лише планує власну справу. Учасники, серед яких представники бізнесу, місцевої влади та міжнародні експерти, обговорювали питання бізнесу, підтримки, та розвитку, а також розглядали успішні кейси для мотивації та вирішення можливих проблем.

Центр надання послуг учасникам бойових дій, який організував захід, підтримує ветеранів, їхні родини та родини загиблих, надаючи консультації й координуючи роботу волонтерських та громадських організацій.

“Нашим завданням є розбудова програми підтримки для ветеранів у Львові із залученням всіх зацікавлених осіб, які готові співпрацювати з містом, зокрема ветеранів. Цей форум якраз про таку спільну взаємодію.”

директора департаменту гуманітарної політики ЛМР Валентина Бартошик

На форумі своїми історіями ділились підприємці, які мешкають та працюють в Сихівському районі. Ми поспілкувались з ними, аби дізнатись, чого бракує ветеранському бізнесу.

“СТО не 200” – ветеранська СТО Сервіс на Новому Львові за адресою вулиця Дністерська 15б, заснована у серпні 2023 року ветераном 73-го морського центру ССО Станіславом Лісовим, який після важкого поранення не лише відновився, а й відкрив власний бізнес. Спочатку сервіс працював як “Львівський Волонтерський Автосервіс” і ремонтував військові авто, а згодом почав обслуговувати й цивільні. 

Станіслав Лісовий створив автосервіс “СТО не 200” після досвіду з неякісним ремонтом автівок для Сил оборони. Попри комерційну діяльність, майстерня пріоритетно обслуговує військових. 

“Коли ти власну справу створюєш, ти починаєш більше спілкуватися з людьми, соціалізуватись і таким чином продовжуєш рухатися далі в житті, не зациклюєшся в одній проблемі.”

поділився ветеран та засновник автосервісу Станіслав Лісовий

“Familin” – ветеранський бренд постільної білизни, заснований Євгеном Борісовим. До 2022 року сімʼя Борісових розвивала швейне виробництво та шила на замовлення брендам, але після мобілізації Євгена управління перейшло до його дружини Катерини, і бізнес отримав новий формат як “Familin”.

Катерина Борісова зазначила, що ветеранському бізнесу бракує об’єднаності та психологічної підтримки. За її словами, форуми допомагають ветеранам відчути свою цінність у суспільстві та мотивують до нових звершень, залучаючи до спільноти тих, хто ще не в бізнесі. Ветерани потребують не лише фінансування, а й визнання їхньої важливості.

Зокрема вона поділилася проблемою з якою зіштовхнулась її подруга, Ірина Дадак, дружини сихівчанина та військового Юрія Руфа, засновника бренду одягу “Gwear”:

“У мене є подруга, чоловік якої загинув на війні, не маючи статусу учасника бойових дій. Через це вона не може скористатись можливостями, які пропонуються для родин загиблих воїнів. Вона сама, без будь-якої допомоги тягне на собі і дітей, і бізнес.”

Зараз Ірина продовжує справу чоловіка, втілюючи його задум –  зробити українську ідею стильною та бажаною для молоді. Основними принципами, які пропагував Юрій, залишаються “шануй та захищай”.

Павло Дьокін, військовослужбовець 3-ї окремої штурмової бригади. Цього року ветеран отримав кошти на заснування власного бізнесу – спортивного клубу “Крук”, що розташований на вул. Драгана, 7. Відкриття клубу планується уже за кілька тижнів. 

Павло бачить у клубі не бізнес, а соціальну місію – залучення молоді до спорту:

“Цей зал створюється для того, щоб діти могли повноцінно займатися спортом, розвивати свій характер, внутрішній стрижень і завжди рухатися вперед. Особливим є те, що цим займаються ветерани — це не тільки додає їм мотивації, а й допомагає подолати бар’єр між цивільним населенням і ветеранами, які повертаються з війни й прагнуть знайти своє місце в суспільстві.”

На форумі також виступив Тарас Репицький, сихівчанин, депутат Львівської міської ради та співзасновник “Ветеран Медіа”. Він розповів про важливість підтримки ветеранського бізнесу, яка сприяє адаптації військових до цивільного життя через нові виклики й цілі. Як громадський діяч, він допомагає ветеранам отримувати гранти та фінансування для реалізації їхніх бізнесів, а також працює над програмами ваучерної підтримки ветеранських ініціатив.

“Ще до повномасштабної війни ми досліджували досвід інших країн щодо соціалізації ветеранів у суспільстві. Як людина, яка вивчала ветеранські практики інших країн, можу сказати, що найкраще реабілітує ветеранів саме бізнес. Потрібно дати ветеранам нову ціль і підтримувати їх в розвитку.”

Тарас Репицький

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Зараз головне — доставляти автомобілі та рятувати життя”: благодійники з Великобританії передали автомобілі для захисників

Сихів Медіа