“Набагато більше їм потрібне прийняття суспільством”: як на Сихові допомагають дітям із синдромом Дауна

Опубліковано:
Фото: Львівський центр соціальних послуг та реабілітації “Джерело”

Вчора, 21 березня, у Міжнародний день інформування людей із синдромом Дауна, Центр соціальних послуг та реабілітації “Джерело”, що на просп. Червоної Калини, 86А, поділився історією восьмирічного хлопчика та його родини, які в боротьбі за повноцінне життя сина повертає надію на майбутнє іншим, і як у цьому допомагають саме у “Джерелі”.

Устиму вісім років, і він народився з синдромом Дауна. Вже протягом двох років Устим займається з психологами, фізичними реабілітологами та вихователями на денному догляді центру “Джерело” – спочатку на Сихові, а тепер у Винниках. Батьки хлопчика, Віталій та Олена, почали займатися його розвитком зразу після народження, адже про проблеми дізналися ще під час вагітності.

“Нам відразу сказали, що є велика ймовірність, що дитина народиться із синдромом Дауна. Тоді здавалося, що це нереально, бо в родині ніхто не хворів, ми молоді (Олені на той час було 25 років – ред.), а діти із синдромом Дауна більш імовірно народжуються у старших батьків. Але це сталося. І для нас тоді це означало маленький кінець світу.”

розповідає мама Олена

Діагноз сина був підтверджений у три місяці, після чого батьки активно зайнялися його розвитком і соціальною інтеграцією. Завдяки спеціалістам з центру “Джерело”, дитина навчилася тримати голову і сидіти.

Коли Устиму було три роки, він почав відвідувати центр “Джерело” на Сихові, де з ним працювали фізичний реабілітолог, психолог, логопед. Проте, оскільки сім’я проживає у Винниках, щоразу добиратися до Львова було складно, тож коли навесні минулого року в їхньому містечку відкрили відділення денного догляду центру, батьки Устима дуже зраділи й стали першими його відвідувачами.

Зараз Устимко приходить в центр чотири рази на тиждень. Увесь час з дитиною займаються фахівці, й батьки зауважують помітний прогрес. Та головне – дитина із задоволенням ходить у “Джерело”, не сидить вдома, а спілкується з іншими дітьми.

“Раніше Устим відвідував звичайний садок, але там йому не приділяли достатньо уваги. Він був асоціалізований, боявся людей, дітей. Коли почав ходити сюди, все змінилося: став більш вербальний, рухливіший, активніший, почав більше довіряти людям. Наприклад, якщо раніше на дитячому майданчику він не міг перебувати, часто лякався всього навколо, то тепер сам може зачепити того, хто стоїть поруч, і привітатися.”

каже батько

Наразі у відділенні денного догляду центру “Джерело” у Винниках, яке було відкрите у квітні 2023 року, навчається 17 дітей віком від 5 до 18 років з різними особливостями розвитку, включаючи аутизм, ДЦП та синдром Дауна. Вихованці в основному місцеві жителі, а також із сусідніх сіл.

Вихователька Марія Арабська зазначає, що в центрі для кожної дитини розробляється індивідуальний план. Діти займаються різноманітними активностями, у тому числі грою, кулінарією, творчими завданнями та сенсорною інтеграцією. Команда центру складається з вихователя, асистента вихователя, інструктора з трудової адаптації та двох соціальних працівників, які щоденно працюють з дітьми.

“Устим Демчук – перша дитина нашого відділення. Він активний, любить малювати, складати пазли, розвивається не гірше за інших. Наше суспільство повинно бути безбар’єрним для всіх і ми маємо приймати діток такими, якими вони є. Варто пам’ятати, що Бог дав життя усім, просто декому треба трохи більше зусиль та праці для розвитку. Якраз у спеціалізованих центрах, таких як «Джерело», надаємо цілеспрямоване і високоспеціалізоване навчання дітям з інвалідністю, що покращує їхній розвиток, побут, життя.”

Марія Арабська

Дуже важливо, за словами співрозмовниці, аби сім’ї, в яких народилися діти з порушеннями мовлення, рухового апарату, синдромом Дауна, розладом аутичного спектра, не замикалися, а шукали допомоги. Водночас суспільству потрібно приймати усіх цих дітей і не цуратися їх.

“Найважче зараз – не дитина із синдромом Дауна, а люди, які не вміють сприймати хвору дитину. Ми з дружиною досі стикаємося з певними упередженнями, наприклад, коли на дитину не хочуть дивитися, бояться подати їй руку чи привітатися. У кожної дитини повинне бути дитинство. Світ повинен бути толерантнішим. Зараз навіть здорова людина має свої особливості, примхи, потреби, а діти із синдромом Дауна й поготів. Просто набагато більше їм потрібне прийняття суспільством.”

батько Устимка Віталій Демчук

Цілком ймовірно, що з вересня цього року хлопчик піде до школи. Наразі батьки шукають асистента вчителя та розглядають кілька варіантів шкіл, де б йому було комфортно.

“Звісно, переживаємо за булінг та несприйняття, але маємо надію, що все буде гаразд.”

додає мама Олена Демчук

Зазначимо, у центрі “Джерело” у відділеннях денного догляду перебуває 13 дітей та 8 людей із синдромом Дауна. За детальнішою інформацією про те, як отримати послугу в “Джерелі”, можна звертатися до контакт-центру:

  • 097 400 22 88,
  • 063 400 22 88,
  • 066 400 22 88,
  • або за адресою просп. Червоної Калини, 66, 1-й поверх.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “З нею працювала уся команда”: медики Чорнобильської лікарні врятували життя 6-річній дівчинці

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ