У березні 2025 року завершився щорічний міський конкурс “Найкращий двірник Львова”. Переможницею Сихівського району вдруге поспіль стала Марія Орищин, двірничка ОСББ “МЖК ПОСТУП”, що на вулиці Драгана, 4. Її обрали шляхом відкритого онлайн-голосування, яке тривало з 11 до 16 березня на сайті Гарячої лінії міста Львова. Журналістка “Сихів Медіа” поспілкувалася з переможницею Марією Орищин про її роботу та перемогу у конкурсі.
Марія Орищин працює двірничкою уже понад 20 років. За її словами, участь у конкурсі для неї стала несподіванкою — як і перемога:
“Про конкурс я дізналася не одразу. Наша голова (ред. – голова ОСББ “МЖК ПОСТУП”) сама мене зареєструвала. Я навіть не сподівалась. Але мешканці і знайомі підтримали, проголосували — і я знову перемогла. Я дуже вдячна всім, хто за мене голосував. Це для мене велика честь”.
Конкурс організовують щорічно з 2019 року, приурочивши його до Дня працівників житлово-комунального господарства. У 2025-му участь у ньому взяли 85 кандидатів з усіх районів Львова. Більшість з них — жінки.
До слова, є два етапи конкурсу, впродовж першого мешканці міста можуть подавати кандидатуру двірниці або двірника, заповнивши коротку анкету. Під час другого етапу можна проголосувати за подані кандидатури. Нагородження переможців – найкращого двірника міста та найкращого двірника кожного району, відбувається після підрахунку голосів. Відповідно, двірник, який набирає найбільшу кількість голосів, отримує титул «Найкращий двірник Львова – 2025» і приз, проте вручають премію та приз також і переможцям районів.
Цьогоріч переможці отримали грошову премію у розмірі 10 тисяч гривень та вікендовий тур. Відтак, минулого року пані Марія вперше у житті побувала у Карпатах:
“То був мій перший виїзд кудись за межі Львова. Ми ходили, дихали свіжим повітрям, дивилися на водоспади. Було коротко, але дуже приємно. Я ніколи раніше не подорожувала”.
Робочий день пані Марії починається рано. Вона прибирає територію біля будинку, доглядає скверик, миє перші поверхи та входи у 15-поверховій багатоповерхівці.
“Я не просто приїжджаю на роботу, щоб “бути”. Якщо я тут — то я працюю. Я мию вікна, замітаю, дивлюся, що треба зробити. Усе має бути чисто. Мені дуже неприємно, коли хтось каже, що прибиральниця нічого не робить. Це для мене образливо. Я стараюся щодня — скільки зможу, стільки й працюватиму”.
Роботу називає нелегкою, особливо для людей старшого віку, і зізнається: “молодь рідко йде на такі посади через низьку оплату”.
“Це важка робота. Зарплата невелика. Молодь за такі гроші не хоче йти. Але без нас — ніяк. Бо від двірника залежить не тільки чистота, а й настрій у будинку. Коли все доглянуто, мешканці самі не смітять і ставляться з повагою”.
Слова підтримки лунають і від голови ОСББ, яка ініціювала подання кандидатури Марії Орищин на конкурс:
“У нас дуже прохідна територія — будинок перший від ринку “Народного”. Тут завжди має бути чисто. Пані Марія прибирає сквер, миє під’їзди, допомагає старшим. Вона дуже відповідальна і сумлінна. Такі люди — велика рідкість. І ця перемога є цілком заслужена”.
Крім того, у будинку впродовж останнього року зробили чимало змін: оновили вікна у під’їздах, побілили стіни, замінили плитку на входах. Голова ОСББ зазначає, що хочуть продовжувати ці зміни, зокрема встановити дитячий майданчик:
“Нам не вистачає ресурсів, бо будинку вже майже 30 років. Хотіли б, щоб місто активніше підтримувало такі ініціативи, бо двірник може зробити чисто, але не замінить інфраструктуру. А нова плитка, лавки, облаштовані доріжки — це теж важливо, зокрема й для безпеки і комфорту самої прибиральниці”.
У вільний час пані Марія знаходить спокій у вірі:
“Я людина побожна. Коли маю час — йду до церкви, на відправу чи хресну дорогу. Часто буваю на прощах. Це для мене — відпочинок. Душевний. Там я набираюся сили”
розповідає вона.
На питання, чи буде подаватися на конкурс наступного року, відповідає:
“Я думаю, що вже ні. Треба дати шанс іншим. Два рази — то вже добре. Але я й надалі працюватиму з тією самою відданістю”.
На завершення пані Марія додає:
“Я вдячна за визнання. Але для мене найважливіше — це коли мешканці дякують. Йдуть повз і кажуть “дякуємо вам за чистоту”. Це дає мені силу далі працювати. Я люблю свою роботу. І навіть якщо важко — я все одно її роблю з радістю”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безбар’єрність на районі: як в Сихівському районі змінюється доступність у рамках “Екосистеми людяності UNBROKEN”