Торік у Львівському перинатальному центрі, що на вулиці Джорджа Вашингтона, 6, народилося майже п’ять тисяч дітей. Це не просто медична статистика, а історії маленьких людей.
До Дня матері журналістка “Сихів Медіа” поспілкувалася з директоркою медичного закладу Марією Малачинською та дізналася більше про зміни у Львівському перинатальному центрі, особливі випадки та психологічну підтримку для пацієнток.
Розкажіть, будь ласка, про створення перинатального центру? Скільки дітей з’явилося на світ у вашому медичному закладі за останній рік? Чи зростає кількість пологів?
Львівський перинатальний центр відкрили у 1986 році. У 2018 році установа знову запрацювала після п’ятирічної перерви у роботі. У 2020 році працювали 6 відділень.
За останні 5 років ми відкрили 21 відділення, кожне з яких виконує свою унікальну функцію. Перинатальний центр сьогодні — це спеціалізована медична установа, яка надає комплексні медичні послуги: від планування вагітності, лікування безпліддя, ведення вагітності до пологів та виходжування новонароджених з масою тіла від 500 грамів та медичного супроводу дітей до повноліття.
У 2022 і 2023 роках Львівський перинатальний центр був перший в Україні за кількістю наданої медичної допомоги при пологах! У порівнянні з 2023 роком, у 2024-му кількість пологів зросла на 5%. Торік в нас народилося 4913 дітей, серед них 119 двійнят і одна трійня.
Як, за вашими спостереженнями, змінився підхід до материнства за останні роки?
Народження здорової дитини — це результат багатьох факторів. Важливу роль відіграє генетика, спосіб життя батьків, харчування, стрес, звички, хронічні захворювання жінки. І дуже цінно, коли батьки розуміють це і свідомо обирають здоровий спосіб життя ще до того, як підтвердиться вагітність.
Приємно, що все більше пар підходять до батьківства усвідомлено: ще на етапі планування проходять обстеження, цікавляться репродуктивним здоров’ям, активно долучаються до занять в нашій Академії батьківства, відвідують Дні відкритих дверей.
Жінки хочуть бути поінформованими, ставлять багато запитань, прагнуть брати відповідальність за власне здоров’я та здоров’я дитини. Також змінюється роль партнерів — тати присутні на пологах, підтримують жінок з перших тижнів вагітності.
Це свідчить про культуру батьківства, де вагітність — не випадковість, а важливе і спільне рішення.
Якими є головні виклики для медиків пологового відділення сьогодні?
Багато чого змінили COVID-19 та повномасштабне вторгнення, і це безпосередньо має вплив на перебіг вагітностей.
Хронічний стрес унаслідок тривожного інформаційного фону, втрат, вимушених змін способу життя — все це має суттєвий вплив на організм жінки та може стати фактором ускладнень вагітності.
Екстрагенітальні захворювання також значно підвищують ризики, зокрема можуть призводити до передчасних пологів.
Ми часто маємо справу з клінічно складними випадками, коли лікарі повинні одночасно подбати про маму і про дитину. В таких ситуаціях приймати правильні рішення доводиться в лічені хвилини.
Ще один серйозний виклик — збереження ресурсу медичного персоналу. Ми працюємо у режимі 24/7. Це виснажливо як фізично, так і емоційно. Зростає ризик професійного вигорання, особливо коли щодня доводиться приймати складні рішення, підтримувати родини в кризових ситуаціях і працювати з високою відповідальністю.
Але в команді є глибоке розуміння, що ми маємо робити усе можливе, щоб кожна жінка отримала найбажаніше… Це наша спільна місія.
Які пологи вважаються найскладнішими, і як готується команда до таких випадків?
Кожні пологи заслуговують на увагу, і кожна пацієнтка — унікальна.
Випадки, коли у жінки є супутні патології — серцево-судинні, ниркові, ендокринні захворювання тощо, вимагають максимально уважного супроводу зі сторони мультидисциплінарної команди фахівців.
Особливий напрямок роботи — передчасні пологи. Вони потребують залучення великої кількості висококваліфікованих спеціалістів та використання інноваційного обладнання, яке є в нашому центрі. Ми виходжуємо немовлят від 500 грамів. Найменшою дитиною, яку вдалося виходити, була дівчинка, яка народилася на 25 тижні вагітності з екстремально низькою масою тіла — 570 грамів. Дитина провела у центрі 110 днів, її успішно виписали додому.
Повторні кесареві розтини — ще одна категорія, яка потребує спеціалізованої допомоги із залученням судинних хірургів, урологів та інших спеціалістів. Важливу роль відіграють УЗД-обстеження на предмет врощення. Вчасна діагностика допомагає передбачити ризик значної кровотечі та зробити все можливе, щоб зберегти матку.
Багатоплідна вагітність також має свої особливості — як у плануванні ведення, так і в організації безпечних пологів для мами та кожної дитини.
Ми проводимо пренатальні консиліуми. До них залучають акушер-гінекологів, неонатологів, анестезіологів, УЗД-фахівців та лікарів інших спеціальностей. Разом ми ретельно аналізуємо кожен випадок і ухвалюємо індивідуальне рішення щодо ведення вагітності та пологів.
Як підтримують породіль емоційно та психологічно у вашому центрі?
Доведений факт, що турбота про жінку під час вагітності, пологів і після — це не лише про фізичне, а й про ментальне здоров’я. Психоемоційний стан породіль напряму впливає на перебіг вагітності та пологів, на грудне вигодовування.
Ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожна пацієнтка Львівського перинатального центру отримувала якісну психологічну підтримку в найважливіший період її життя. В межах всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” — ініціатива першої леді Олени Зеленської, понад 400 наших фахівців пройшли навчання Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) і володіють необхідними навичками, щоб надавати комплексну допомогу у сфері ментального здоров’я.
З 2024 року медичні працівники закладу проходять навчання: роботу з батьками, котрі проживають втрату дитини від зачаття до першого року життя в рамках Глобального гранту “Коло турботи”, що є частиною спільної програми “Серця Європи” Rotary International та USAID. На навчанні наші фахівці опановують необхідні навички, щоб надавати підтримку батькам на ранніх етапах травматичного досвіду. Це допомагає запобігти ускладненому горюванню та його наслідкам, а також прожити горе.
Також в нас працюють кваліфіковані психологи, які надають індивідуальну підтримку жінкам у стаціонарних відділеннях. Ми проводимо регулярні групи психологічної підтримки для вагітних — це можливість проговорити свої страхи, отримати відповіді на важливі запитання та відчути підтримку з боку фахівців і жінок, які переживають схожі емоції.
Можете згадати якусь особливу історію народження, яка вам запам’яталася?
Я пам’ятаю кожну свою пацієнтку, кожна їхня історія є особливою. Буквально днями була особливо зворушлива виписка сім’ї із Закарпаття. Два роки вони йшли до своєї дитини — через біль, втрати, лікування. 1-го травня в подружжя народилася здорова дівчинка, яку назвали Квітослава.
Такі історії дають сили та натхнення. Адже за кожною — завжди безліч емоцій, праці та командної роботи. І для всієї команди Львівського перинатального центру немає більшої радості, ніж бачити батьків, які щасливі виписуються додому з дитиною на руках.
Які інновації чи нововведення ви нещодавно впровадили у вашій роботі?
Ми перші серед комунальних закладів України у лютому 2023 року відкрили відділення допоміжних репродуктивних технологій. Другий рік поспіль надаємо медичні послуги за пакетом Програми медичних гарантій “Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій”. Від початку цього року лікування по Програмі отримали вже 110 пар. Показник успішності лікування із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) в нас становить 67%.
16 січня 2025 року сталася історична подія — на світ з’явилися перші в Україні двійнята, які народилися після застосування ДРТ за Програмою медичних гарантій у Львівському перинатальному центрі. А загалом таких малюків в нас народилося вже 20.
У 2024 році розпочала роботу Лабораторія секвенування нового покоління (NGS), де вперше в історії комунальних медичних закладів України впроваджено аналіз екзому — складний генетичний тест, який досліджує всю кодуючу частину геному (екзом) і може виявляти мутації в тисячах генів одночасно. Раніше подібні дороговартісні дослідження виконували лише за кордоном.
Також минулого року ми відкрили повністю відремонтоване відділення інтенсивної терапії новонароджених з неонатальною хірургією. На цей час прооперували вже 19 дітей, маса найменшого пацієнта становила лише 620 грамів.
У лютому 2024 року ми відкрили укриття площею 700м². Його будівництво тривало з лютого 22-го. У випадку загрози кожен підрозділ тут може ефективно продовжити роботу. По суті сховище є перинатальним центром в мініатюрі.
Для комфорту пацієнтів ми відкрили нові сімейні пологові зали, впровадили послугу “єМалятко”, оновили виписний зал, встановили навігацію ззовні та всередині установи, щоб пацієнтам було легше знайти потрібне відділення, запустили багатоканальний кол-центр.
Що ви порадите жінкам, які готуються стати мамою вперше?
Жінкам, які готуються стати мамами вперше, я б хотіла сказати: дуже важливо обирати надійний медичний заклад, де можна отримати професійну допомогу від етапу планування, за потреби — лікування, ведення вагітності та до пологів.
Я щиро бажаю, щоб кожна жінка могла реалізувати своє материнство й народити здорову дитину. Сьогодні це надзвичайно цінно, адже поява здорової дитини — це результат спільної роботи батьків і команди лікарів.
Добрянська Соломія
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як у Сихівському районі обрізають дерева: правила, контроль і відповідальність