От і закінчуються різдвяні свята, а разом з ними набиті стравами столи, вже не постукають цьогоріч у двері колядники та не буде святкових зимових вихідних. У порядку денному кожного українця – розібрати ялинку та придумати, як її позбутися. Так що з нею робити? Викинути на смітник – не екологічно, спалити – незаконно. А вихід таки є і я, Марія Голуб, розкажу вам про це у матеріалі.
Перший спосіб – здати ялинку в мобільний пункт збору. На Сихові такий пункт працює 15 січня та 5 лютого з 11.00 до 15.00 год, а знаходиться він біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ.
Приходжу подивитися, скільки нас, свідомих мешканців, готових принести новорічне деревце на утилізацію, а не викинути потайки під під’їздом. На порядних сихівчан очікує вантажівка, яка має відвезти ялинки на утилізацію. Далі після утилізації з них створять компост, який буде корисним для зелених насаджень.
На мій подив – у вантажівці на Сихові лежить лише одна ялинка. Працівник, що чергує на пункті збору ялинок, озеленювач Святослав Гутник розповідає, що ще рано сумувати. Адже сподівається, що більшість людей принесе деревця приблизно 5 лютого, після свят.
“Минулого року більше людей приносили ялинки. Можливо цього року та через погані погодні умови, але швидше всього через свята. Думаю всі будуть приносити ялинки вже після Водохреща”.
Доки ми розмовляємо з паном Святославом, до машини підходить ще один сихівчанин та приносить свою ялинку.
“У нас дуже засохла ялинка, так що здати давно хотіли. Загалом, ялинки прийнято утилізувати, щоб була якась користь з цього, буде компост. Бо просто викинути її – це неправильно. Але мені здається, що люди просто необізнані”, – ділиться думками мешканець Сихова.
А якщо вам важко нести ялинку до пункту збору, пропоную другий варіант, ще простіший – залишити ялинку біля контейнерних майданчиків. Якщо ваш будинок належить до ОСББ чи ЖБК, виносьте вашу ялинку 22 або 29 січня, і вже вночі їх заберуть на компостувальну станцію. Якщо ж йдеться про будинки, які обслуговують управляючі компанії (колишні ЛКП), то виносити хвойні дерева закликають 23 та 30 січня, щоб вже наступного дня їх могли забрати та вивезти. Важливо поставити ялинку не в смітник, а біля нього. Також комунальники просять зняти усі прикраси з дерева.
Є й третій варіант для тих, хто хоче культурно позбутися ялинки – відвезти дерево самостійно на станцію компостування відходів, що знаходиться на Пластовій,13. Тож я беру свою ялинку і їду туди. Заодно й погляну, що з нею відбуватиметься далі.
Спершу усі дерева кладуть в дробарку. В ній вони подрібнюються на маленькі шматочки та переробляються на щепу.
Далі ці щепи змішують з органікою та формують бурти з 60%-органіки, близько 20%– листя і 20% – щепи. 1 бурт – 1 тонна відходів. А через 2-3 місяці утвориться сам компост.
“Дуже важливо подарувати ялинці друге життя. Це прекрасна складова компосту. Якщо її передробити на тирсу, нею можна утеплювати нові саджанці зверху. Це також і вторинна сировина. Ми маємо усвідомлювати, що ялинка – це не сміття, це вторсировина. Категорично не можна її спалювати. Ці парникові гази, які утворюються під час горіння надзвичайно шкідливі і для рослин, і для тварин, і для людей”, – розповідає Мирослава Білокур, провідний технолог відділення компостування ЛКП “Зелений Львів”
Також використані ялинки щоденно можна здати на утилізацію за адресою: м. Львів, вул. Замарстинівська, 167а (ЛКП «Зелений Львів»).
Голуб Марія