«Я очолив сихівський відділок, бо це найбезпечніший район Львова» – інтерв’ю з начальником поліції

Опубліковано:

Більше місяця тому Сихівський район отримав нового начальника поліції. Ним став Іваночко Іван Степанович, котрий уже має досвід управління Галицьким та Кам’янко-Бузьким районами. Ми підготувались до знайомства з ним та провели напередодні опитування про найактуальніші проблеми злочинності у районі. Сихівчани поділились з редакцією Сихів.Медіа своїми думками, а ми задали Івану Степановичу не один десяток питань.

  • Звідки ви до нас?

Загалом я був призначений на посаду начальника поліції саме Кам’янка-Бузького району. А потім начальник ГУНП у Львівській області прийняв рішення перевести теперішнього керівника із Сихівського району у Кам’янко-Бузьк, а мене дати сюди. Такі заміщення існують у нашій практиці.

Зараз прийняли нові кодекси, більше повноважень з’явилося у тих, хто має матеріали справи та веде слідство, вони стали більш незалежними від керівника. Я несу відповідальність за підрозділ, маю більш адміністративні функції і, як начальник, повинен забезпечити умови праці.

  • На вашу думку в сихівчан великий рівень довіри до поліції?

Думаю, що він є, але міг би стати більшим. Залишається ще багато питань до поліції. У порівняні з Кам’янка-Бузьким районом тут довіри менше. Можливо це пов’язано з розмірами району, а також роботою поліції. Ще варто пам’ятати, що ми притягаємо людей до кримінальної відповідальності, скеровуємо до суду і це не може подобатися родичам затриманих. Запускається сарафанне радіо. Але для того, щоб заслужити довіру і поліції потрібно змінюватися. Завжди нагадую підлеглим про культуру спілкування з людьми, стриманість та професійність.

  • Іване Степановичу, чи поділяєте ви думку сихівчан, щодо ситуації зі злочинністю на районі, яку вони висловили в опитуванні, та які проблеми найактуальніші для вас?

Так, розповсюдження наркотиків є дуже розповсюдженим явищем, яке, на жаль, зустрічається частіше. Проте головною проблемою Сихівського району і загалом Львова є крадіжки. Через не дуже добре економічне становище є значна кількість людей, які не мають за що існувати. Також є ті, що вживають алкоголь чи наркотики і постійно потребують грошей. Тому крадіжки всього, що погано чи навіть добре лежить – наша основна проблема. Досі легкою здобиччю крадіїв стають мобільні телефони з кишень пасажирів громадського транспорту, хоча таких випадків все ж стало менше.
Щодо викрадення приватного транспорту – зараз такого не спостерігаємо. Але часто грабіжники розбивають вікна в автомобілях і крадуть окремі речі з салону.

Квартирні крадіжки теж не є масовим явищем. Враховуючи те, що населення сягає орієнтовно 200 тис. осіб, а за пів року було лише 40 зареєстрованих випадків таких злочинів.

З важко помітного – збільшилась кількість шахрайств. Це відбувається через легковажність та довіру наших жителів, коли вони ведуться на невідомі дзвінки. Шахраї часто дзвонять і представляються якоюсь службою безпеки банку, виманюючи пін-коди та іншу інформацію.

Все ж присутнє насильство, у тому числі й сімейне. Але, на щастя, зараз воно значно строгіше карається законом. Реагуємо на такі виклики, спостерігаємо за сім’ями, де насилля трапляється. Працює з цією проблемою й підрозділ «Поліна».

Ну й зниклі безвісти – такі випадки трапляються практично щотижня. Часто це підлітки, які залишають сім’ї і шукають самоствердження. Але, на щастя, усіх знаходимо. Бувають випадки, коли люди просто йдуть в запій або ж влаштовують інтрижки на стороні, а рідні переживають і шукають їх.

  • Чи вважаєте ви Сихів безпечним районом у порівнянні з іншими районами Львова?

Взагалі, Львів – монотонний. Все може траплятися як на Сихові, так і на Левандівці чи в центрі міста. З факторів, що можуть впливати на злочинність – Сихівський район великий і постійно зростає. Якщо офіційно тут зареєстровано орієнтовно 150 тис. жителів, то в реальності може проживати цілих 200 тис. З’являються нові багатоповерхівки, приїжджають нові люди, новий контингент. А більше людей – більше процесів. Але великим плюсом є наявність камер спостереження, котрих щороку більшає. Вони надають хороший матеріал для встановлення істини в подіях, котрі відбуваються в публічних місцях. Для охорони порядку нам інколи надають бійців Національної гвардії, поліція реагує на усі виклики. Не вважаю Сихівський район гіршим у порівнянні з іншими.

  • Наших мешканців дуже турбує питання розповсюдження та вживання наркотиків. Які заходи вживає поліції для боротьби з цим і як можуть допомогти звичайні громадяни?

Що стосується боротьби з наркоманією – ми розділяємо тих, хто вживає та розповсюджує наркотики. Факт зберігання заборонених речовин свідчить, що людина залежна. Це теж порушення, яке карається, але найбільшу небезпеку становлять саме ті, хто розповсюджують наркотики. Вони, як правило, не є наркозалежними, у них твереза психіка та розум, є продумані схеми.

Звісно, що ми проводимо рейди районом. Проте затримати особу можна лише за наявності у неї заборонених речовин. Підозріла поведінка, ознаки затуманеного розуму можуть бути лише причиною для перевірки. Ми не можемо перевіряти абсолютно усіх без причин, бо це уже буде не демократичне суспільство. За мій період перебування на посаді за збут наркотиків було притягнуто до відповідальності чотирьох осіб. Також стабільно кожного місяця виявляють факт зберігання наркотичних речовин.

Від людей нам потрібна інформація та громадянська позиція. Потрібна співпраця з поліцією та дані про джерела розповсюдження заборонених речовин, якщо відомо про такі. У нас все врегульовано на законодавчому рівні, є захист свідків. Тенденція до продажу наркотичних речовин поки, на жаль, збільшується. Це означає, що не лише поліція, але й громадяни повинні створювати незручні умови для такої діяльності.

  • Інколи працівників поліції звинувачують у покровительстві або ж лояльному ставленні до певних порушників, що скажете на це?

Диму без вогню не буває. Я не можу гарантувати добросовісність кожного працівника поліції, бо це десятки людей. Хоча мої працівники працюють нормально, зі здоровим глуздом вирішують питання. Але я не можу розписуватися за усіх.

  • Також мешканці все більше цікавляться темою психологічного насилля. Чи звертаються до вас з зареєстрованими випадками булінгу?

Звертаються, але не масово. По кількості звернень це не дотягує до рівня проблеми. Але не скажу, що цього зовсім немає. Той самий шкільний булінг може вирішуватися ще на рівні школи вчителями і уже не доходити до поліції.

  • Чи є у вас поняття «сезонних» злочинів і які вони?

Знову ж таки не масово, але є. Це все ті ж пограбування. Літом, з настанням тепла, наші пані носять легкий одяг, вдягають на шию ланцюжки, хрестики, різні прикраси. Це все легко підбігти, зірвати і незаконно заволодіти. В холодну пору року таке не вийде здійснити. Колись ще були час, коли носили норкові шапки зимою. Теж підбігали і збивали з голови. Але зараз вже ніхто такого не носить, то й проблема зникла. Ну і з настанням сезону з’являються повідомлення про зникнення велосипедів. Це зараз теж частішає відповідно до того, що люди більше використовують такий транспорт.

  • Як щодо поліцейського обліку – збільшується кількість осіб, які потрапляють сюди?

Завжди є певна кількість обліку. Хтось звільнився з місць позбавлення волі, суд присудив адміністративний нагляд, насильство в сім’ї, тяжкі підлітки – це все випадки, які підпадають під облік. Він змінюється постійно. Завжди є особи, яким змінюють покарання, які виходять з в’язниці і перебувають під наглядом. Тут вже дільничний має роботу – повернути людину до нормального соціального життя, проконтролювати, запобігти рецидиву.

  • Цікавою є тема неправильного паркування, доволі розповсюджена на Сихові. Які є методи боротьби з цим явищем?

Тут важко щось сказати. Часто звертаються з автомобілями, які вже довгий час стоять без руху. Але це не наша компетенція, їх забирає місто. Якщо звертаються до нас, то ми цю всю інформацію все одно перекидаємо комунальним службам. Також автомобіль – це приватна власність, якщо він не перешкоджає руху, то ми не можемо висловлювати претензії. Кожен господар скаже, що це його приватна власність і чому її вигляд повинен хвилювати інших. Дуже неоднозначне питання.

Якщо це не закинутий автомобіль, а факт неправильного паркування та порушення ПДР, то цим займається патрульна поліція, це уже підпадає під статтю. Тоді встановлюється власник, складається протокол. Такі випадки не є чимось надзвичайним.

  • Як потрапити на прийом до начальника Сихівського відділу поліції?

По наказу у мене є приймальний день в понеділок. Але скільки я працюю на керівних посадах, якщо я в кабінеті і до мене прийшла людина – завжди прийму її. Якщо говорити про питання, з якими приходять до мене, то найчастіше це люди, які вже мали спілкування з поліцією і незадоволені роботою окремих працівників. Коли була певна скарга, а поліція не прийняла таке рішення, яке б очікував той, хто цю скаргу подавав. Десь щось потрібно переглянути, з’ясувати додаткові обставини. Є люди, яким десь певною мірою бракує спілкування, які можуть приходити з однією причиною декілька раз.

Окрім контактів, вказаних на сайті, доступним і публічним є й мій мобільний особистий номер телефону. Нормально ставлюся до того, що люди діляться ним між собою і звертаються безпосередньо до мене.

Юлія Хараба

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На “Арені Львів” провели навчання з цивільного захисту. Фото.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ