Історія успіху сихівчанки: як школярка Софія Петришин стала генієм

Опубліковано:

Історія успіху сихівчанки: як школярка Софія Петришин стала генієм 

Сучасні генії доволі молоді та амбітні. Про них мало говорять. А коли дізнаються, то дивуються. Сихівчанка, сімнадцятирічна Софія Петришин, поїде в Штати на Олімпіаду геніїв. Вона створила пристрій для незрячих, який зчитує інформацію з ґаджетів мовою Брайля.

 

Хоч вже пролунав дзвінок про завершення уроку, учні на перерві знову сіли за парти. Вони звикли – прийшли журналісти. У їхньому класі  вчиться дівчина, яка за останній місяць підірвала інформаційний простір.

— Залиштеся на хвилинку. Нас фотографуватимуть, — попросила дівчина.

Перш ніж потрапити на GENIUS Olympiad. Софія перемогла у вересні минулого року на всеукраїнському конкурсі Intel-Техно Україна. А перед тим була учасницею та призеркою численних турнірів з економіки, олімпіад та міжнародних конкурсів.  А ще народилася у сім’ї, де тато програміст, а мама з бабусею математики.

” Я маю кількох репетиторів в день, водночас працюю над винаходом, ходжу на танці, і в Пласт. Скупчення усіх цих справ, які мене мотивують, дають можливість будувати всі свої плани в голові”

Винахідниця яскрава представниця покоління Z, яке народилося в епоху глобалізації, досліджує і створює швидше, аніж попередники. Вона змушена добре планувати свій час так, аби встигати все і не загубитися у вирі інформаційного стоку.

— У 9-му класі проходила два курси з програмування одночасно. Доводилося чотири рази в тиждень їздити із Сихова в центр Львова.  Зараз я маю кількох репетиторів в день, водночас працюю над цим проектом, ходжу на танці, і в Пласт, – перелічує Софія, наче у цьому нема нічого особливого. – Скупчення усіх цих справ, які мене мотивують, дають можливість будувати всі свої плани в голові. Адже потрібно все зробити, і не відволікатися на дурниці.

“У той момент я просто мовчала, моїм емоціям не було меж. Мені далі щось пояснювали про олімпіаду, а я просто затримала подих, бо зрозуміла:  всі мрії втілюються у життя”

Дитяча мрія здійснилася

На одному з уроків танців, несподівано для дівчини, пролунав телефонний дзвінок. Вибігши в коридор, з незнайомого номеру, почула слова від яких перехопило дух. Їй запропонували поїхати до Нью-Йорку, аби представити свій винахід у червні на GENIUS Olympiad. Адже Олімпіада геніїв – це важливий  конкурс для молоді віком до 18 років. Від України їде 14 відібраних науковців та митців. Тиждень дівчина боротиметься з перемогу із понад тисячею учасників з цілого світу.

— У той момент я просто мовчала, моїм емоціям не було меж. Мені далі щось пояснювали про олімпіаду, а я просто затримала подих, бо зрозуміла:  всі мрії втілюються у життя.

Винахід, який поділив її життя на до і після 

Софія за півроку створила прилад, який має допомогти незрячим читати цифрові тексти. Адже вони змушені інформацію слухати, або ж шукати рідкісні друковані видання шрифтом Брайля.  Її винахід дає доступ до будь-якого цифрового тексту, який можна читати з ґаджетів. Незрячому достатньо файл скинути на SD-картку, яка вставляється у прилад. Є лише три жовті кнопки, які позволяють вибирати файл, зупиняти, гортати назад і вперед. Читає людина, торкаючись пальцем зони із шістьма крапками, де висуваються голки у певному порядку, позначаючи одну букву.  

— Цей прилад поки тестовий. Зараз розпрацьовую функцію підключення мобільного додатку до винаходу, щоб алфавіт виводився на цьому пристрої, і озвучувався на телефоні. Тобто мобільну платформу для вивчення шрифту Брайля. Також у мене є прототип, який би позволив незрячим самостійно користуватись послугами банкоматів.

Для того аби створити прилад, школярка вивчила мови програмування. Навчання у Малій Академії Наук на секції інформатики надихнуло школярку розробити саме цей прилад. Спершу у неї був лише графічний проект на комп’ютері. Аби його реалізувати науковий керівник познайомив із викладачами факультету електроніки НУ “Львівська Політехніка”. Після чого Софія замовила деталі і почала працювати над розробкою.

Допоки розмовляли із юною винахідницею, її класна керівничка демонстративно витягнула грамоти та відзнаки дівчини. Адже навчаючись у школі-ліцеї “Оріяна” на Сихові, дівчина взяла участь у багатьох олімпіадах з економіки та конкурсах з бізнесу.  Софійка, так її називає вчителька, за два тижні до офіційного повідомлення,  таємно розповіла, що має можливість поїхати на Олімпіаду для геніїв у Нью-Йорку.

— Їй властива працелюбність і працездатність. Вона завжди прагнула досягнути тих цілей, які перед собою ставила. Софійка дуже гарно змалечку вміє свій час розпланувати. Напевно це були засади того, що маємо нині такий результат, — зауважила Ірина Жуковська, класна керівничка Софії.

 

Декілька слів про Сихів

— У цьому районі живе  багато дітей, які є моїми найкращими друзями. Можливо саме це мене підштовхувало досягати своїх цілей. Я люблю Сихів, бо тут хочеться ходити до школи, а добиратися громадським транспортом зручно, — зізнається винахідниця Софія Петришин


Сніжана Палажченко
Фото: Віктор Петров

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ