Як вберегтися від застуди та грипу. Фахові коментарі

Опубліковано:

 

Нині осінь у самому розпалі. І хоча поки що повідомлень про епідемію грипу на Львівщині не було, ми радимо перестрахуватися. В одному матеріалі зібрали для вас поради від виконуючої обов’язки міністерки охорони здоров’я України Уляни Супрун.

Як не захворіти на грип

  • Вакцинуйтеся від грипу — одне щеплення захищає упродовж усього сезону грипу, адже допоможе сформувати імунітет проти вірусу. Приблизна вартість вакцин від 200 грн до 300 грн.

Вакцини допоможуть сформувати імунітет проти цих вірусів. Зауважте, що для зберігання вакцини необхідно дотримуватися холодового ланцюга. Щоби вакцина не втратила своїх захисних властивостей щеплення найкраще робити невдовзі після того, як придбали її в аптеці.

  • Дотримуйтеся правил особистої гігієни — часто та ретельно мийте руки.
  • Завжди провітрюйте приміщення та за можливості проводьте більше часу на свіжому повітрі.
  • Збалансовано харчуйтесь, повноцінно спіть та залишайтесь фізично активні — це також ефективна профілактика хвороб.

Що не захищає від грипу

Від грипу не захищають:

  • цибуля або часник
  • лимон чи вітамін C
  • оксолінова мазь та бальзам «звьоздочка»
  • жодні імуномодулятори й блокатори вірусів

Чи допоможе маска вберегтися від грипу та застуди

Хірургічна маска не захищає від зараження хворобами. Це особливо важливо усвідомлювати в період, коли багато людей починають хворіти на застуду та грип.

Це досить відомий факт, втім, досі багато хто впевнено стверджує: одягаючи маску ми захищаємо свої дихальні шляхи від потрапляння збудників. Часом навіть називають хірургічні маски відповідною абревіатурою — засіб індивідуального захисту (ЗІЗ).

Хірургічна маска захищає медика від великих крапель та бризок біологічних рідин пацієнта (при проведенні різноманітних процедур — від клінічного огляду до хірургічних маніпуляцій; чи просто при контакті з пацієнтом в коридорі).

Також вона зменшує кількість та відстань, на яку поширюються великі краплі — тобто призначена для зменшення виділення збудників інфекційних хвороб З дихальних шляхів.

Тобто маски необхідно одягати пацієнтам з метою меншого поширення інфекцій в закритих приміщеннях, або тим, хто здійснює оперативні втручання.

Натомість хірургічні маски не призначені для захисту від потрапляння збудників в дихальні шлях, тобто вона не захищає від хвороб тих, хто власне її вдягає.

Це чітко прописано у державному стандарті України – ДСТУ EN 14683:2014 та відповідає європейським нормам.

Що ж тоді відноситься до ЗІЗ? Простий приклад — респіратори.

На відміну від масок, через респіратор здійснюється фільтрація дрібних часточок (що можуть залишатись в повітрі протягом тривалого періоду часу).

Дизайн респіраторів передбачає щільне прилягання до обличчя (чого ми не спостерігаємо при використанні масок, й зокрема це сприяє потоку повітря через краї). Ступінь функціональної здатності респіратору фільтрувати повітря можна визначити за спеціальним маркуванням на ньому (чого не має на масках).

Чи можна захворіти на грип від щеплення

Це неможливо. Вакцина від грипу абсолютно безпечна. У неї поміщений інактивований (неживий) вірус. Він не може заразити організм людини. Він лише вчить імунну систему захищати наш організм.

Багато людей можуть заперечити: «Аякже, я знаю тих, хто вакцинувався проти грипу і все одно хворів». Проте, це твердження пояснюється не зловісною дією вакцини.

По-перше, вакцина проти грипу починає діяти не одразу. Зазвичай імунітет формується протягом двох-трьох тижнів після вакцинації і якщо в цей період людина заразиться вірусом грипу, то захворіти можна. Тому так важливо не затягувати з вакцинацією та дотримуватися простих правил гігієни в публічних місцях, головне з яких — часте миття рук.

По-друге, з різних причин організм може виробити недостатньо антитіл після вакцинації. Або ж, у випадках, коли концентрація вірусу в крові надто висока. Тоді вірус грипу навіть попри вакцинацію може вразити організм. Але є дуже суттєве але. У вакцинованої людини такий грип мине як звичайна застуда та, щонайважливіше, без ускладнень. Саме ускладнення є найбільш небезпечним наслідком грипу та у деяких випадках призводять до смерті людини.

Тому однозначно варто вакцинуватися від грипу щороку. Робити це можна протягом всього епідсезону, тобто з осені й до весни. Але, звісно, краще зробити щеплення якомога раніше.

Які є протипоказання до вакцинації

Вакцинація від грипу не проводиться у випадках, коли є ризик ускладнень або, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується.

Попри те, що в кожній країні перелік протипоказань до вакцинації проти грипу може дещо відрізнятись, у більшості країн Європи, в США, Канаді та інших розвинутих країнах світу перелік протипоказань схожий на протипоказання до вакцинації, визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). А саме — існує лише кілька протипоказань до вакцинації, в тому числі й проти грипу:

  1. За віком — за звичай вакцини проти грипу протипоказані для дітей молодше 6 місяців
  2. Застуда, що супроводжується температурою вище 38- 38,5°С
  3. Тяжка алергічна реакція (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відома тяжка алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, курячий білок).
  4. Захворювання і стани організму, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при окремих вроджених імунодефіцитах). Інактивовані вакцини проти грипу безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується.
  5. Якщо протягом 6 тижнів від вакцинації проти грипу розвивався синдром Гієнн-Барре (рідкісний стан, при якому імунна система людини вражає власні периферичні нерви), вакцинація проводиться з пересторогою — зваживши переваги та ризики.

Як лікувати застуду чи ГРВІ

Звичайну застуду чи ГРВІ із легкими симптомами лікують лише постільним режимом і рясним питтям протягом 3-5 днів. Організм цілком може впоратись із вірусом сам. Що стосується препаратів, які зменшують біль у горлі чи полегшують кашель — за кордоном такі ліки не застосовують, оскільки вони не мають жодної доказової ефективності у лікуванні цих симптомів, а просто ненадовго полегшують стан хворого.

Знижуйте температуру тіла (якщо вона вище 38,5 градусів). У міжнародних протоколах при лікуванні ГРВІ першочергово радять приймати парацетамол (для зниження температури) у поєднанні з ібупрофеном.

Якщо захворіли — залишайтеся вдома. Таким чином ви захистите себе від ускладнень, які може спричинити хвороба, та не передасте інфекцію іншим.

Не купуйте ліки без призначення лікаря. Наприклад, антибіотики. Адже вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Вони не зменшують, а навпаки – збільшують ризик ускладнень. Перелік препаратів, які не рекомендовано вживати для лікування грипу чи застуди — тут.

Як лікувати грип

Симптоми грипу розвиваються різко, майже миттєво, з температурою до 40 градусів, болем в очах, ломотою у м’язах чи ознобом. У такому випадку потрібно одразу звернутись до лікаря та не займатись самолікуванням.

Якщо захворіли — залишайтеся вдома. Таким чином ви захистите себе від ускладнень, які може спричинити хвороба, та не передасте інфекцію іншим.

Не займайтесь самолікуванням. Обов’язково проконсультуйтеся з вашим сімейним лікарем щодо лікування.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ