Фото: Сихів Медіа
Учениці ліцею «Оріяна» розробили проект Hear Watch — браслет для нечуючих, який сигналізуватиме про небезпеку. Він вловлюватиме, наприклад, звуки автомобіля, що наближається, і вібруватиме, попереджаючи про небезпеку.
Браслет-рятівник
Ідея створити пристрій, який допомагатиме людям вирішувати ті чи інші проблеми, виникла в учениці «Оріяни» Ганни Петришин ще два роки тому. Тоді дівчина роздумувала над науковою роботою. Проводила розрахунки, робила креслення, трансформувала ідею.
«А не так давно зрозуміла, що проект можна подати на конкурс Diamond Challenge for High School Entrepreneurs. Ми обговорили це з нашою вчителькою Іриною Жуковською, яка вже неодноразово допомагала учням із участю в міжнародних конкурсах. І вирішили трохи видозмінити проект — зупинилася на браслеті, який вловлює звук і сповіщає про це власника вібрацією», — розповідає Аня Петришин.
На її думку, браслет допоможе нечуючим уникати нещасних випадків. Наприклад, пристрій вловить звук автомобіля, що їде, сповістить про це власника спеціальною вібрацією, і людина знатиме, що їй не варто просто зараз крокувати вперед. Також розробниця додала до браслету кнопку екстреного виклику. Вона сповіщатиме родичів і відповідні служби та передаватиме їм місцезнаходження людини. Аби уникнути випадкового виклику, авторка проекту додала ще одну кнопку — остаточного підтвердження.
«Наразі ми маємо креслення. Коли саме можна буде розробляти модель, точно сказати не можу. Але якщо все піде добре, це можна зробити за три місяці. Наш пристрій гарний тим, що є доступним. Аналог коштує 365 фунтів, а цей обійдеться у 45 доларів», — пояснює винахідниця.
Дрім тім
Коли проект вирішили подавати на конкурс, до команди долучилися ще двоє людей. З підготовкою презентації для участі, пошуком аналогів, розрахунком вартості тощо займалася ще одна учениця «Оріяни» Оксана Сташків.
«На етапі підготовки заявки я знайшла всього три подібних проекти. Два і досі не вийшли в продаж. А у третього менше функцій і він дорожчий, — каже вона. — Активна робота над проектом тривала близько місяця. І ми дуже зраділи, коли зрозуміли, що пройшли у фінал всеукраїнського відбору! Судді нам дали фідбеки щодо концепції. Коментарі були різні, багато питали, хто буде розробляти, чи маємо бізнес-план… Але один коментар мені сподобався більше за інші. Суддя написав, що це найкраща концепція, яку він бачив».
Конкурс Diamond Challenge фінансує університет Делавер у США. Ті, хто виграють на рівні України, поїдуть до Штатів і змагатимуться вже там. Оксана й Аня, маючи на руках проект, розуміли, що від заявки англійською не втечеш. Потрібен був перекладач. Так до команди долучилася десятикласниця Анастасія Кітик.
«Вони довго не хотіли мене брати до себе, але все ж зрозуміли, що без моєї допомоги буде важко, — сміючись, пригадує вона. — Тож я перекладаю документи, листи і відповідаю за те, щоби всі завдання виконували вчасно».
Зараз дівчата готуються до поїздки у столицю, де у березні відбудеться фінал — судді оголосять, хто таки поїде на конкурс в Америку.
«Звісно, я впевнена, що це будемо ми! — не вагаючись каже Настя Кітик. — Переможці у Штатах отримають тисячу доларів на втілення проекту у життя і його просування. Тому ми націлені тільки на перемогу».