Громадський бюджет 2020: чому львів’яни так довго чекають на реалізацію ідей?

Опубліковано:

Реалізація громадських проєктів, що перемогли 2020 року, попри надії на швидкий результат, затягнулась. Завершено лише 32 % проєктів з 80-ти переможців громадського бюджету.

Як зазначає директор департаменту міської агломерації ЛМР Юрій Лукашевський, громадський бюджет 2020 постраждав від затягування прийняття загального бюджету розвитку Львова. Місто отримало бюджет 2020 року аж у березні і це суттєво відтермінувало початок робіт з оформлення документів та фінансування проєктів.

За  словами керівника департаменту Юрія Лукашевського, перші реалізовані проєкти дали зрозуміти, що ідеї, де присутнє будівництво, займає набагато більше часу, аніж прості закупівлі обладнання.

«Якщо проєкт передбачає закупівлю обладнання, то реалізація відбувається в найкоротші терміни і завершується в той же рік. Але якщо проєкт стосується будівництва – практика показує, що потрібно декілька років», – зазначає Юрій Лукашевський.

Проте не лише затягування прийняття бюджету розвитку стало ключовою причиною. Нова каденція депутатів, нові завдання перед місцевою владою також загальмували реалізацію громадських проєктів.

«Минулого року відбулись зміни, це і нова каденція, нові люди. До того ж, на деяких проєктах громадського бюджету відбувались скасування торгів, інколи оскарження. Ці всі фактори розтягували в часі реалізацію», – уточнює Юрій Лукашевський.

Як зазначає депутат Львівської міської ради Валерій Веремчук, реалізація громадського бюджету не завжди мала низький відсоток виконання.

«Я десь років 6 тому був одним з ініціаторів впровадження громадського бюджету і тоді був відсоток виконання десь 90! Насправді, майже всі проєкти реалізовувались в межах року. Зараз же кажуть, що деякі проєкти виконавці не можуть аж ніяк в межах одного року реалізувати і розтягують на рік-два, а то і три», – зазначає Валерій Веремчук.

Але ж «диявол криється в деталях» і затягування може бути штучним?

«Проєкт проходить модерацію і на цій стадії, перед тим, як його допустити до голосування – кажуть чи це можливо. Проговорюють питання земельної ділянки, чи проєкт можливо втілити, чи це щось «космічно-фантастичне». Саме на цьому етапі, виконавці мали би дати всі свої зауваження. Тому, як на мене, це свідчить про погані управлінські якості деяких чиновників та посадовців, які не дають собі ради з декількома громадськими бюджетами, ідеями, які люди принесли на тарілочці, змобілізували, отримавши підтримку тисяч львів’ян, а їх ігнорують», – зауважив Валерій Веремчук.

Проте,  в цих пошуках «винних» головним залишається не процес, а результат. Реалізовані проєкти громадського бюджету показують важливість такої опції, а нові ідеї все більше наближені до фактичних потреб населення і рішень багаторічних проблем.

Яскравий приклад корисних змін для Сихівського району – проєкт громадського бюджету «Стадіон «Сихів». Великий проєкт 2020 року, знаходиться в процесі реалізації.

За словами автора проєкту Тараса Репицького, цього року було виготовлена проєктно-кошторисна документація, яка наразі проходить державну експертизу. Фактичну реалізацію очікують влітку, проте все залежатиме від підрядників та швидкості виконання.

«Тішуся, що реалізація проєкту «Стадіон «Сихів» залучає всі сторони процесу. Мешканці району матимуть інформацію щодо розвитку цього проєкту та згодом матимуть доступ до цього майданчика. Цього року ми виготовили ПКД, яка наразі проходить державну експертизу, в нас з’явилась крута візуалізація майбутнього стадіону і вже наступного року діти зможуть насолоджуватись змінами. Сподіваюсь, що вони отримають новий спортивний простір уже влітку, але все залежатиме від підрядників та темпів виконання робіт», – зазначає Тарас Репицький.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ