Приходьте і відремонтуйте свою поламану техніку – так мешканців Сихівського району закликали у Lviv Open Lab і десяток охочих таки завітали, принісши з собою те, до чого «руки не доходили» тривалий час. Прийшла і я, журналіст Сихів. Медіа, аби дослідити поломку свого приладу – новорічної гірлянди, розібрати його та усунути пошкодження своїми руками. І все це для того, щоб переконатися, що ремонт електроніки підвладний самостійності, а згодом переконати в цьому і Вас.
Перше, що нам пояснили: «Це як електронна головоломка, яку ви маєте зібрати». Так ми всі й працювали.
Майстер-клас в основному зацікавив дітей і підлітків. Кожен приніс те, що або самі зламали, або пес чи кіт сприяв поломці, або сама доля приладу вирішила так. Серед усього принесеного найбільше було новорічних гірлянд та іграшкових автомобілів на пульті управління, оскільки серед «ремонтників» переважали хлопці. Але крім цього ми намагалися спільно знаходити поломки та ремонтувати чайник, мережевий перехідник до розетки, мишку до ноутбука та іграшкового ведмедика, який світиться та розмовляє. Я ж на урок ремонту ламаної електроніки прийшла з новорічними вогниками для ялинки, які, на мою першу думку, вже «пережили своє і досить з них».
З нами працював тренер Павло, який часом не міг розірватися між усіма нами, але кожному встиг приділити час, в результаті чого ми таки встигли відремонтувати майже усі прилади.
Спочатку Павло розповів про важливість послідовності дій при роботі над пристроями, а далі ми розклали свої піддослідні речі. У моїй гірлянді було пошкоджено два дроти, через що вона не світилася зеленим та синім кольорами – це не біда, але неприємно. Я все робила покроково, як мені й підказував майстер. І усе було неважко. А потім дійшла черга до паяльника й олова, з яким, як я думала, буде працювати досвідчений інженер, а я просто спостерігатиму. Але інструмент дали мені в руки, що мене дуже потішило, адже після цього, я правдиво можу заявити, що гірлянду я відремонтувала сама. І виявилося, що це занадто просто, як для поняття «паяти». Все, що вимагалося від мене: слідкувати за носиком інструмента, аби не обпектися і не обпекти когось, і торкатися ним спершу олова, а потім дротика, щоб їх з’єднати. Це все.
Гірлянда “До” Гірлянда “Після”
Крім відремонтованої гірлянди мене ще більше радувало, як усьому процесу раділи діти, які теж самостійно усе роблять, лише під уважним наглядом Павла та з незначною його допомогою.
І за безпеку під час роботи з поламаною електронікою не варто було й переживати, бо наш наставник Павло все контролював: «Я з цим працюю вже давно, з такими інструментами, зі струмом і з учнями давно працюю. Я знаю, що потрібно дивитися що під струмом, що не під струмом, хто чим зараз займається, хто що в руках тримає. З цим я звик працювати, тому і впевнений, що все пройде безпечно».
Але якщо за безпеку тренер був упевненим, то за можливість усім приділити увагу не зовсім. Як не крути, за дві години відремонтувати понад 10 приладів при цьому зробити це руками юних майстрів-дилетантів було непросто. Попри це усі учасники заходу залишилися задоволеними та закидали майстра запитаннями «чи буде таке ще?» та «коли приходити наступного разу?». На що він відповідав, що такий формат уроку сподобався і йому, і буде радий проводити такі заходи періодично і частіше. Тому інформацію про продовження проєкту «Ремонтник» вірогідно можна очікувати від міського молодіжного центру інноваційної освіти на Сихові – Lviv Open Lab (який розташований на проспекті Червоної Калини, 58).
Мої враження – чудові. Я точно знаю, що готова тепер взятись за ще одну поламану річ і з допомогою тренера відремонтувати її, що закликаю зробити і вас. Погодьтесь, вдома знайдуться не тільки пошкоджені дитячі іграшки, а й побутові речі, якими навіть заборонено користуватися малечі. Тож замість того, щоб їх викинути, краще дати їм друге життя та відремонтувати власноруч під наглядом фахівця, навіть коли Ви доросла людина.
Софія Кос