Питання покосу трави щороку стає одним з найбільш обговорюваних на “Гарячій лінії міста Львова”. Журналістка “Сихів Медіа” поспілкувалася із координаторкою простору екопросвітництва та природотерапії “Розсадник” та проєктів ГО “Плато” Анжелікою Зозулею та дізналася більше про види газонів та особливості догляду за ними.
Експертка зауважує, що у місті є ділянки, де доцільно створювати партерний газон, який є ідеально рівним, щільним та низько викошеним. Втім, за ним потрібно ретельно доглядати: не тільки викошувати, а й поливати, удобрювати, збагачувати повітрям (аерувати), регулярно підсівати. Через це утримання таких газонів є дуже дорогим і в бюджеті не передбачено достатньо коштів на їх фінансування.
“Мешканцям варто пам’ятати, що газони, так само як і люди, не можуть бути однаковими — це, мабуть, засадничий підхід”
зазначає Анжеліка.
Вона підкреслює, що догляд та утримання таких великих ділянок партерного газону у Львові є невиправданим, особливо в період спеки та відсутності дощів.
Окремі ділянки можуть скошувати рідше, і в цьому немає проблеми. Різноманітні насадження є корисними для навколишнього середовища, бо покращують якість повітря, регулюють мікроклімат та затримують опади під час інтенсивних злив. Ще однією перевагою таких газонів є те, що вони потребують набагато менше коштів на утримання.
“Найоптимальнішим варіантом для міста є підтримка газонів з місцевих рослин — конюшини, деревію, дикої моркви та інших, які потрібно просто рідше косити. Альтернативою їм є штучні насадження з різнотрав’я. Це переважно польові ґатунки — маки, волошки, змієголовники — різноколірні рослини, які приваблюють комах-запилювачів. Ці газони більше подобаються мешканцям, ніж місцеві, бо вони естетичніші. Однак, якщо перші майже не потребують догляду, то різнотрав’я все ж доведеться підсівати, прополювати, інколи поливати та щонайменше два рази на сезон викошувати”
розповідає експертка.
Якщо у мешканців є пропозиції щодо догляду за зеленими насадженнями на певних ділянках, то їм варто звертатися до міських садівників або комунікувати з представниками інших комунальних служб. Варто аргументовано висловити свою позицію для того, щоб побачити зміни в наступних сезонах. Зі слів Анжеліки, це найбільш дієвий шлях, який проходила колись її організація “Плато” та чимало небайдужих жителів, які змогли змінити на краще озеленення біля своїх домівок.
На думку Анжеліки Зозулі, ситуація з покосом трави у Львові останнім часом змінилася на краще. Два роки тому місто ухвалило нову стратегію догляду за зеленими насадженнями, яка має свої переваги, але потребує доопрацювань. Окрім цього тематика екологічного правильного підходу щодо догляду за рослинами стає ще більш актуальною протягом останніх років.
Анжеліка пояснює, небайдужі місцеві жителі тепер частіше пишуть у соцмережах пости та звертаються на “Гарячу лінію міста Львова” не тільки для того, щоб покосили траву, а й щоб захистити природу і, наприклад, запобігти надмірній обрізці дерев. Це допомагає місту краще доглядати за рослинами та знаходити компроміси між владою і людьми.
Марта Заячківська
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як скошують траву у Сихівському районі: пояснення