“Доктор Пі”: 13 років обману, Сихівський суд і несподіваний фінал

Опубліковано:

Андрій Слюсарчук, більш відомий як “доктор Пі”, у 2000-х роках завоював серця мільйонів українців. Його заяви про феноменальну пам’ять, унікальні здібності до гіпнозу та нейрохірургії здавалися вражаючими. Він перемагав шахові комп’ютерні ігри, встановлював рекорди з запам’ятовування числа Пі, проводив складні операції та навіть здобув підтримку президентів. Однак за блискучою ширмою його історії приховувалась масштабна афера. У другій частині матеріалу ми розповімо, як була викрита правда, про падіння Слюсарчука та виправдання його судом.

Викриття: правда про “геніального лікаря”

У 2011 році журналісти газети “Експрес” почали розслідування діяльності Слюсарчука. Вони виявили багато  фактів, які поставили під сумнів його наукову репутацію і лікарські здібності:

  • Жоден із дипломів, які він демонстрував, не був справжнім. Московський і Санкт-Петербурзький університети спростували факт його навчання.
  • Слюсарчук використовував підроблені документи для отримання державних посад і нагород.
  • Його “унікальні здібності” були результатом використання шахрайських методів, таких як мікронавушники.
РБК-Україна

Журналісти-розслідувачі з’ясували, що у ДТП у Вінницькій області дійсно загинуло кілька лікарів між 1975 і 1982 роками. Всього сталося 4 аварії. Однак загиблі мали інші прізвища і їхні діти були іншого віку. Також журналісти опитали працівників спецінтернату села Гришківці, що в Житомирській області, де жив і вчився Слюсарчук. Там підтвердили, що Андрій дійсно був їхнім вихованцем до 16 років, що суперечить його версії, де він у віці 12 років вже вступив до Московського медуніверситету. Проте також вони розповіли, що ніяким вундеркіндом він далеко і не був. 

“Андрій Слюсарчук був нашим учнем і ми всі його добре пам’ятаємо. У нас такий заклад. Діти живуть тут до 18-20 років, тож ми не можемо їх забути. Є так, як є. Андрійко погано запам’ятовував усе, був розсіяним, погано читав, але дуже любив все, що пов’язано з медициною. Часто намагався обдурити, що хворий, аби його відправили до медпункту чи лікарні. Ми всі про це знали”

згадує психологиня інтернату Неля Романюк.

Також про нього згадують й інші вихователі:

“Що там наш фокусник нагіпнотизував ще? Знову феноменальні математичні здібності? Та Андрій Слючарчук в училищі 2 і 2 скласти не міг, а про табличку множення й мови не було. Добре, якщо він після нашого училища мав знання за третій клас школи. Він же не вчився зовсім. Ми очі заплющували і ставили оцінки, аби випустити. Слюсарчук ходив із дипломатом як професор. Мав там одного зошита на всі предмети. Білий халат і лікарське дзеркало. Якщо йому робили зауваження, то він хіба відверто не посилав. Істерив і казав, що він нам усім ще зробить”.

“Доктора Пі” арештовують: деталі

14 листопада 2011 року Андрія Слюсарчука заарештували в Києві за підозрою в шахрайстві та підробці документів. Його доставили до Львова й утримували в СІЗО до березня 2012 року.

Вже 27 січня 2013 року Сихівський суд розпочав судовий процес, де Слюсарчуку інкримінували шахрайство, незаконну медичну практику, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що призвели до смерті. Він проходив експертизу на осудність в обласній психіатричній лікарні і був визнаний обмежено осудним. За його словами, під час утримання в СІЗО зазнав жорстокого поводження.

Слідчі та журналісти почали шукати інформацію, де оперував людей Слюсарчук і виявили багато загиблих пацієнтів. У 2006 році Андрій оперував у Бродівському районному шпиталі 38-річного чоловіка, який помер на другий день після операції. 

Інший випадок стосується тяжко хворого хлопчика, якому лікарі зробили операцію і вирішили утриматися від подальших хірургічних втручань. Незважаючи на це, Андрій Слюсарчук провів додаткову операцію, після якої стан хлопчика різко погіршився, що призвело до смерті дитини через кілька годин після втручання. За наявними у відкритому доступі підтвердженими даними, лікарська діяльність “доктора Пі” спричинила смерть шести людей.

Судмедексперти встановили, що більшість його операцій проводилися у невідповідних умовах, без належного обладнання та ліцензії. 

14 лютого 2014 року Сихівський райсуд засудив Слюсарчука до восьми років ув’язнення, визнавши винуватим у:

  • незаконній лікарській діяльності;
  • двох убивствах з необережності;
  • використання підроблених документів;
  • шахрайстві та заволодінні майном.
Слюсарчук з адвокатом

Проте вже у січні 2016 року Володимирецький районний суд Рівненської області ухвалив рішення скоротити термін перебування Андрія Слюсарчука за ґратами. У зв’язку зі вступом в дію “Закону Савченко”, згідно з яким один день перебування у СІЗО зараховується як два. 

Слюсарчук відбував покарання у Полицькій виправній колонії №76 на Рівненщині, однак у червні 2016 року Вищий спеціалізований суд України скасував рішення Сихівського районного суду і апеляційної інстанції і призначив повторний розгляд в Апеляційному суді Львівської області.

24 червня 2016 року суд відпустив з-під варти засудженого до восьми років в’язниці Андрія Слюсарчука, змінивши запобіжний захід на особисте зобов’язання. Після чого доктор Пі на волі мешкає в елітному будинку під Києвом, де далі продовжує приймати пацієнтів.

“В мене ніхто не забирав статусу ні професора, ні доктора наук, ні лікаря. Поки немає рішення суду, то я перебуваю в тому статусі, в якому я був”

говорить Андрій Слюсарчук. 

Виправдання в суді: новий поворот у справі “доктора Пі”

Минулого тижня, 14 листопада, Шевченківський районний суд Львова визнав Андрія Слюсарчука невинуватим і повністю виправдав його через відсутність складу злочину в його діях та недостатність доказів. У своїй ухвалі суд зазначив, що слідчі допустили численні порушення при оформленні важливих документів, а також порушили права обвинуваченого під час розслідування.

Суд дійшов висновку, що факт представлення Слюсарчуком себе як лікаря-нейрохірурга є не кримінальним шахрайством, а радше зловживанням довірою громадян. Крім того, суд виправдав його за всіма звинуваченнями, включаючи підробку документів, незаконну лікарську практику, вбивство з необережності та шахрайство.

Потерпілим, які звернулися з вимогою про відшкодування моральної та матеріальної шкоди, було відмовлено у задоволенні їхніх позовів. Вирок наразі не набув чинності та може бути оскаржений в апеляційній інстанції.

“Мене виправдали. Тринадцять років жаху, болю, зневаги. Тринадцять років, які вгризлися в мою душу, розірвали її на шматки й залишили лише крик у порожнечі. Тринадцять років несправедливості, брехні, беззаконня, що ховалися за маскою правосуддя. Тринадцять років, які не можна повернути, виправити, забути. … Але мене вже немає. Мене розбили. Зламали. Розчавили. ….  Що тепер значить це виправдання? Порожні слова, написані на папері, що не можуть повернути мені ті роки. … Цей крик — не для виправдання. Цей крик — не для прощення. Він для того, щоб світ почув. Почув про те, як можна вбивати не зброєю, а словами, судовими постановами, холодним обличчям байдужих виконавців”

прокоментував рішення суду сам Слюсарчук.

Баранчук Анна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Андрій Слюсарчук: від “генія” до шахрая-нейрохірурга без освіти

Сихів Медіа