Фото: Сихів Медіа
Минуло 10 років із часу першої обіцянки сихівчанам про дорогу на вулиці Вернадського. А потім ще двічі по 5 років, коли цю обіцянку міська влада повторювала мешканцям району перед виборами мера. Втім «вулиця майбутнього» і надалі проростає бадиллям, а кінцева трамваїв №4 і 8 – наче межа між цивілізацією і середньовіччям, нагадує про невиконану обіцянку мерії. То чому досі не побудували транспортну розв’язку на Вернадського і не розвантажили трафік сихівських доріг?
«Сім разів поміряй один раз відріж» або почали і не закінчили
Нагадаємо, що у єдиній системі місцевих петицій, за довгу історію розмов про дорогу на Вернадського, у різний час мешканці зареєстрували 4 петиції, пов’язані з добудовою вулиці. За планами міста, дорогу мали добудувати ще до Євро-2012. У 2011 році навіть розпочали реалізацію проєкту, але встигли збудувати лише 1,3 км вулиці. Як відомо, мерія досі боргує підряднику ТЗОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл” майже 120 млн. грн за те, що вже зроблено. Тоді, за інформацією ЛМР, проєкт заморозили через брак коштів. Ось як виглядає шматок зробленої дороги.
«Двоє чубляться, а сихівчани плачуть»…
Проспект Вернадського мав би з’єднати район Санта-Барбари з автовокзалом, пролягаючи територією Солонківської ОТГ. І саме цей маршрут перетнув інтереси та спровокував публічну дискусію двох одіозних осіб – мера Андрія Садового та бізнесмена і політика Богдана Дубневича, який зараз очолює Солонківську ОТГ. Очільник Львівської міськради Любомир Зубач, що є заступником мера, публічно заявив, що попри числені листи-заперечення міста, Держгеокадастр передав у приватні руки ділянку в Солонці, через яку мала б пролягати дорога. Отримав її учасник АТО і згодом перепродав зятеві Дубневича.
Натомість голова Солонківської ОТГ Богдан Дубневич відповів, що куплена його зятем ділянка не є єдиною причиною «замороженого будівництва». Адже на шляху маршруту є ще кілька будинків та ділянок, що належать як його родичам так іншим приватним власникам.
«Так, в мене є велика родина, ціла Зубра, бо я є місцевий. Не можна закидати, що мій двоюрідний брат чи сват, кум має город, який заважає побудові дороги. Адже вони усі там давно мешкають і дійсно його приватизували. Це просто маячня,»- відповідає Богдан Дубневич.
Голова Солонківської ОТГ запропонував власне рішення побудови дороги на Вернадського, та чи є ця пропозиція конструктивною, очевидно, мали б проаналізувати фахівці.
“Я бачу такий вихід із ситуації: з вулиці Вернадського робити дорогу прямо на кільцеву. Одну впустити до Стрийської, до “Арени”, а іншу на кільцеву, так виходить скоріше. На кільцевій зробити розв’язку: хочеш на кільце, хочеш на Зелену, або ж на Стрийську. Таким чином ми зменшуємо витрати, і це ще більше розвантажить дорогу, – каже голова Солонки.
«Біда біду тягне…»
Навіть якщо й припустити, що два управлінці домовляться між собою, це все одно не є гарантією, що сихівчани отримають омріяну дорогу, що розвантажить трафік у районі. Адже справа не лише у битві характерів двох впливових осіб – мера та голови Солонківської ОТГ.
Зі слів директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, Одинця Олександра, ця вулиця була подана в пропозицію бюджету, проте не отримала фінансової підтримки, бо скарбниця міста не витримала б цих витрат. Отже проблеми насправді дві – треба поділити територію з Солонківською ОТГ та знайти кошти для продовження будівництва дороги.
“Я зараз не можу сказати, що є фінансова подушка для здійснення цього проєкту, тому що дорога є досить дороговартісною. Думаю, що міський бюджет не зможе подужати будівництво такого об’єкта, адже тут потрібно залучати якісь кошти, або міжнародні фінансові інституції“, – каже головний господарник міста Олександр Одинець.
Добудова дороги на Вернадського як проєкт кілька разів розглядали на сесії Львівської міськради, втім депутати не включили його до переліку, приймаючи бюджет розвитку на 2020-ий рік.
“Перелік об’єктів, в які дається пропозиція щодо розвитку бюджету, зазвичай становить у 5 разів більше, ніж сам бюджет розвитку. Відповідно тоді приймається рішення, які об’єкти є пріоритетніші і в принципі перелік об’єктів цього року практично визначав депутатський корпус, тобто депутати голосували за актуальне затвердження переліку об’єктів до бюджету розвитку. На жаль, для вулиці Вернадського перелік цих об’єктів не потрапляла, в зв’язку з обмеженістю міського бюджету“, – коментує депутат Іван Рудницький.
«Я вже не кажу про те, що люди повикупляли земельні ділянки, і потрібні кошти, аби викупити їх назад для суспільних потреб. Думаю, що після того, як ми закінчимо попередні роботи, тоді треба буде думати про будівництво Вернадського, для проектування якого потрібен не один мільйон гривень, а для будівництва – приблизно одна сотня мільйонів гривень, тобто це поважне питання, навіть для такого великого міста як Львів», – додає Рудницький.
Ірина Запотічна, Вікторія Вітер
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сихівчан кличуть на зоовиставку на Франка