Чи безпечна вода у Сихівському районі? Дослідження від нового проєкту “Аква Check”

Опубліковано:
Фото: Lviv Open Lab

Lviv Open Lab — це молодіжний простір, де молодь може не лише дізнатися більше про науку, але й самостійно експериментувати. У четвер, 10 квітня, у просторі STEAM-освіти освіти, що на проспекті Червоної Калини, 58, стартував соціальний проєкт “Аква Check”, який є платформою для популяризації культури споживання води та поширення знань і практик про її аналіз. 

Журналістка “Сихів Медіа” побувала на офіційному відкритті та дізналася більше про створення проєкту, його роботу та методи покращення якості води у домашніх умовах.

У стінах Lviv Open Lab немає меж фантазії та експериментам. Під час відкриття проєкту “Аква Check” тут зібралися школярі, студенти хімічного факультету, депутати та всі охочі провести дослідження води з різних локацій у Львові. Розпочався захід з офіційної промови Анастасії Мартинюк — керівниці Lviv Open Lab.

“Зараз питання екології є на першому місці й водні ресурси також зношуються, тому треба розвивати культуру споживання води, її раціонально використовувати та зберігати. У нас були запити від цільової аудиторії, щоб розвивати молодь в напрямку молодіжного підприємства. Так і виникла наша ідея, яка з майстер-класів розвинулася до рівня освітнього центру визначення якості води. Станом на зараз цей проєкт буде функціонувати як молодіжне соціальне підприємство.”

поділилася Анастасія Мартинюк. 

Організаторка пояснила, що метою “Аквачек” є розвиток молодіжного підприємництва та молоді, а також формування практичних навичок, шляхом надання якісних послуг лабораторного аналізу води. 

“Кожної суботи мені дружина дає п’ять пляшок і я йду за водою у Львові. І це проблема насправді. Я відверто кажу, тому що я через свій досвід вважаю, що доступ до води — це перша базова потреба, така ж, як туалет і будь-що інше, й вона має бути всюди. Я дуже надіявся, що у Львові колись це буде. Дуже приємно, що сьогодні є така річ, і це не просто якась послуга лише, але й можливість вчитися тут та приводити сюди учнів, дітей, самим приходити, тому ми дуже дякуємо, що є можливість і створені такі умови для цього.”

зазначив директор департаменту освіти та культури Львівської міської ради Андрій Закалюк.

Експерт проєкту Микола Лехновський зауважує, що кожен, хто бодай раз пив воду з-під крана, замислювався над тим, чи безпечна вона. Проєкт “Аква Check” створений для того, щоб дати відповідь на це питання. Всі охочі можуть принести воду для дослідження у Lviv Open Lab або ж відправити її поштою з будь-якої точки України. Команда прагне, щоб результати були готові вже за 48 годин. Якщо працівники виявлять порушення, то відправникам нададуть практичні поради з покращення якості води. 

“У нас буде базовий стандартний аналіз на 10 показників. Тобто такий, що ви можете зрозуміти, яка у вас водичка. І буде розширений аналіз на 15 показників. Однак, якщо у вас буде запит на більше показників, то ми готові до того, щоб провести такий аналіз. У нас є дороге обладнання, вартість якого сягає приблизно 450 тисяч гривень.”

пояснює Микола Лехновський. 

Також у Lviv Open Lab можна зробити аналіз води за допомогою експрес-методів. У них є виїзна лабораторія, яка може прибути на місце і провести дослідження. 

Під чітким керівництвом експертки проєкту Наталії Журіної учасники відкриття “Аква Check” перейшли до практики. В одній з колб знаходилася вода з Сихівського району, яку дослідили за такими показниками: вміст ph та заліза, твердість, запах. Один з показників мав незначне перевищення норми, але воно не є критичним. 

Щоб покращити якісь води у домашніх умовах можна поставити спеціальний фільтр. Втім, варто перед цим зробити тестування, щоб знати, які саме показники перевищують норму. Це допоможе підібрати відповідний вид фільтра до ваших потреб. 

“Я сподіваюся, що через рік збільшаться масштаби нашого проєкту. Ми зараз лише починаємо. Хотілося б, щоб лабораторія кожного дня проводила велику кількість аналізів різних зразків. Поки ми стартували з 10-15 показників, а хотілось би створити ще більш розширені пакети, бо ми аналізували інші лабораторії та їхні пропозиції. Нам є куди розвиватися.”

розповідає Наталія Журіна. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На проспекті Червоної Калини облаштують новий осередок денного догляду

Добрянська Соломія

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ