Чому у львівських трамваях зазвучали колядки?

Опубліковано:
Транспорт, Сихів, 14 грудня 2018

Про досвід Німеччини та впровадження різдвяних мелодій у електротранспорті Львова –  читайте у нашому матеріалі.

Усі дослідники стверджують одне – музика – це найшвидший мистецький метод добратися до «емоційного» центру людини. Саме з цього і почалась історія звучання колядок, щедрівок та новорічних композицій у львівському електротранспорті. Про це разом із Ольгою Бачинською, фахівцем зв’язків із громадськістю та пресою ЛКП «Львівелектротранс».

Вже кілька зим поспіль львів’яни їздять у трамваях під колядки українських виконавців. Втім мало хто знає, що Львів став першим містом в Україні, яке започаткувало цю «музичну» традицію у електротранспорті.
Підглянули у німців і вирішили, що було б непогано подарувати свято і місцевим пасажирам, розповідає Ольга Бачинська, фахівець зв’язків з громадськістю ЛКП «Львівелектротранс».

  • Львів перейняв досвід Німеччини

У 2013-2014 році, коли Україна стояла на порозі війни, загальний психологічний стан людей був «на грані», зовсім випадково мені на очі потрапила новина про один із експериментів у Німеччині, де у транспорті міжміського сполучення пасажирам вмикали класичну музику. Дослідники стверджували, що тривога, напруга та конфліктність у пасажирів та водіїв знижувалася доволі суттєво при звучанні творів Моцарта, Баха, Шопена. Саме тому виникла ідея згуртувати, заспокоїти та налаштувати на позитив наших пасажирів. І коли як не під новорічні та Різдвяні свята?

Це зараз виглядає все просто і звично, але виявляється, вмикнути музику у львівських трамваях – завдання було не з простих.

  • Як зробити так, щоб колядки почули пасажири усіх трамваїв?

До вирішення завдання залучили технічних фахівців. У той час у Львові вже рік працювала система автоматичного оповіщення (САОП) пасажирів у львівських трамваях, встановлення систем у тролейбусах було ще у процесі, тому не скористатися цією можливістю було б гріхом. Для початку було визначено формат файлів, які може підтримувати ця система. Оптимально обрали традиційний MP3. Беручи до уваги специфічні технічні параметри пристроїв САОП, які не підтримували прості музичний файли, працівники ЛКП “Львівелектротранс” переписували вже готові файли ночами у двох (на той момент) трамвайних депо.

Ольга Бачинська коментує: модні сучасні хіти чи народні колядки?

Що ж до підбору музичного контенту, то я просто переглянула, які новорічно-різдвяні концертні програми готують виконавці. Тому першими «колядниками» у трамваях були: хорова капела «Дударик», «Піккардійська терція» та Павло Табаков. Наступним завданням було отримати дозвіл у співаків на публічне використання їх пісень, адже у нас діє «Закон про захист авторських прав» і відомо, що без дозволу використовувати ці колядки ми не мали права. Тож почалось листування, дзвінки, прохання і, на щастя, усі виконавці проявили надзвичайну відкритість до співпраці, відмовившись від фінансової винагороди. У наступному році до проєкту «Колядки у львівському електротранспорті» були вже долучені і львівські тролейбуси. На даний момент репертуар збагатився: Національною академічною хоровою капелою «Дударик» та її колядничим гуртом (які складаються як і з чинних, так і з колишніх учасників капели), виконавців: Соломії Чубай, Оксани Мухи, Іллі Найди, Лесика (Лесик сам) та Павла Табакова. І от, вже 8 років проєкт триває у новорічно-різдвяний цикл і тішить мешканців неймовірною атмосферою свята у нашому транспорті.

  • Плани на майбутнє: вдосконалення із “несподіванкою”

Серед відомих виконавців є два треки, інструментальні варіації всесвітньо відомих пісень «Тиха ніч» та «Jingle bells», заграв на електро фортепіано начальник служби руху ЛКП «Львівелектротранс». По факту, це спроба перейти до нового формату проєкту – інструментального, який львів’яни та гості нашого міста можуть вже очікувати у новому сезоні 2022-2023.

Вікторія Вітер

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ