Черепашки ніндзя, прибульці та чиста вода: сихівські школярі дізнавалися, як працює система водопостачання

Опубліковано:

У липні 2023 року ЮНІСЕФ розпочав співпрацю із «Львівводоканалом» та закупив обладнання для виявлення прихованих витоків у системі водопостачання Львова. Це дозволило початковій школі «Дивосвіт» провести поточний ремонт системи водопостачання. Тепер у школі немає проблем із доступом до чистої води, а діти навчатимуться культури її свідомого споживання.

На глибині

У дворі початкової школи «Дивосвіт» сонячно та гамірно. Діти зібрались на спеціальний воркшоп, який для них проводять працівники водоканалу. Учні зможуть випробувати новопридбане обладнання ЮНІСЕФ для виявлення прихованих витоків у системі водопостачання школи та послухати, як трубами тече вода. 

Школярі стоять на безпечній відстані від каналізаційного люка та голосно дискутують стосовно майбутньої презентації: «Може, ми побачимо черепашок-ніндзя з мультфільму?», «А як щодо цікавих підземних створінь?», «А для чого ці навушники?».

Керівник відділу пошуку скритих витоків «Львівводоканалу» Юрій Расяк захоплено відповідає на усі запитання та дає учасникам по черзі вдягнути навушники, під’єднані до системи водопостачання. Школярі на мить задумуються, а потім на їхніх обличчях з’являється цілий спектр емоцій – від здивування до широкої усмішки. 

«Мені було дуже цікаво дізнатися, що ж розташоване під люком, – говорить восьмирічний Юрій. – Коли мені одягнули навушники, я почув дуже химерні звуки». 

Наступна у черзі за враженнями – другокласниця Тереза. Дівчинка обережно прислухається і каже, що чує «гучний шум». 

«Спочатку я почув якесь шипіння, а потім білий шум, – ділиться емоціями восьмирічний Ігор. – Я знаю, що чиста вода дуже важлива для людей». 

Працівники «Львівводоканалу» показують школярам обладнання, яке зовні нагадує суміш ігрової консолі та радіоприймача. На дисплей приладу виводиться вся необхідна інформація для діагностики стану системи водопостачання. 

«Придбане ЮНІСЕФ обладнання – нове та сучасне. Спеціальні датчики сканують трубу на наявність витоків. Прилади з покращеним функціоналом та високою чутливістю дозволять виявити витоки, на які старі прилади не реагували», – пояснює Юрій Расяк. Він наголошує, що з попереднім обладнанням один витік шукали два – три дні, а з новим – дві – три години. Вночі, коли споживання води мінімальне, завдяки наданому ЮНІСЕФ обладнанню можна швидко виявити втрати води та оперативно їх усунути. Це особливо важливо для дитячих садочків, шкіл, лікарень та інших установ, для яких безперебійне водопостачання – критично важливе.

На поверхні

У початковій школі «Дивосвіт» про необхідність бережливого ставлення до питної води говорять із першого класу. Вчитель за допомогою підручника «Я досліджую світ» розповідає про Землю та воду на ній, показує, як виглядає наша планета із космосу та пояснює, навіщо пити воду. Школярі вивчають колообіг води в природі, читають про «подорож краплинки води». У третьому та четвертому класах діти беруть участь у пов’язаних із темою води флешмобах та працюють над власними проєктами  про санітарію та раціональне використання питної води. 

«Ми з дітками розглядаємо краплі води під мікроскопом, віртуально подорожуємо найбільшими річками світу та вивчаємо, як люди різних професій використовують у своїй роботі воду. Діти самостійно створюють лепбуки – книжечки з кишеньками, у які складають інформацію на тему води, – розповідає директорка школи «Дивосвіт» Оксана Плесак.

У кабінетах школи розташовані інформаційні плакати від ЮНІСЕФ, де розповідається про ощадливе ставлення до води, її збереження та санітарію. Діти можуть подивитися, як правильно мити руки та скільки рідини потрібно випити протягом дня. 

«Я люблю пити водичку. Вдень випиваю три склянки», – говорить Тереза. Дівчинка додає, що у школі дізналась про економне використання води і тепер вимикає кран, коли чистить зубки. 

«Минулого року часто вимикали світло, і ми залишались без води. Ми робили запаси питної води і намагались її економити», – пригадує свій досвід «блекаутів» восьмирічний Юрій. 

ЮНІСЕФ працює над тим, щоб діти по всій Україні мали доступ до безперебійного та стабільного постачання чистої води, що забезпечує їхні потреби в гігієні та харчуванні. У 2023 році  понад 5,4 мільйона людей в Україні у 103 громадах стали бенефіціарами допомоги ЮНІСЕФ, зокрема через ремонт та відновленні у секторі водопостачання та каналізації.

За фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW, ЮНІСЕФ проводить реконструкцію систем водопостачання та каналізації, встановлює водонасосні станції, а також забезпечує водоканали реагентами для знезараження питної води.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Сихові відбудеться благодійний концерт та ярмарок на підтримку ЗСУ

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ