Фото у матеріалі: акція «Львів у блакитному», акція біля ЛМР, «Фотосесія у блакитному» за участю 26 дітей з розладами спектра аутизму у НРЦ «Джерело».
2 квітня — день поширення інформації про проблеми аутизму. Цього дня у місті відбувається низка акцій, як от: «Львів у блакитному», «Одягнися у блакитне», «Фотосесія у блакитному» тощо. Блакитний — колір людей з аутизмом, а у світі цей день називають «День у блакитному кольорі».
«Сихів Медіа» підготувало 5 фактів про людей із аутизмом та низку фото з акцій у Львові.
Для діагностики аутизму немає одного тесту
Діагностика розладів спектру аутизму може бути складною, тому що немає однозначних медичних тестів, таких як аналіз крові або сечі, які дозволять діагностувати ці порушення. Щоб поставити діагноз, фахівці спостерігають за поведінкою дитини та її розвитком.
Аутизм може іноді виявлятися у віці 18 місяців або навіть у більш молодому. Діагноз, який фахівець ставить у віці 2 років, можна вважати дуже надійним. Проте діагноз у багатьох дітей затримується, і вони отримують його, коли вони набагато старше.
Не всі люди з аутизмом генії
Це один із міфів, який поширився ще у 60-х роках. Походить він зі Штатів, де його вигадали для того, щоби аутизм перестали вважати чимось ненауковим. Серед людей із аутизмом дійсно є обдаровані особистості, але це не означає, що це стосується кожного. Втім, коли людина з аутизмом, стає видатним художником чи музикантом, наприклад, про це говорять чимало ЗМІ, такій особі приділяють багато уваги, тому й може скластися враження, що усі без виключення люди з аутизмом генії у тій чи іншій сферах.
Аутизм і здатність говорити
Деякі діти з аутизмом не говорять або говорять зовсім мало, але це не означає, що вони нічого не розуміють. Насправді вони все сприймають, але не можуть відреагувати на це словами.
Якщо деякі діти з аутизмом майже не говорять, то інші можуть розповідати без угаву про те, що їм цікаво.
Аутисти розмовляють, вигадуючи часом власну мову. Звуки запозичують з телебачення, радіо, навколишнього середовища загалом. Або мають розвинене монологічне мовлення.
Не всі люди з аутизмом не люблять спілкуватися
Все індивідуально. Дійсно, є такі особи, які люблять побути на самоті, але є і багато людей із аутизмом, які прагнуть спілкуватися. Але це може бути не зовсім стандартний у нашому розумінні рівень і спосіб комунікації. Наприклад, така людина може попросити почитати їй книгу або ж поговорити через малювання тощо.
Чому люди з аутизмом роблять дивні рухи
Діти з аутизмом можуть робити дивні рухи або видавати незвичайні звуки. Наприклад, деякі аутисти постійно гойдаються вперед-назад, трясуть кистями рук, мотають головою або постукують ногами. Таких рухів не треба боятися. Багатьом такі рухи допомагають заспокоїтися або краще думати, а іноді дивні рухи руками означають, що людина просто щаслива.
Джерела: bsmu.edu.ua, life.pravda.com.ua, uacrisis.org, autism.ua.