Щомісяця через двері інсультного відділення лікарні святого Луки, що на вулиці Навроцького, 23, проходять сотні пацієнтів. Для кожного з них — час має значення. Тут працює команда, яка не просто рятує життя, а повертає людям здатність говорити, ходити та відчувати себе знову собою. Журналістка “Сихів Медіа” поспілкувалася з медиками інсультного відділення та дізналася більше про перші симптоми інсульту, шлях пацієнта та особливості лікування.
400 пацієнтів щомісяця
Інсультне відділення у лікарні святого Луки запрацювало у грудні 2021 року. Воно розраховане на 54 ліжка для лікування пацієнтів з гострими мозковими інсультами та неврологічними захворюваннями.
У відділення поступають пацієнти віком від 18 років. Переважно це старші люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, втім трапляються і ті, які раніше не мали жодних скарг на здоров’я.
Щомісяця у відділенні отримують допомогу 380-400 пацієнтів. У 2024 році прийняли 4,5 тисячі пацієнтів, з яких 1,5 тисячі — з гострими мозковими інсультами.
“У відділенні працює 15 лікарів, 16 медсестер та 13 санітарок. Чистоту підтримувати нам допомагають представники відділення клінінгу. Лікарів ми “виховуємо” з числа своїх інтернів, також вдалося долучити в команду декількох колег ззовні. Проте радо б запросили в свою команду ще спеціалістів з числа середнього та молодшого медичного персоналу”
зазначила заступниця медичного директора з терапевтичної роботи Галина Щербата.
В інсультному відділенні насамперед надають допомогу пацієнтам у гострому стані. Для цього тут є все необхідне. В закладі цілодобово доступна як лабораторна, так і інструментальна діагностика, зокрема комп’ютерна томографія, яка є дуже цінною в діагностиці і потрібною для своєчасно розпочатого лікування.
“Для вивчення біоелектричної активності головного мозку, ми користуємося електроенцефалографією і, таким чином, допомагаємо людям з епілепсією. У нас є сучасний ангіограф, завдяки якому проводимо оперативні втручання на судинах головного мозку. Зокрема, при гострому інсульті у пацієнтів, які мають тромбування великої судини мозку, є можливість забрати цей тромб і значно покращити перебіг хвороби,”
зауважує невролог Володимир Мусієнко.
Інсультне відділення отримало вже дві нагороди “Angels Initiative”. “Діамантовий статус” означає визнання за дотримання всіх європейських стандартів в лікуванні інсульту у 2024 році, і за внесок в розвиток інсультної медицини в Україні в цьому році.
«Angels Initiative» — це міжнародна програма, спрямована на покращення лікування інсульту та зменшення смертності і інвалідності серед пацієнтів з інсультом. Вона була створена у 2016 році Європейською організацією інсульту (ESO), Всесвітньою організацією інсульту (WSO) В цій програмі беруть участь більше 150 країн світу. В нас активну участь приймає Українське товариство інсультної медицини.
Втім, найбільшою винагородою для медиків є не відзнаки на стінах, а врятовані пацієнти, над одужанням яких працює ціла команда лікарів, серед яких і логопединя Олеся Дацко. Вона консультує пацієнтів, визначає їхню потребу, і якщо стан дозволяє, починає заняття у гострому періоді. Медикиня працює над покращенням мови, мовленням та відновленням функції ковтання. Разом із мультидисциплінарною командою вона оцінює стан та визначає реабілітаційні цілі.
Які є види інсультів?
Є два основні види інсультів: геморагічний та ішемічний. Геморагічний — це коли судина розривається під впливом чогось, а ішемічний — це коли судина закривається, і в тому місці вже не буде постачатися кров, відповідно, та частина мозку відмирає. Найчастіші причини цих двох видів інсультів — це гіпертонічна хвороба.
Окрім поширених ішемічних інсультів, які становлять 85%, у відділенні також спостерігалися і доволі рідкісні венозні інсульти.
“Зміни в крові можуть призвести до утворення тромбів, або навпаки, до ламкості судинної стінки. Інші фактори, такі як: малорухливий спосіб життя, ожиріння, куріння, вживання алкоголю сприяють інсультам. Якщо людина курить, не стежить за своїм зовнішнім виглядом та способом життя, то вона, можливо, і не слідкує за своїм тиском, рівнем цукру в крові та холестерином. Окрім цього, ще іноді можуть бути спадкові причини розвитку інсульту,”
розповідає невропатологиня Оксана Пуцило.
Як виявити інсульт?
Для цього медики використовують спеціальну шкалу “мозок-час”. Ця абревіатура допоможе виявити у вас інсульт або у когось з вашого оточення.
М — мова. Якщо у вимові щось змінилося, то варто насторожитися.
О — обличчя. Під час інсульту може статися перекіс лиця.
З — зір. Може траплятися його помутніння. Також одним зі симптомів інсульту є відсутність здатності нормально рухати очима.
О — очі. Також одним зі симптомів інсульту є відсутність здатності нормально рухати очима.
К — кінцівки. Якщо щось не так з руками чи ногами, то варто звернути на це увагу.
“Якщо ви помітили бодай одне з цих порушень, то краще викликати швидку допомогу або самостійно доставити пацієнта у медичний заклад. Час — це найголовніше, адже він відіграє дуже важливу роль. Чим менше часу від того моменту, як ви помітили симптоми, тим кращу допомогу медики можуть надати пацієнтові,”
наголошує Пуцило Оксана.
Маршрути пацієнта з інсультом складаються з декількох важливих етапів. Найголовніше — якнайшвидше розпізнати симптоми інсульту і викликати бригаду екстреної медичної допомоги, яка повинна зреагувати і вчасно доставити пацієнта у медичний заклад.
“Ми дуже зацікавлені в тому, аби нас попереджали про те, що везуть пацієнта з підозрою на інсульт, тому що в такому випадку ми робимо “зелений коридор”. Це означає, що надання допомоги саме цьому пацієнту є пріоритетним, потрібно якнайшвидше зреагувати. Адже, якщо не втрачено час, ми можемо провести тромболітичну терапію і мінімізувати, а навіть іноді уникнути наслідків інсульту”
пояснює Оксана Пуцило.
Невропатологиня Наталія Надибська зауважує, що інсульти мають свою сезонність. Найчастіше їх виявляють зимою та влітку через температурні перепади. Внаслідок цього у пацієнтів трапляються “стрибки” артеріального тиску та порушення системи згортання крові.
Медики зауважують, що колись інсульт вважався переважно хворобою пацієнтів старшого віку, а тепер він все частіше помічається у молодшому та середньому віці. 15-20% пацієнтів, які потрапляють у відділення, є віком 30-40 років.
“Найбільше запам’ятовуються пацієнти віком 18-20 років, а також військові, яких доставляють евакуаційними шляхами. Вони мали не мінно-вибухові ураження, а саме отримали інсульти на передовій. Кожне прізвище, кожне ім’я, кожне обличчя залишається у пам’яті до хвилини,”
пригадує невропатолог Цоньо Сергій.
За словами Наталії Надибської, кількість пацієнтів з неврологічними захворюваннями зросла за останні роки. Особливо, як наслідки перенесеної пандемії ковіду з її усіма проявами. Та, оскільки в нашій країні війна і люди перебувають в постійному стресі, загострюються соматичні захворювання.
Психологиня Олена Карпевич зауважує, що стрес та тривога часто посилюють у пацієнтів саме неврологічну симптоматику. Наприклад, після інсульту або ж при інших ураженнях нервової системи емоційний стан має великий вплив на процес лікування.
“Емоційна стабільність, мотивація до одужання та підтримка віри в себе безпосередньо впливають на процес лікування та відновлення. Саме тому я допомагаю пацієнтам стабілізувати емоційний стан, знизити рівень тривоги та навчитися краще справлятися зі стресом. Окрім цього я працюю з родичами пацієнтів і надаю всі необхідні рекомендації для подальшої роботи та психологічної реабілітації вдома”
підсумовує Олена Картавець.
Фото Лікарні Святого Луки