Андрій Слюсарчук, відомий як “доктор Пі”, – одна з найбільш суперечливих постатей сучасної України. Його історія нагадує сюжет фільму: важке дитинство, стрімка слава, демонстрація унікальних здібностей і гучне викриття. Попри популярність, згодом стало відомо, що Слюсарчук не мав медичної освіти. Незаконні операції, які він проводив, призвели до трагічних смертей пацієнтів. За свої злочини він постав перед судом, а справу розглядав Сихівський районний суд. Нещодавно Слюсарчука виправдали, проте на рішення суду ще можна подати апеляцію. У першій частині матеріалу ми розповімо про його життєвий шлях та феномен популярності.
Ранні роки: реальність і міфи
Андрій Слюсарчук народився 10 травня 1971 року в селі Гребенів на Львівщині. Його дитинство було важким і позначеним трагедією: батьки, які були лікарями, померли, коли хлопчику було лише три роки. Залишившись сиротою, він опинився у дитячому будинку, а згодом виховувався в інтернаті у селі Гришківці, Житомирської області. Там Андрій провів дитинство і залишався до 16 років.
У школі Слюсарчук не демонстрував академічних успіхів. За словами його вихователів, він мав слабкі знання, погано читав і запам’ятовував матеріал. Проте вже тоді у нього проявлявся інтерес до медицини. Хлопець часто симулював хвороби, щоб потрапити до медпункту, носив із собою лікарські халати і мріяв стати лікарем.
Втім, реальні факти його життя суттєво відрізняються від блискучої біографії, яку сам Слюсарчук створив у публічному просторі. В інтерв’ю та публічних виступах він позиціонував себе як “дитину-вундеркінда” і геніального медика. У його вигаданій версії біографії були такі гучні заяви:
- Закінчив школу у віці дев’яти років.
- У 12 років став студентом Московського медичного університету імені Пирогова.
- У 18 років захистив кандидатську дисертацію з медицини.
- Завдяки своїй геніальності був зарахований до аспірантури без обов’язкової інтернатури.
Ці заяви створили навколо Слюсарчука образ талановитого лікаря і науковця. Проте журналістське розслідування, проведене газетою “Експрес”, спростувало ці міфи. Журналісти встановили, що після завершення школи-інтернату Андрій вступив до професійного училища в місті Козятині, де здобував звичайну спеціальність. Жодного навчання у Московському університеті, про яке він розповідав, не було.
Реальні факти вказують на те, що його шлях до медицини був далеким від казкової історії геніальності. Вигадки Слюсарчука стали частиною великої містифікації, яка згодом викликала резонанс у суспільстві.
Пік слави: скандальна популярність Андрія Слюсарчука
На початку 2000-х Андрій Слюсарчук активно з’являвся у медіапросторі України, представляючи себе як геніального лікаря та власника феноменальної пам’яті. Його “досягнення” швидко стали резонансними, хоча згодом виявилися сумнівними.
1. Рекорди з числа Пі
Слюсарчук стверджував, що може запам’ятати та відтворити до 30 мільйонів знаків числа Пі після коми, що й принесло йому прізвисько “доктор Пі”. У 2009 році він спробував встановити рекорд із запам’ятовування, але так і не потрапив до Книги рекордів Гіннеса. Попри це, його демонстрація викликала інтерес глядачів, і незабаром він отримав пропозицію вести радіопрограму “Ігри розуму” на українському радіо “Ера”.
Згодом журналісти та математики припустили, що Слюсарчук використовував мікронавушники, через які йому передавали підказки під час виступів. Таким чином, його “феноменальна пам’ять” виявилася не результатом унікальних здібностей, а шахрайством.
2. Гра в шахи всліпу
Ще одне гучне “досягнення” Слюсарчука — його гра проти комп’ютерної шахової програми “Рибка-4”, яку не зміг обіграти жоден шахіст світу. Він заявляв, що переміг програму, граючи всліпу на порожній дошці. Демонстрація на телебаченні викликала справжню сенсацію. Однак згодом стало відомо, що програма мала системну помилку, яку могли використовувати шахраї.
3. Популярність у медіа
Телебачення стало основним інструментом для зростання його популярності. У численних виступах Слюсарчук розповідав свою біографію, заявляючи, що у 12 років він втік із дитячого інтернату до Москви, де жив серед ромів, які навчили його гіпнозу. Завдяки цим “навичкам” він почав проводити майстер-класи з гіпнозу.
Колишня журналістка п’ятого каналу Ольга Сніцарчук згадувала, як у 1999 році відвідувала один із таких курсів у Львові:
“Це був 1999. У Львові я побачила оголошення про набір на курси “Як стати щасливим”, “Як повернути втрачену любов”, “Як стати багатим” за допомогою гіпнозу. І пішла туди робити репортаж для львівської редакції газети “День”. Перше заняття було безкоштовним, далі курс коштував десь 100 баксів. Вів його Слюсарчук, на той час взагалі нічим невідомий у Львові”
“Доктор Пі” позиціонував себе як нейрохірург та професор Петербурзького університету. На одній із лекцій він загіпнотизував хлопця, який впав у легкий транс. Але, за словами Ольги, хлопець міг бути “підсадною качкою”. Вона також згадує, що Слюсарчук намагався загіпнотизувати її, але марно.
4. Зустріч із президентом
У 2009 році Слюсарчук зустрівся із президентом Віктором Ющенком, який підтримав ідею створення Інституту мозку. Планувалося, що ця установа займатиметься вивченням та лікуванням захворювань мозку. Відповідний указ видали, але проєкт не реалізували через внутрішні конфлікти серед медичної спільноти.
Вже у вересні 2011 року президент Віктор Янукович надав йому 150 тис. грн Державної премії “За досягнення в галузі науки”.
5. Медична практика
Слюсарчук також активно займався нейрохірургією, заявляючи про себе як про досвідченого лікаря. Він проводив операції на мозку, включаючи трепанації черепа. Його пацієнтами часто ставали тяжкохворі, які сподівалися на останній шанс. Однак результати його операцій були жахливими. Багато пацієнтів помирали, а ті, хто вижив, стикалися з важкими ускладненнями.
Олександр Лозовий, син одного з пацієнтів, згадував:
“Моєму батькові він зробив дві операції на головному мозку, після чого батько впав у кому і помер. Це було ще в 2008 році. Операція пройшла в місті Славута, Хмельницької області, в лікарні, яка зовсім не була пристосована до таких втручань”.
Зрештою, журналісти та правоохоронці довели, що дипломи та наукові звання Слюсарчука є підробленими, а доробки виявилися звичайним плагіатом, який ніхто ніколи не перевіряв. “Українська правда” надіслала запити щодо навчання Слюсарчука до обох російських університетів.
Університети, де він нібито навчався, надали офіційну відповідь:
“Шановна Тетяно, ми неодноразово надавали інформацію ЗМІ України та слідчим органам, що Слюсарчук жодного стосунку до навчання в нашому ВНЗ немає”
Тоді правоохоронні органи також заявили, що Слюсарчук не лише обманом отримав звання, але й підробляв документи, вводячи в оману Міністерство освіти.
Баранчук Анна
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суд оштрафував хірурга лікарні Святого Луки на 85 тис. грн за хабар від ухилянта