Фото: Сихів Медіа
У серпні відбудеться аукціон проектів «Зробимо Сихів кращим». На ньому донори міста грошима будуть голосувати за проекти, які стали фіналістами. Після цього автори почнуть реалізацію ідей.
Журналісти «Сихів Медіа» поспілкувалися з усіма переможцями аукціону.
Під небом Сихова
Проект передбачає облаштування громадського простору на даху Культурно-освітнього центру ім. Довженка. За словами одного з авторів проекту, головного редактора «Сихів Медіа» Віктора Петрова, занедбана територія має перетворитися на локацію для проведення зібрань, культурних вечорів, показів фільмів, вечірок тощо.
«Нині ми проводимо кінопокази на даху Центру Довженка. Коли тільки піднялися туди, побачили купу моху, невпорядковану територію. Тоді команда Центру Довженка вивезла 50 мішків ґрунту та трохи розчистила місце, аби можна було тут показувати кіно, а ми в свою чергу за допомоги партнерів та друзів змогли забезпечити самі кінопокази — розповідає Віктор Петров. — Але ми розуміємо, що цього недостатньо і хочемо перетворити цей простір на більш привабливий, а також розширити межі його призначення. Оскільки там відбувся вже не один кінопоказ і ми побачили, що на такі заходи є попит, плануємо розвивати дану локацію».
За словами Віктора Петрова, основна проблема — це відсутність підлоги. Більша частина суми піде саме на те, щоби закупити щебінь, дерев’яні та коркові дошки.
«Також ми разом із сихівчанами проведемо низку толок, бо прибирати там є що. Крім того, покличемо вуличних художників, аби задекорувати все. Загалом ми хочемо залучити 15 тисяч від проекту і 5 тисяч власних коштів», — додає Віктор Петров.
Життя без сміття
«Життя без сміття» — це проект, який передбачає навчання учнів шкіл Сихівського району основам сортування сміття.
«Ми відберемо по 2-4 учні зі школи, в залежності від загальної кількості школярів у закладі, та навчатимемо їх, — розповідає автор проекту Андрій Козицький. — Залучити плануємо представників шкільного парламенту, ради тощо. Навчатимуть їх представники екологічних організацій. Крім того, покличемо фахівців, які будуть розповідати, як навчати інших, адже після того, як ці учні пройдуть наше навчання, вони поширюватимуть знання у своїх школах».
Гроші від проекту підуть на придбання контейнерів для сортування сміття у школи, а також розробку та друк інформаційних буклетів. Останні роздаватимуть учням, аби вони поширювали інформацію і вдома.
«Як свідчить досвід, коли діти вчаться чогось нового і корисного, вони потім переповідають це своїм батькам і кажуть, де і що можна змінити на краще. Ми сподіваємося, що отримаємо такий самий ефект і залучимо максимум аудиторії і у школах, і поза нею», — додає Андрій Козицький.
Шпаківні у Парку Івана Павла ІІ
Авторкою проекту зі встановлення шпаківень у Парку Івана Павла ІІ є Леся Ларікова, яка представляє ГО «Лярш-Ковчег».
«У нас є парафія на Сихові, де знаходиться одна з наших майстерень. Там працюють люди з розумовою неповносправністю, яких ми називаємо друзями, і асистенти. Одним із видів праці є розмальовування у стилі петриківського розпису. Наша майстерня дуже близько розташована до парку Івана Павла ІІ, який ми час від часу прибираємо. Коли побачили можливість реалізації проекту, подумали, що хотіли би зробити щось ще для парку і вирішили, що це можуть бути шпаківні для птахів на зиму, які ми розмалюємо у техніці петриківського розпису», — каже Леся Ларікова.
За її словами, до роботи залучатимуть також місцеву громаду. Однак поки невідомо, до якого саме етапу.
Від кількості грошей, які вдасться зібрати на аукціоні, буде залежати і кількість шпаківень, які встановлять.
«Ми би хотіли, щоби вони були якісні, щоби птахи дійсно мешкали там і це приносило користь. Тут потрібно звертати увагу на різні деталі, адже, наприклад, якщо шпаківня буде покрита не тим лаком, пташки у неї не залітатимуть», — пояснює авторка.
Перше свято сусідів
Познайомити мешканців між собою, записати інтерв’ю зі старожилами мікро-району, влаштувати кінопоказ просто неба та провести Свято сусідів планують автори цієї ініціативи. За словами однієї з ініціаторок, Дани Кушплер, проект розділений на дві частини.
«У липні-серпні будуть проведені покази кіно просто неба. Фільми ми підібрали такі, щоб зацікавити підлітків, молодь та дорослих. Ці фільми пропагують здорові цінності. Для наймолодших дітей перед показами ми проведемо ігри. Такі зустрічі з однієї сторони покажуть, що простір подвір’я можна використовувати і для культурних заходів, як місце зустрічі сусідів, а також сам факт зайнятості простору мешканцями, сподіваємося, хоча би частково витіснить із подвір’я гостьову молодь, яка розпиває алкогольні напої та порушує нічний спокій мешканців», — каже авторка.
Другий етап проекту — проведення Свята Сусідів ОСБ «МЖК-1». Це вуличне свято, яке організують мешканці для себе і своїх сусідів. Програма передбачає конкурси, майстер-класи, змагання для дітей різного віку та молоді, спільне частування, перегляд фільму про ОСБ, проведення фотовиставки зі світлинами мешканців, які розкриють особистий погляд на те, як відбувалося створення та розвиток ОСБ, обговорення з дорослими мешканяцми потреб ОСБ тощо.
Проект об’єднує співвласників будинків за адресою пр. Червоної калини, 39, 41, 43, 47 та 49. Свято запланували провести 23 вересня.
Природнича школа на Сихові: від пташки до комашки
Ганна Кузьо є однією з авторок природничничого освітнього проекту. За її словами, він стане наочною моделлю розвитку екологічної освіти та сталого розвитку для всього міста.
«Сихів вважається районом кам’яних джунглів, де крім високоповерхівок нічого немає. Проте тут є парк, сквери, зелені подвір’я – багато мозаїчних природних вкраплень, які більшість людей не помічає. Ці зелені мікрозони заселені дикими птахами. Свідоме ставлення до природи сприяє всесторонньому розвитку особистості, гармонійним відносинам мешканців міста з природою», — переконані авторки проекту.
За задумом, 20 дітей пройдуть курс природничої освіти від фахівців-біологів. Школа включає в себе 6 занять (3 ботанічні та 3 зоологічні). Всі заняття передбачають екскурсії на прилеглій території і триватимуть близько 1,5 години. Заняття відбуватимуться у вихідні дні. Учням розповідатимуть про пташок, дерева, нижчі рослини тощо.
Бюджет цього проекту — понад 13 тисяч гривень.
Зазначимо, що команди-фіналісти пройдуть навчання із проектного менеджменту, фандрейзингу, ораторського мистецтва, публічного виступу та підготовки презентації (4 тренінги у липні 2018 року).
Під час заходу «Аукціон проектів» кожна група презентує свій проект, де донори міста будуть голосувати коштами і наповнювати його бюджет. Цей тур дає можливість фінансово підтримати усі 5 проектів. (серпень 2018 року).
Аукціон проектів «Зробимо Сихів кращим» реалізовується Львівським культурним центром спільно з ГО «Кращий Сихів» та за підтримки НУО «Київський діалог».