Рік тому на проспекті Червоної Калини, 72А, відкрили другий центр рекрутингу української армії у місті. “Сихів.Медіа” дізналося більше про роботу центру, звернення і його місію.
Центри рекрутингу у містах створюють за сприяння Міністерства оборони та органів місцевої влади, щоб залучати людей до лав ЗСУ. Рекрутер, колишній бойовий медик та засновник благодійного фонду «Сталева Нація» Вадим Івахів розповідає, що на відміну від мобілізації, при якій немає змоги обирати ні посаду, ні місце служби – центри рекрутингу таку можливість надають.
«До нас звертаються з різними запитами. Хтось каже: «Хочу бути водієм, але не знаю, у який підрозділ піти». Інші, навпаки, називають конкретний підрозділ, у який хочуть потрапити, і тоді ми підбираємо для них відповідну посаду саме там», –
розповідає ветеран та рекрутер Вадим Івахів.
За його словами, центри рекрутингу створили для супроводу людини на всіх етапах залучення до війська: від вибору посади й підрозділу до моменту зарахування до складу військової частини. Є декілька етапів, які обовʼязково треба пройти: спочатку людина приходить у центр рекрутингу, де разом з фахівцями обирає найкращу для себе посаду й підрозділ. Далі оформлює необхідні документи у територіальному центрі комплектування (ТЦК) і проходить військово-лікарську комісію (ВЛК), яка визначає придатність за станом здоровʼя. Наступний етап – навчальний центр, де проходять базову військову підготовку. І лише після цього людину забирають до відповідного підрозділу.
«У цьому і полягає суть роботи центру – повний супровід людини, щоб все було чесно і прозоро, від початку й до кінця. Нам важлива довіра людей до нашої роботи»
каже рекрутер.
Ветеран розповідає, що вступити до ЗСУ хочуть люди різних вікових категорій і спеціальностей – від 18 до 60 років, за фахом переважно механіки, слюсарі, медики, психологи, фінансисти тощо.
Щомісяця центр рекрутингу опрацьовує в середньому 500-600 запитів. Це відбувається у різних форматах: телефонні дзвінки або ж люди приходять безпосередньо.
За місяць центр набирає взвод (це приблизно 30 людей). З моменту відкриття тут уже набрали майже цілий батальйон.
Вибір вакансій у ЗСУ максимально широкий: від водіїв до гранатометників. За словами Вадима Івахіва, значно рідше люди обирають піхотні посади, такі як стрільці, гранатометники, кулеметники, мінометники та артилерію, оскільки вважають їх одними з найважчих посад в армії. Часто майбутні захисники обирають напрям, повʼязаний з ІТ, адже створені чимало підрозділів, які базуються на ШІ або інформаційній розвідці.
На запитання про те, яких спеціалістів Збройні Сили потребують найбільше, військовий відповів, що насамперед піхотинців, гранатометників, стрільців, кулеметників тощо, тому що саме вони тримають лінію фронту. Також потрібні ті, хто інформує піхоту про різні пересування, зміни тощо – пілоти FPV-дронів та пілоти розвідувальних дронів.
За його словами, після початку повномасштабного вторгнення зʼявились різні системи мотивації населення для вступу в армію.
«Мотивацією і заохоченням громадян до служби займається держава. Зокрема, створили систему матеріального й соціального стимулювання, якої не було раніше», – ділиться ветеран. Наприклад, електронні сервіси «Резерв+» та «Армія+», яких до 24 лютого 2022 року не існувало, які допомагають вирішити багато питань онлайн, без паперової тяганини.
У плані фінансів теж значні покращення: окрім базової зарплати військовослужбовця (приблизно 20-24 тисяч гривень), передбачені додаткові виплати залежно від умов служби. Якщо боєць перебуває в зоні бойових дій, то доплата становить 100 тисяч. Окремо держава запровадила ще одну виплату – 70 тисяч за 30 днів безпосередньої участі в бойових зіткненнях.
«Часто добровольці запитують про умови служби, зокрема щодо житла у бойових зонах. Багатьох цікавить момент фінансового забезпечення. Люди хочуть розуміти, на що вони йдуть, які матимуть умови. Тому ми намагаємось чесно відповідати на всі запитання», –
розповідає рекрутер.
У будь-якій роботі виникають складнощі. У фахівців з Центру рекрутингу вони теж є. Найчастіше це стосується зміни рішення кандидатів.
«На опрацювання запиту людини потрібен час. Протягом тижня я комунікую з бригадою, збираю всі дані про людину і коли все готове, повідомляю добровольцю, що він може вступати до ЗСУ, а він каже, що йому ще треба час для обміркування остаточного рішення. Буває таке, що людина не зізнається про судимості чи проблеми зі здороʼям, що потім сповільнює процес залучення до війська»», —
каже ветеран.
Також Вадим розповідає, що бракує вмотивованих людей, які усвідомлено йдуть служити. А ще бракує довіри з боку суспільства щодо процесу роботи центру.
До речі, Центр рекрутингу пропонує можливість випробувати себе у ролі пілота FPV-дрона або зануритись у перебіг реального штурму завдяки VR-окулярам. Так, тут є 2 симулятори. Перший – пульт управління FPV-дроном, завдяки якому військові виконують бойові завдання. Пульт підключається до компʼютера, запускається симуляція і людина пробує себе у ролі пілота FPV-дрона. Цей пульт на 99% наближений до реального пульта пілотів. Другий симулятор – VR-окуляри. Одягнувши їх, ви дивитесь «Перший бій». Є два режими: перший на 17 хвилин, де можна побачити реальний штурм з усіма етапами і діями військових. Від спокійного перебування у бліндажі – до накладання турнікету пораненому. Другий режим триває 30 хвилин. У цьому варіанті, коли зʼявляється проблема, фільм зупиняється і вам розповідають детальний план виходу з ситуації.
Центр рекрутингу розташований за адресою пр. Червоної Калини, 72а, у підрозділі ЦНАПу. Працює: понеділок-четвер з 09:00 до 18:00, у пʼятницю з 09:00 до 16:00. Сюди можна прийти за консультацією або звернутись у телефонному режимі за номерами: 098 818 53 81, 095 491 95 48. Актуальні вакансії можна переглянути тут.
Також отримати консультацію щодо долучення до лав Сил оборони можна за номером 0 800 35 2700. Оператори, які пройшли багаторівневе навчання, працюють сім днів на тиждень з 9:00 до 18:00.
Влада Лаврусь