10 фактів про автовокзал “Львів” на Стрийській

Опубліковано:

Автовокзал “Львів”, який розташований на вулиці Стрийській, 109, — це не просто місце для відправлення автобусів, а й важлива частина інфраструктури Львова, що має свою історію.

Журналістка “Сихів Медіа” дізналася більше про будівлю та підготувала 10 маловідомих фактів, які допоможуть вам краще зрозуміти важливість цього транспортного вузла і його роль у житті міста.

  • Міністерство автомобільного транспорту УРСР видало рішення на будівництво нового автовокзалу 27 жовтня 1969 року. З 1971 по 1973 рік тривало проєктування у львівській філії “Діпроміст”. За попередніми розрахунками вартість будівництва комплексу складала 1750 тисяч карбованців, а самої будівлі — 1200 тисяч карбованців. Проєкт розробляли архітектори В. Сагайдаковський, М. Столяров й інженери В. Бойков та О. Єфремов. Будівництво автовокзалу “Львів” тривало з 1976 по 1980 рік. 
  • На території, де нині розташований автовокзал, раніше було кілька садибних будинків. Їх знесли, а мешканців переселили. Проєкт також передбачав будівництво нової дороги, яка б перетинала вулицю Стрийську під прямим кутом, з організацією перехрестя у вигляді дворівневої розв’язки, яку так і не реалізували. 
Фото: lvivcenter.org
Фото: lvivcenter.org
  • Комплекс автовокзалу складається з головної будівлі, контрольно-технічного пункту, трансформаторної підстанції, естакади для огляду автобусів, сміттєзбірника, очисних споруд та спортивного майданчика. Автовокзал “Львів” був розрахований на обслуговування 500 — 800 пасажирів на годину й до 15000 пасажирів на добу. Після відкриття до нього запустили автобус-експрес маршруту № 18 “Залізничний вокзал — Автовокзал”. До того ж у 1980-ті роки курсувало маршрутне таксі, яке сполучало автовокзал з аеропортом. 
  • Автовокзал “Львів” є об’ємно-просторовою структурою, яка являє собою трикутник, що формує три зони: прибуття автобусів та їх відправлення, площа перед автовокзалом з боку вулиці Стрийської. На задній частині автовокзалу розташований цокольний поверх, де знаходяться допоміжні служби, камери зберігання й криті перони для прибуття та відправлення автобусів. Перший поверх займає касовий зал, що має вихід на терасу, під якою розташовані перони. Другий поверх відведений під зал очікування, готель та кафе. Стиль будівлі — модернізм. 
  • Однією з основних особливостей будівлі стала унікальна композиція з гутного скла. Її створили львівські художники Андрій Бокотей, Зеновій Флінта та Франц Черняк. Сотні кульок, підвішені на тонких, майже непомітних металевих тросах, формували величезну люстру. Після того як будівля перейшла до приватних власників, світильник демонтували, а атріум оточили високою пластиковою стінкою. У залах очікування розмістили меблевий магазин.
Фото: Ukrainian Modernism
Фото: Ukrainian Modernism
  • У 2000-х роках автовокзал “Львів” хотіли реконструювати. Тоді на його території запропонували звести готель. Згодом цю ідею почали просувати й під час підготовки до “Євро 2012”. На самому автовокзалі мали бути заклади харчування, територія розваг, конференц-зал, виставковий зал, офісні приміщення та стоянка. Майбутнє проєкту вирішували на архітектурно-містобудівній раді, учасники якої не підтримали цю ідею. Втім, вони зійшлися на думці, що ця будівля потребує реконструкції.
  • У 2016 році реконструювали перон та дорожнє покриття на території автовокзалу “Львів”. За словами директора ПП “Гал-Всесвіт” Ореста Жеховича, чия фірма і робила ремонт, тут опустили та накрили платформи, змінили дорожнє та тротуарне покриття на бруківку. Під’їзд до перону не був розрахований на висоту туристичних автобусів, які курсують зараз, тому там вирішили заглибити сам заїзд для транспортних засобів.
  • Автовокзал суттєво змінився після переходу будівлі у приватну власність ТзОВ “С.І.Д.”. Люстру, неповторний твір закарпатських митців, демонтували. Колодязь атріуму обнесли високою стінкою з пластику. У лютому минулого року мерія видала власнику приміщення містобудівні умови та обмеження. До автовокзалу добудують технічну споруду.
  • У лютому цьогоріч художник Тімо зобразив на будівлі Стрийського автовокзалу слово “вчинок”. Автор стінопису — відомий брненський стріт-арт художник. Для його робіт характерна іронія, впізнавані слогани та соціальна критика. За словами Тімо, вчинок — це поняття, яке знаходиться посередині між теорією і практикою, між словами та діями і є словом сили.
Фото: Віталій Грабар
Фото: Віталій Грабар
  • Місцеві жителі запропонували зробити біля автовокзалу “Львів” відпочинкову кімнату для водіїв. 2 квітня 2025 року під час сесії Львівської міської ради обговорили звернення про облаштування простору на кінцевій зупинці тролейбусів біля Стрийського автовокзалу. У комунальному приміщенні був магазин, де продавали алкогольні напої та кафе, яке, ймовірно, вже не функціонує, хоча там мала бути кімната відпочинку для водіїв. Також є пропозиція зробити тут туристичний інформаційний центр про ЛеоКарт та інші послуги, які є у Львові.

Добрянська Соломія

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ