Щовівторка о 18:00 у сихівській церкві Різдва Пресвятої Богородиці проводить заняття у Школі журналістики імені Богдана Маркевича для молоді, віком від 14 років. Журналістка “Сихів.Медіа” побувала на одному з уроків і поспілкувалася з організаторами та учнями школи.
Сихівчанин Богдан Маркевич працював асистентом кафедри мови засобів масової інформації у Львівському національному університеті імені Івана Франка. На початку минулого року він доєднався до лав ЗСУ та став на захист України. 38-річний Богдан загинув внаслідок російської атаки у вересні 2024 року.
“Все почалося з мрії нашого пароха Ореста Фредини. Він є ініціатором Школи журналістики імені Богдана Маркевича. Ми маємо формувати професійні групи, де маємо виховувати, бо християнство — це можливість поділитися своїм досвідом.
Я став священником, бо мене “запалив” інший священник. Він показав мені приклад правильного і гарного служіння. Так само ми хочемо, щоб правдиві журналісти “запалили” молодих людей. Можливо, в майбутньому, хтось з них стане журналістом.”
зазначає отець Тарас Карвацький.
За словами священника, звістка про смерть їхнього парафіянина Богдана Маркевича, спонукала якомога швидше реалізувати цей проєкт. Школа журналістики — це спосіб вшанувати пам’ять про Героїв.
“Головна наша мета: висвітлювати правильно свої думки та вміти їх описувати, а також, щоб ми виховали так само християнських журналістів, які зможуть про церкву і про свою віру правильно висловлюватися, а також доносити інформацію про свою релігію.”
додає отець Тарас.
Навчання стартувало 11 лютого, на другому занятті зібралося близько 30 підлітків, а записалися в Школу орієнтовно 70 учасників. Священник зауважує, що у них вільне відвідування. Діти можуть приходити суто ту тему, яка їх цікавить.
Під час занять викладачка факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка розповідала підліткам про стандарти журналістики, першоджерела інформації, білий список медіа, цікаві заголовки.Окрім цього, Наталія Войтович відповіла на всі запитання дітей, які прийшли дізнатися більше про журналістику. Зустріч розпочалася та закінчилася молитвою.
Викладачка є парафіянкою церкви Різдва Пресвятої Богородиці й давно активно співпрацює з отцем Тарасом та парохом Орестом. Журналістка погодилася на пропозицію священника і доєдналася до проєкту.
“Чесно вам зізнаюся, що це надзвичайно позитивна аудиторія. І мені важко зараз сказати, чи це впливає те, що все-таки це при церкві, і діти, які приходять в цю школу, вони в основному є парафіянами храму.
У них світяться очі, вони хочуть знати, вони спраглі до цих знань, вони дуже позитивно реагують на заняттях та дають відповіді, якщо ти їх щось запитуєш. Діти й самі ставлять питання. Причому, я вам зізнаюся чесно, є навіть запитання, яких я не сподівалася почути від 14-річних підлітків. Наприклад, коли один з хлопців на занятті почав говорити про Гонгадзе.”
зауважує Наталія Войтович.
У Школі журналістики імені Богдана Маркевича діти під керівництвом викладачів факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка Наталії Войтович та Ярослава Табінського навчаться:
- проводити професійні інтерв’ю;
- створювати відеоконтент;
- писати якісні журналістські матеріали;
- розуміти свою аудиторію;
- протидіяти маніпуляціям через фактчекінг.
Наталія Войтович анонсує, що до проєкту планують залучати інших спікерів, які поділяться з підлітками своїми знаннями. Церква запрошує усіх охочих, яким виповнилося 14 років, долучатися до занять з журналістики.
“Я дізнався про Школу журналістики імені Богдана Маркевича з оголошення на літургії, а також зі сторінки в Instagram церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Я прийшов сюди з поваги до цілі проєкту. Школа заснована на честь військового, тому я тут. Це хороша можливість набратися практики та знань.”
розповідає один з учнів Владислав.
Хоч хлопець і не планує у майбутньому стати журналістом, але каже, що йому цікаво на заняттях. Сихівчанину сподобалося, як викладачі подають інформацію.
“Я ще не визначилася зі своєю майбутньою професією. І хочу для себе спробувати різні напрямки, щоб дізнатися, який для мене підійде. Мені тут дуже подобається.”
ділиться школярка Вікторія.
Дівчина під позитивними враженнями від двох перших уроків. Найбільше їй сподобалися пояснення викладачки про те, як розрізняти фейки від правдивої інформації.
“За рік я бачу цей проєкт прогресивним і таким, що має певні християнські цінності. Це буде проєкт, де ми розвиваємося і нас стає більше.”
підсумував отець.
Соломія Добрянська
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До Дня Героїв Небесної Сотні сихівчанина посмертно нагороджено “Почесним знаком Святого Юрія”