Сихівський учнівський парламент вже 20 років є місцем, де школярі розвивають свої таланти, знаходять однодумців і втілюють амбітні проєкти. Від квестів до благодійних ярмарків, учнівське самоврядування активно залучає молодь до створення суспільно важливих ініціатив. Як функціонує парламент, які виклики та здобутки супроводжують його роботу, і як він став серцем учнівського життя на Сихові — про це в нашому новому матеріалі.
Сихівський учнівський парламент об’єднує молодь району. Це простір для самореалізації, обміну досвідом та втілення нових ідей. За 20 років сихівський парламент став важливим центром учнівського самоврядування, який активно залучає школи району до соціальних ініціатив і змін.
Функціонування Сихівського учнівського парламенту: шлях довжиною в 20 років
Сихівський учнівський парламент розпочав свою діяльність 1 вересня 2004 року. Його створення стало можливим завдяки підтримці і зусиллям Сихівського відділу освіти та Центру дитячої та юнацької творчості МЖК-1, а також управління освіти Львова, що сприяє роботі парламенту. Також на рівні відділу освіти Сихівсько-Личаківського району активно підтримують парламент провідний спеціаліст Жук Марта та начальник відділу освіти Давнюк В. М., які сприяють організації освітніх ініціатив і розвитку учнівського самоврядування Варто відзначити спеціаліста відділу освіти Сихівського району Собашко Ярославу Василівну, яка приклала багато зусиль в розвиток самоврядування етапі створення, директора Коваля Володимира та завуча Лободинського Володимира Центру дитячої та юнацької творчості МЖК-1
Першим кроком до створення став гурток “Лідер” в сихівському Центрі творчості. За 20 років роботи, Сихівський учнівський парламент мав 4 координатори: Тріль Мар’яна, Хонько Зоряна, Марченко Ірина та Карлаш Ольга.
Мета учнівського парламенту – згуртувати молодь району, створити платформу для розвитку лідерських якостей та ініціативності. Тут діти отримують перший “дорослий” досвід, навчаються формулювати, презентувати та втілювати свої ідеї спільно з однолітками.
Які завдання виконує сихівський учнівський парламент?
Організація активно сприяє розвитку школярів у різних напрямках, зокрема в профорієнтації, творчому та інтелектуальному розвитку, а також командній роботі та комунікаціях. Колишня президентка парламенту Уляна Кривошеїна, яка обіймала посаду з лютого 2023 року до вересня 2024 року, зазначає, що основна цінність парламенту – це створення можливостей для соціалізації та спілкування зі світом. За її керування реалізовували масштабні проєкти, такі як захід на підтримку дітей ВПО, книговечори та 3 квести.
На її думку, головне завдання парламенту – чути, допомагати, реалізовувати і здобувати новий досвід через втілення проєктів. Особливість роботи команди полягає в тому, що вони організовують все безкоштовно, це дає дітям безцінну практику.
“Основне завдання нашої діяльності – це самореалізація та організація якісного позашкільного дозвілля. Коли я чую про УСПіх (ред. – учнівське самоврядування Сихова), у мені відгукуються слова: “Вони стали чимось більшим – сім’єю, друзями, прихистком, де кожен знаходить підтримку і тепло. Це дім для душі.”
поділилася теперішня президентка сихівського учнівського парламенту, Марія Терещак.
Президентка Сихівського учнівського парламенту виконує роль менеджерки, відповідає за імідж організації та керує всіма процесами. Колишня президентка Уляна Кривошеїна розповідає, що більшість часу керівника займає консультування, відповіді на запити та організація роботи.
“Ще один важливий принцип у роботі – це не переносити особисті стосунки на робочі процеси. Вкрай важливо зберігати комфортну атмосферу в команді, адже добробут і гармонія в колективі є основою успішної співпраці.”
зазначає Марія Терещак.
Що турбує сихівських школярів?
Уляна Кривошеїна наголошує, що парламент не впливає на академічну частину освіти, але дає можливість урізноманітнити навчання, сприяючи розвитку ініціативності та творчості учнів.
Ідеї для проєктів і заходів зазвичай формують під час командних обговорень, де кожен може запропонувати своє. Нещодавно в сихівському учнівському парламенті створили медіагрупу, яка займається контентом для соціальних мереж. Особливість роботи школярів в тому, що немає жорстких рамок, кожен може реалізовувати свої ідеї так, як вважає за потрібне, отримуючи підтримку й рекомендації від наставників.
“Я завжди кажу: робіть так, як ви це бачите. Це ваша самореалізація, ваше бачення. Я можу внести корективи, але ваша думка завжди буде врахована”.
розповіла президентка парламенту Терещак Марія.
Одним з останніх проєктів парламенту є організоване дозвілля перед зимовими канікулами, яке включало і гру в мафію. Марія зазначає, що в парламенті панує унікальна атмосфера, яку потрібно відчути, щоб зрозуміти, наскільки це особливе місце.
Чим цей навчальний рік відрізняється від попередніх
Учнівський парламент постійно розвивається, цей процес охоплює всі аспекти його діяльності. Команді складно виділити один конкретний напрямок роботи, адже це живий організм, який постійно адаптовується і мусить реагувати не лише на внутрішні, але й зовнішні зміни.
Наразі школярі зосередились на двох напрямках:
- Команда самоврядування. Як у школі, так і в районі, склад команди змінюється. На місце досвідчених парламентарів приходять нові учасники.
- Підхід до роботи. У кожної людини свій стиль і бачення, тож із новим керівництвом з’являються свіжі ідеї та методи роботи.
“Часткова зміна команди завжди приносить свіжий подих. Нові люди – це нові ідеї, бажання та можливості. З новим керівником з’являється інший підхід і все змінюється. Водночас є учасники, які вже понад рік у парламенті, але навіть вони постійно знаходять нові ідеї, які допомагають їм розвиватися. Це свідчить про те, що кожен вносить свій унікальний внесок, який не лише створює щось нове і водночас рухає нас вперед.”
підсумовує Марія Терещак.
Проєкти учнівського парламенту: форуми, квести, благодійність і підтримка переселенців
Сихівський учнівський парламент реалізував та став співорганізатором у чималій кількості успішних проєктів, спрямованих на згуртування молоді та впровадження соціально важливих ініціатив.
Колишня президентка Уляна Кривошеїна відзначила кілька ключових досягнень:
- Заняття з історії України для внутрішньо переміщених дітей, щоб допомогли їм краще інтегруватися та дізнатися більше про національну спадщину.
- Форум “YouthКОННЕКТ”, де парламент виступив одним з співорганізаторів, а учнівський парламент Львова був організатором. На форум були запрошені спікери, доповіді яких стосувалися тем, цікавих для підлітків. Цей форум проводився вже другий рік поспіль в УКУ.
- Три масштабні квести:
- “Квест на Сихові”, спрямований на ознайомлення з районом.
- “Сихівський злет”, організований для школярів району.
- “Місія по-сихівськи”, який об’єднав школярів навколо районних локацій.
- Благодійний ярмарок, до якого долучилися більшість шкіл Сихівського району. Метою був збір коштів для Збройних сил України. На ярмарку зібрали 104 тисячі гривень. Частину коштів пожертвували благодійній організації “Опір” для придбання дрона Mavic 3 воїнів 67 ОМБР ДУК “Вовки Да Вінчі”.
З якими труднощами найчастіше працює учнівський парламент у своїй роботі?
Школярі діляться, що основною проблемою для них є невміння ефективно керувати своїм часом. Через це діти беруть на себе надто багато завдань і не виконують їх якісно.
Президентка Марія Терещак ділиться, що під час підготовки до подій їй доводиться постійно бути на зв’язку, відповідати на десятки повідомлень і вносити правки. Це створює напругу, особливо під час уроків, коли навчання є пріоритетом.
Для якісної роботи парламенту, команда постійно працює над залученням нових учасників.Часом виникають труднощі з формуванням команди і утриманням уже тих, які є її частиною, адже складно обрати зручний час для усіх, а також школярам неодноразово забороняли проводити зібрання через пізній час і відсутність супроводу педагогів. Однак команда докладає багато зусиль, під час попереднього шкільного року парламентарі відвідали майже всі школи району, щоб розповісти і зацікавити якнайбільше дітей.
Парламент активно ділиться своєю діяльністю в соцмережах і запрошує до співпраці. Головне — бажання, а реалізація і підтримка обов’язково знайдуться.
“Ми завжди відкриті до нових ідей і готові допомогти їх реалізувати. Наприклад, нещодавно за пропозицією НВК “Школа-гімназія Шептицьких” ми організували подію за підтримки компанії Yarych, яка надала близько 50 кг печива. Раніше, за каденції Уляни, до спонсорства долучилася компанія Biscotti.”
розповідає Марія.
Сьогодні Сихівський учнівський парламент шукає нових людей у команду. Якщо ви хочете створювати цікаві проєкти і брати участь у заходах, учнівський парламент запрошує до себе. Зв’язатися з ними можна через Телеграм, Інстаграм та Фейсбук.
Анна Баранчук