З 26 жовтня до 24 листопада у Львові, в Пороховій Вежі, що на вулиці Підвальна, 4, проходитиме мистецько-інформаційна виставка “Небачена Сила”. Проєкт розповідає про силу ненасильницького спротиву українців на тимчасово окупованих територіях: рухи спротиву, методи боротьби, інформаційний, мистецький та жіночий спротив, реальні історії боротьби з російським агресором.
“Небачена сила” – це інформаційно-мистецький проєкт, що досліджує та документує свідчення ненасильницького спротиву українців на тимчасово окупованих росією територіях України. Це історії не пасивності, невизначеності та байдужості, а радше незламності населення, яке опинилось в ситуації прямої загрози від російського окупанта. Мета виставки — розповісти про ненасильницький спротив і надихнути як національну, так і глобальну підтримку для ненасильницького спротиву в Україні. Адже, справа не лише в територіях, справа в людях.
У спротиву багато методів: публічна демонстрація української ідентичності та культури, викриття та присоромлення російських посадовців та персоналу, відмова від співпраці у незаконних політичних процесах (наприклад псевдовибори), введення в оману російських солдатів, саботаж, соціальний бойкот та ін.
Приклади спротиву й опору, які можна побачити на виставці:
- картонні карикатурні фігури російських визволителів Сергія Захарова, що стояли на вулицях Донецька 2014 року;
- вірусні меми Максима Паленка;
- відео історії про поранені об’єкти культури в Тростянці і Охтирці, зафільмовані Музейним кризовим центром у рамках проєкту “Поранена культура”;
- лабіринт “Делаю вид” з плакатами кримського художника Антіка Данова, що передає шизофренічність реальності окупації, яка може варіюватися залежно від того, з ким розмовляєш і в якому місці;
- фільм “Спротив” Акіма Галімова;
- відео Ukrainer із проєкту “Деокупація”;
- мистецька експозиція, в якій представлені роботи мисткинь Марії Куліковської, Алевтини Кахідзе, Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової, Юлії Данилевської
“Небачена Сила” — це більше, ніж просто експозиція, це культурний маніфест. Проєкт об’єднує історії тих, хто не схилився перед окупантом, а продовжує боротися за свободу України у надскладних умовах. Відвідувачі зможуть побачити унікальні свідчення, які ілюструють мужність та стійкість активістів, жінок і чоловіків, котрі, попри загрози та небезпеки, зберігають українську ідентичність на тимчасово окупованих територіях”
розповіла Голова Української Асоціації Культурологів – Львів та кураторка публічної програми, Оксана Дарморіз.
Для кого це буде цікаво:
- для тих, хто хоче глибше зрозуміти сутність сучасної української ненасильницької боротьби;
- дізнатись про рухи спротиву на тимчасово окупованих територіях;
- поціновувачів сучасного мистецтва;
- зацікавлених у новітній історії.
Експозиція містить документальні свідчення, арт-об’єкти, фотографії, інтерактивні секції, мультимедійні матеріали та тексти, створені в окупації чи відтворені авторами спеціально для виставки, а також створені у вільній Україні під час повномасштабного вторгнення як частина мистецького спротиву. Усі вони об’єднані однією ідеєю — незламності, стійкості і віри у перемогу.
Окремо у вистаці виділено роль жінок і їхню активність у формуванні сильної української ідентичності та вигадливих, інколи несподіваних методів опору. Цей опір створює перешкоди для життя і роботи росіян, де це тільки можливо.
У суботу, 26 жовтня, о 17:00, відбудеться кураторська екскурсія (кураторка Ольга Муха, УАК-Львів), а вікдриття виставки о 18:00, працюватиме вона щодня з 12:00 до 20:00, крім понеділка. Вхід вільний.
В рамках програми заплановані кінопокази, публічні дискусії, кураторські обговорення з відомими дослідниками культури та журналістами на тему ненасильницького спротиву на тимчасово окупованих територіях. Детальніше про програму за посиланням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майстер-клас в Lviv Open Lab: сихівчан запрошують долучитися