Безкоштовна виставка відбудеться вже завтра, 12 січня, у WIKI бібліотеці за адресою пр. Червоної Калини, 58, о 16:00. На ній будуть представлені роботи юних талантів гуртка бісероплетіння “Намистинка”.
Ґердан – це шийна бісерна прикраса у вигляді вузької стрічки, виготовленої з різнокольорових намистин, нанизаних на нитяну, чи волосяну основу, що утворюють строкатий геометричний, а часом рослинний орнамент.
Українці почали носити ці прикраси у кінці 18 століття. Кожен ґердан має багато символів і знаків. От, квадрат – добробут, сімейний достаток, земля. Ромб – символ достатку, сімейного щастя, добробуту. Хрест усередині — це, як оберіг. Дубовий листок символізує здоров’я. Зустрічаються трикутники, які можуть повітря означати, квадрат є символом родючості землі. Ґердан означає родовитість і гідність. На щодень дівчата й жінки носили тоненьку смужку з бісеру, яку називають силянка (це похідна від ґердана).
Колись ґердан був обов’язковим атрибутом національного одягу в західних областях, але зараз ця чудова прикраса користується великим попитом у всій Україні, а вже зараз виріб внесений до переліку немайнової, культурної спадщини України.
Великий вклад у розвиток цього мистецтва робить талановита українська мисткиня Ірина Білик, яка впродовж багатьох років вивчає традиційні українські прикраси , виготовляє їх та навчає цьому мистецтву підростаюче покоління. Пані Ірина є керівником зразкового художнього колективу гуртка бісероплетіння “Намистинка” Центру дитячої та юнацької творчості МЖК-1 Сихівського району міста Львова. Ґердани цієї майстрині є в багатьох колекціях світу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Різдвяне свято “Ніч у музеї” об’єднало понад 250 маленьких сихівчан