Добірка музичних творів, які з перших нот нагадують про легендарне кіно: «Шрек», Гаррі Поттер, Леді Гага. Та які стрічки, присвячені музиці, можна переглянути на дозвіллі.
Саундтрек, звукова доріжка – це звукове оформлення будь-якого матеріалу: фільму, мультфільму, комп’ютерної гри та навіть книги. Якщо розглядати це поняття у сфері кінематографу, то звукова доріжка – це аудіозапис, який створили для конкретного фільму. Спочатку діалоги, звукові ефекти й музику записують на окремі доріжки, які потім об’єднують, змішують і записують на одну спільну доріжку, саме її ми чуємо при перегляді фільму.
Але для нас саундтрек частіше означає музику, яку використали додатково у фільмі, тобто одну пісню чи інструментальну композицію. Це ті музичні твори, які напряму після виходу фільму чи серіалу будуть асоціюватися надалі з окремими проєктами кіноіндустрії. Тому ось моя добірка саундтреків, які одного разу створили взаємовигоду з фільмами та серіалами.
Фільм «Народження зірки» – саундтрек «Shallow», Леді Гага та Бредлі Купер
Саундтрек-альбом «Народження зірки: саундтреки»
Можна почати з того, що цей саундтрек має сім нагород у номінаціях такого роду, як найкраща пісня до фільму і т.д. (серед них є Оскар, Ґреммі, Золотий глобус та інші). І ця кількість перемог викликає усвідомлення того, що музика у фільмі деколи стає провідною для досягнення успіху стрічки. У цьому можна переконатися, порівнявши суму, яку витратили на виробництво фільму «Народження зірки» (36 000 000 $) та його касові збори (430 718 255 $). Різниця цих сум звісно, що каже про зіркових акторів на екранах, але їхня пісня теж сприяла здобуткам.
Також історія пісні «Shallow» – це той випадок, коли музика стала відомою для мене через те, що випущена як саундтрек до фільму, якого я навіть не дивилася. Хоч я і не переглядала фільм, все одно, почувши десь мелодію, всім, хто мене оточує на цю мить, скажу: «Це Леді Гага співає з Бредлі Купером. Ця пісня є саундтреком до їхнього фільму».
Кадр з фільму «Народження зірки»
А ще цікавий факт, що режисером, співпродюсером та співсценаристом фільму «Народження зірки» був Бредлі Купер, який і зіграв головну роль, і виконав пісню «Shallow». Це перший та поки що єдиний авторський кіноматеріал актора. Мабуть, час заповнювати прогалини у своєму списку переглянутих фільмів.
Фільм «Гаррі Поттер і філософський камінь» – саундтрек «Prologue», Джон Вільямс
Постер «Гаррі Поттер і філософський камінь». Фото з відкритих джерел
А це другий випадок, який схожий на перший. Нехай пробачать мені всі фанати серії фільмів Гаррі Поттера, я жодного разу не дивилася їх від початку до кінця. Але я знаю які актори грають у головних ролях, і знаю, що нещодавно підготували стрічку «Гаррі Поттер 20 років по тому: Повернення до Гоґвортсу». І попри те, що я не глядачка цієї низки фільмів я знаю, що перша нота композиції «Prologue» відразу кричить про фентезі та пригоди, які й притаманні Гаррі.
Авторові саундтреку до першого фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь» притаманно творити для кіно у жанрі фантастики та фентезі. Джон Вільямс – композитор, який написав музику до відомих проєктів таких як «Зоряні війни», «Парк Юрського періоду», а ще до фільму жахів «Щелепи» та комедії «Сам удома».
Фільм «Недоторканні / 1+1» – саундтрек «Fly», Людовіко Ейнауді
Обкладинка фільму «Недоторкані /1+1»
– Знаєш «Fly» Людовіка Ейнауді, – запитала у подруги одна поціновувачка класики.
– Якщо чесно, ні. Не чула, – відповіли їй, піднявши брову.
– Як ні, її всі чули. Це та, що з фільму «1+1». Там ще темношкірий доглядав…
– А, ну так то знаю, – перервала на середині речення подруга, – так би зразу й сказала, її всі знають.
Приблизно так я можу описати один із саундтреків до французької комедії, драми «1+1» («Недоторканні») – «Fly». Це мій улюблений композитор і один з найприємніших і любимих його творів. У цьому фільмі, в плані музичного супроводу, провідним став саме Людовіко. П’ять його авторських мелодій входять до звукової доріжки фільму: «Fly», про яку вже згадано, «Una Mattina», «L’Origine Nascolta», «Writing Poems», «Cache Cache».
Композитор Людовіко Ейнауді
Сам фільм, хоч і про історію паралізованого чоловіка, є комедією, а на цей жанр наполягла людина, чия реальна історія стала основою до сценарію. Справжній Філіп переконав режисерів, щоб фільм був саме комедією, а не драмою, яка викликає жаль. Доля сміху у фільмі є, але композиції Людовіко Ейнауді таки зробили свою справу – без сліз цю комедію не подивитися.
Фільм «Титанік» – саундтрек «My Heart Will Go On», Селін Діон
Постер фільму «Титанік» 1997 року
Усім, хто має настрій поплакати, присвячується. Хоча б раз в житті кожен меломан чув цю пісню. Коли слухаєш її, серце б’ється швидше при згадці про історію тих двох з Титаніка, а після прослуховування серце продовжуватиме битися саме так, як сказано у пісні.
«My Heart Will Go On» створена композитором Джеймсом Горнером та автором тексту Віллом Дженінгсом. Пісня увійшла до альбому співачки Селін Діон і вважається найбільшим її хітом і одним з найбільш продаваних в історії: пісня досягла першого місця в чартах багатьох країн світу й отримала премію «Оскар» як найкраща пісня до фільму у 1997 році, а також низку нагород премії Ґреммі. А історія цього успіху насправді почалася зі звернення Джеймса Горненра до продюсера співачки з пропозицією, аби Селін виконала одну композицію до майбутнього фільму «Титанік». Дівчині насправді не сподобалося запропоноване виконання на фортепіано, і вона дуже вагалася. Але потім артистка попрацювала сама над піснею, переробила на свій лад, звісно разом з композитором, і вони разом запропонували іншу версію режисеру. Її прийняли і ось вона стала легендарним, геніальним твором та саундтреком до культової стрічки.
Мультфільм «Шрек» – саундтрек «All Stars», рок-гурт Smash Mouth
Постер мультфільму «Шрек»
Я не могла оминути повнометражний анімаційний фільм «Шрек». А тут вже той випадок, коли і при згадці про мультфільм зразу відроджується лобова частка кори головного мозку та разом з нею «Самбаді ванс толд мі, зе ворлд із ґона рол мі», так і сам трек, який чисто випадково потрапив у плейлист з 2013, нагадує про один з найкрутіших мультфільмів. (за версією Софії Кос, та журі, які 2002 року дали «Шрекові» перемогу у премії «Оскар» за найкращий анімаційний повнометражний фільм) Ще одна пісня цього ж гурту «I’m a Believer» є саундтреком до мультика, але у виконанні актора Едді Мерфі, який озвучував віслюка.
Кадр з мультфільму, коли вперше лунає трек «All Stars»
Але тут варто додати, що не одним гуртом Smash Mouth обійшлося. А як же «It is You (I Have Loved)» Дани Гловер, «Hallelujah» Руфуса Вейнрайта? Майже всі пісні, які увійшли до звукової доріжки мультфільму, залишилися в нашій пам’яті, як частинка «Шреку».
Фільм «Паперовий будинок» – саундтрек «My Life Is Going On», Сесілія Крулл
Постер фільму «Паперовий будинок»
Закінчимо чимось сучаснішим. Зрозуміло, що головною у серіалі є народна італійська пісня «Bella ciao», яку персонажі виконували при вдалій справі. Але впізнаваною є ще й мелодія на вступній заставці кожної серії. Нещодавно я почула ремікс до цієї пісні «My Life Is Going On». Перші секунди я намагалася зібрати до купи частини мозку, аби позбутися дисонансу і нерозуміння, де я таке чула. На п’ятій секунді я вже зрозуміла, зраділа, що нарешті мої сірі розвалини в черепі перестануть напружуватися, і викрикнула на всю кімнату, що це ж саундтрек серіалу «Паперовий будинок».
Кадр зі вступної заставки серіалу «Паперовий будинок»
І ось пояснення, чому ця пісня була змінена: ще у листопаді 2021 року стримінговий сервіс Netflix анонсував корейський ремейк оригінального іспанського серіалу «Паперовий будинок». Особисто я не сподіваюся, що дивитимуся корейську версію, але представники Netflix вірять, що цей серіал матиме такий же неминучий успіх як і оригінал. А ще можуть виникнути роздуми щодо того, як на це відреагував режисер справжнього «Паперового будинку» Алекс Піна. Так ось він відгукнувся позитивно.
«Корейські творці роками розвивали свою власну мову та аудіовізуальну культуру. Їм вдалося, як і нашому серіалу, вийти за межі культурних кордонів та стати орієнтиром для тисяч глядачів у всьому світі, особливо серед молоді. Це дивовижно, що світ “La casa de papel” є настільки привабливим для корейських творців, що його вирішили адаптувати. Той факт, що дія відбуватиметься на Корейському півострові також мені здалася захопливою, я дуже радий», – сказав Алекс Піна, а цитата взята з матеріалу Наталії Гулій ресурсу «Кіно 24».
Кадр зі вступної заставки серіалу «Паперовий будинок»
Звичайно, тішить те, що в кіно є місце для танцювальної, плаксивої, запальної та не дуже музики. Але якщо цього мало, є й можливість дивитися фільми присвячені музиці:
«Хористи» – французька драма режисера Крістофа Барратьє про спосіб виховання через музику і творчість.
«Рок-хвиля» – фільм режисера Річарда Кертіса, про піратство на радіостанціях, а саме перші спроби поп та рок-музики у Великій Британії, яких не визнавали національні ресурси розповсюдження музики.
«Почати знову» – комедія і мелодрама про музиканта та дівчину, які пробують створювати щось своє. (У фільмі грає Марк Руффало, саме той Марк, який спойлерить Marvel)
«Співай» – комп’ютерно-анімаційний музично-комедійний фільм, де багато-багато музики. В кінці 2021 року була прем’єра другої частини «Співай», тому в сумі маєте більше ніж три години, аби отримати задоволення від сучасної музики.
А для любителів хіп-хопу, репу та невимушеного способу життя афроамериканців є серіал «Отжиг» («The Get Down») База Лурмана (на жаль, українською мовою цей серіал не перекладений, тому доступний в оригіналі та російською мовою).
P.S. Ви не уявляєте, як я танцювала, коли готувала добірку саундтреків. Занадто багато гарної музики!
Кос Софія