Історичні будівлі Львова завжди були візитівкою міста. Проте з роками деякі з них назавжди зникли з мапи. Один з небагатьох історичних будинків Сихівського району також лишився виключно на фотографіях.
Вілла Ярославенка на Новому Львові – трагічний герой осучаснення міста.
Як зазначають доцент кафедри історії УКУ Ігор Жук і старша наукова співробітниця інституту “Укрзахідпроектреставрація” Оксана Бойко, вілла Ярославенка стала одною з перших у великому переліку знищених історичних будівель, пише “Захід Еспресо” .
Вулиця, де мешкав композитор, і досі носить його ім’я, а от будинок, у якому він жив, знесли задля новобудови. Віллу на Ярославенка, 30, що раніше належала родині Ярослава Ярославенка, у 2008 році викупив Ростислав Мельник – генеральний директор Корпорації Нерухомості РІЕЛ, на останніх виборах – кандидат від партії “Слуга народу”.
Після того, як будинок зруйнували, громадські активісти розпочали протести. Оскільки будинок був пам’яткою історії та мистецтва (за рішенням виконкому Львівської облради від 1982 року), то Сихівський суд у 2014 році зобов’язав Мельника відновити знесену пам’ятку. Сам забудовник нібито був готовий це зробити, однак згодом Львівська міськрада запропонувала йому “мирову угоду”.
У 2015 році Мельник отримав містобудівні умови на будівництво 4-поверхового житлового будинку. Обов’язковою вимогою до забудовника було виділення для міста 397 квадратних метрів під музичну дитячу студію ім. Я. Ярославенка.
Попри протести активістів, у Ратуші стверджували, що компроміс пішов на користь громаді Львова. Адже місто отримало студію і змогло обмежити поверховість забудови.
Натомість забудовник відповідальність за невиконання рішення суду переклав на міську владу. Мовляв, місто дало йому містобудівні умови й обмеження на нову чотириповерхівку, а не на відновлення вілли Ярославенка.