Фото: Сихів Медіа
Чи бували у вас такі дні, коли хочеться відпочити від рутини та клопоту? Коли просто хочеться прогулятись тихими вуличками рідного міста, де багато зелені, але небагато людей, де що не будинок, то архітектурна пам’ятка, а натовпів туристів немає. Коли зможете розгулювати вулицями, милуватись красою архітектури та природи і уявляти, а як було колись. Якщо хочете знайти таке місце у Сихівському районі, то ласкаво запрошуємо на прогулянку Новим Львовом.
Розпочнемо нашу мандрівку з вулиці Панаса Мирного, яку сміливо можна вважати головною вулицею цього мікрорайону. З самого початку вулиці захоплює подив: “Як все це красиво”. Що не вілла, то найкращий зразок архітектури модернізму 1920-1930-хх рр. На вулиці багато зелені і гуляючи в літню пору це є величезний плюс, адже не сильно відчувається спека.
Загалом, район Нового Львова планувався як місто-сад. В 1910 архітектори Ф. Касслер та А. Остен запланували збудувати дільницю вулиць, які з висоти нагадували б сонце. За їхнім проектом вони мали вигляд прямокутника з великою круглою площею, від якої розходилось шість вулицями-променями. За ідеєю архітекторів ділянки мали забудовувати віллами та 2-3-поверховими будинками з садами.
В кінці вулиці П.Мирного важко не помітити цегляну церкву. Це храм Св. Кирила і Методія УГКЦ, збудований у 2000—2016 роках на пожертви вірян.
Звертаємо на вулицю Тернопільську і одразу на початку вулиці помітно як здалеку красується висока червона споруда. Підходимо ближче і бачимо водонапірну вежу, яка зроблена з червоної цегли. Вона була збудована у 1933 році, поблизу парку Залізна Вода за проектом архітектора Вітольда Мінкевича. Спорудженню передували кілька ескізних проектів. Через те, що у ті часи ціни на цеглу добряче впали, то архітектор обрав варіант із фасадом з червоної цегли. Зовні вежа має форму дванадцятигранника із пілонами на кутах. На жаль, потрапити в середину вежі не можна.
А наша прогулянка далі триває, ми йдемо в сторону парку Залізна вода і потрапляємо на вулицю О.Мишуги, де зустрічаємо архітектурну пам’ятку-віллу Тадеуша Теодоровича-Тодоровського. у 1934 році старший асистент архітектурного факультету “Львівської політехніки”- звернувся до магістрату, щоб отримати дозвіл на спорудження будинку з гаражем на одній з ділянок житлового поселення Залізна Вода
на вулиці Мишуги, 45 ( колишня Поморська). І у 27 років архітектор зареєстрував тут свою майстерню та офіс власної будівельної фірми.
Наступна архітектурна пам’ятка знаходиться на вулиці Кибальчича, яка є перпендикулярна до вул. Мишуги. Це вілла львівського художника Євгена Божемського. Архітектором цього будинку є Тадеуш Врубель. Фасад прикрашає панно “Дівчина з рушником”, яке виконане в техніці сграфіто, на якому зображено молоду дівчину з сарною та чаплею, а також геометричний фриз з вазоном. Використання цієї унікальної декоративної техніки є винятком для функціоналістичних будинків Нового Львова.
Майже при вході в парк споруджено дерев’яну церкву Введення в храм пресвятої Богородиці. Біля споруди ми можемо побачити скульптуру Матері Божої, яка тримає розп’ятого Ісуса Христа.
“Серце” Нового Львова – парк «Залізна Вода». Тут жителі району проводять свій вільний час, зустрічаються з друзями, гуляють з дітьми, вигулюють собак тощо. Цей парк вражає нас своєю дикістю та нечіткістю. Також ця ділянка своєрідна за місцем розміщення, адже там свій мікроклімат: дуже довго не тане сніг та особливий режим вологості. Варто згадати, що в Залізній воді знаходяться унікальні джерела, збагачені на залізо, але вода не є придатною для споживання.
Минулого року тут реконструювали головне джерело «Паща лева», а навколо зробили благоустрій. Детальніше про цей парк ви зможете прочитати за посиланням http://sykhiv.media/park-zalizna-voda-malo-khto-govoryt-bagato-khto-vidviduje/.
От і завершилась наша мандрівка. Ми впевнені, що ви отримаєте море задоволення від прогулянки Новим Львовом, адже тихі і настільки чарівні вулиці не залишать нікого байдужим.
Знаєте ще якісь цікаві і неординарні місця на Новому Львові? Тоді надсилайте нам локації та фотографії в коментарях.
Марія Голуб
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В парку Залізна вода відбудеться фестиваль міського городництва.