Фото: Сихів Медіа
На чотирьох ринках Сихівського району працюють лабораторії, які контролюють якість фруктів, овочів, ягід та інших харчових продуктів, які потрапляють на прилавки. Журналістки Сихів.Медіа відвідали одну з них та поспілкувались з керівницею Наталією Васерчук про специфіку роботи, рекордні перевищення норм та чому важливо відповідально ставитись до їжі, яку купуєш.
Лабораторія №22 розташована на оптовому ринку “Шувар”, лікарі установи щоденно працюють з 6:00 та до 22:00. Найбільше навантаження на працівників з 6:00 до 9:00, адже в цей час доводиться проводити сотні аналізів, заповнювати документацію, оформлювати експертні висновки та розносити їх підприємцям, які продають свій товар на ринку.
Важливо зазначити, що ця лабораторія є філією Львівської державної регіональної лабораторії, тобто є структурним підрозділом. Такі підрозділи є на кожному ринку Львова та виконують перевірки харчових продуктів для того, щоб допустити до реалізації якісну та безпечну продукцію.
Лікарі лабораторії проводять різні перевірки продукції. Наприклад, рослина продукція проходить органолептичний контроль, тобто перевірку здійснюють лише за допомогою відчуттів людини, та вибірково проводиться перевірка на вміст нітратів.
“Оптовий ринок повинен бути забезпечений обладнанням, яке дає швидкі та достовірні результати,” – акцентує Васерук Наталія.
На сьогодні в лабораторії працює 10 працівників. Для компетентної перевірки якості продукції необхідні компетентні працівники, саме тому до персоналу є ряд вимог, наприклад періодичне підвищення кваліфікації та проходження тестів тощо. Вимоги є одинаковими для усіх лабораторій міста.
У розмові з працівниками установи ми дізнались, що медики різних філій контактують та діляться інформацією в загальному чаті. За словами Наталії Ярославівни, це надзвичайно важливо, знайшовши великій вміст нітратів в певній продукції лабораторії повідомляють про це інші установи, аби вони теж звернули увагу на ці продукти.
“Протягом року у нас щодня багато роботи, проте сезонність на ринку проявляється тим, що взимку потрібно перевірити більше м’ясної та молочної продукції, але менше роботи щодо відкритого майданчику з рослинною продукцією. Можу сказати, що велике навантаження на нашу лабораторію є серпень-вересень, коли люди купують продукти для домашнього консервування,” — поділилась Васерчук Наталія.
Під час розмови з керівницею лабораторії нам вдалось побачити, як проходить перевірка продукції. Одна з працівниць установи принесла на перевірку близько 10 зразків полуниці з різних торгових точок ринку. Продукція, яку лікарі відбирають у продавців та приносять на перевірку, пронумерована. Один працівник проводить аналіз, інший — записує результати, це важливо для збереження конфіденційності.
Натисніть на фото, щоб переглянути галерею:
Перевіряючи щодня сотні зразків працівники лабораторії періодично фіксують продукцію з критичним рівнем вмісту нітратів. Наталія Васерчук акцентує на тому, що потрібно бути обережними з ранньою продукцією, адже саме в таких продуктах найчастіше фіксуються порушення.
“Безпристрасно перевіряємо всіх, а тоді робимо висновки,” — зазначила Наталія Ярославівна.
У випадках, коли в продукції фіксують перевищення норми, то партію з якої взяли зразок на перевірку, відкликають з ринку, адже вона становить загрозу покупцям. Цьогоріч в лабораторії уже зафіксували близько 300 порушень норми. Наприклад, виявлено 2154 мг нітратів на 1 кг при допустимій межі 900 мг в ранній капусті. Зазначимо, що неякісною продукцією після цієї перевірки було визнано 1200 кг капусти.
Готуючись до розмови з працівниками лабораторії ми поспілкувались з сихівчанами та зрозуміли, що мешканці району дуже мало знають про роботу лабораторій на ринках, а інколи взагалі не знають про їх існування. На ринках Сихівського району повинна бути лише якісна та безпечна продукції, отже компетентна перевірка необхідна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У 8 лікарні з’явилася система очистки проточної води.