“Косимо рідше” — екоініціатива на Полуботка

Опубліковано:

Сихівський район — великий та зелений, проте часом непродуманий та неекологічний. Від початку 2021-го року в районі провели кілька десятків толок, висадили сотні дерев та кущів і впровадили кілька екоініціатив. Про одну з них, а саме про ініціативу ГО “Плато” щодо різнотрав’я та зменшення скошування трави в містах, журналістка Сихів.Медіа поспілкувались з Анжелікою Зозулею, членкинею ГО.

В рамках ініціативи в районах Львова з’явились зони, де траву скошуватимуть лише двічі в сезон та локації з міським різнотрав’ям. Цього літа в Сихівському районі в рамках ініціативи з’явилась експериментальна ділянка “Тут косимо рідше”, а різнотрав’я, сподіваються в організації, засіють на Сихові вже наступної весни.

— Анжеліко, скажи, чому газони в містах  важливі?

— Близько 50% зелених насаджень в містах — це газони, але містяни на них майже не зважають. Газони — це додаткове зволоження та очищення міського повітря, це насичення повітря киснем, це підтримка біорізноманіття, це естетика. Газони потрібно розглядати комплексно, як екосистемну послугу, а не як просто траву, яку потрібно підтримувати в нормальному стані. Ми почали досліджувати це питання та ставити собі запитання щодо того що можна змінити в місті, аби це врешті стало “містом здорової людини”.

— Що ви, як екоорганізація, та місто можете змінити у Львові, аби ситуація з газонами покращилась?

— Ми зрозуміли, що альтернативи є дві: рідше скошування та різнотрав’я. Ми не говоримо, що скошувати загалом не потрібно, бо це теж неправильно, адже є ряд рослин, які потребують цього. Але те, що ми спостерігаємо зараз потрібно міняти, адже частота скошування не виправдана ні кліматичними, ні погодніми умовами. Зазвичай є так, що технічні завдання для підрядників РА формують взимку, проте найчастіше їх переписують з року в рік. У випадку зі скошуванням необхідно міняти підхід, ми пропонуємо на певних ділянках скошувати траву лише двічі на сезон. Щодо різнотрав’я, то хибно вважати, що воно з’явиться, якщо не викошувати траву. Ні, його потрібно створювати.

— Два рази на сезон, а коли та де саме в Сихівському районі?

— Наразі з Сихівською районною адміністрацією ми погодили лише одне місце на вул. Полуботка, 31. Найшкідливіше, що можна зробити для рослин — це косити їх просто за розкладом наперекір погоді та кліматичним обставинам. В рамках ініціативи траву на локації викошуватимуть в липні та по завершенню вегетаційного періоду.

— У вас тут є невеликий інформаційний стенд-табличка, розкажи про нього.

— Таблички ми встановлюємо, аби привернути увагу людей та інформувати їх. На стенді є трохи інформації про користь нечастого скошування, про нас і проєкт, а також є qr-код на посібник “Різнотрав’я поруч”. Ми розуміємо, що таблички можуть понищити, адже проходимо це не вперше, але віримо в теорію “розбитих вікон” і хочемо такими маленькими кроками привчати людей бути більш дружніми до навколишнього середовища. Інформаційна табличка — це те, що завжди можна відновити.

— У вас вийшов посібник “Різнотрав’я поруч”, розкажи про нього.

— Посібник ми готували кілька місяців за підтримки Української кліматичної мережі. “Різнотрав’я поруч” — це 50 сторінок концентрованої інформації про різнотрав’я в місті, як його приборкати та як його вирощувати. Посібник складається з кількох частин: газони в України та чому на них потрібно звернути увагу, різнотрав’я і його переваги та екоактивізм в містах. Про різнотрав’я в мережі ми розповідаємо вже не перший місяць. В травні ми опублікували анімаційний ролик про переваги різнотрав’я, а за кілька тижня до цього, в парку Залізна вода поруч з теплицями Рерінга, ми малювали таблички для локацій та розповідали про рослини. 

— Різнотрав’я необхідно висіювати, яке насіння краще обрати?

— З насінням, насправді, велика проблема в Україні, адже для однієї експериментальної ділянки необхідно 20-30 видів, а на сьогодні в країні немає ресурсу, де можна зібрати їх в одному місці. Необхідно шукати їх на різних порталах, комбінувати. На жаль, замовляти з-за кордону надто дорого. Ми плануємо створити насінневий банк, тобто збирати насіння на наших міських ділянках, аби висаджувати його в наступних сезонах.

— Ініціатива “Тут косити рідше” довгострокова, скажи, які плани на літо-осінь 2021?

— Наше завдання на цей рік — розхитати цю тему, створити запит від місцевого населення. Якщо нам це вдасться, то надалі зможемо адвокувати, аби наступного року таких ділянок з’явилось більше. В ідеалі, в міських газонів має з’явитись план розвитку, аби можна було чітко розуміти чи це газон парковий, чи це газон при узбіччі, що з ним робити, скільки разів за ним треба доглядати тощо.

Каріна Роханська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де на Сихові можна організовувати пікнік?

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ