Залізнична колія в місті: небезпека для пішоходів, яку можна оминути

Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Надземний пішохідний перехід над колією — це необхідність у багатьох українських містах і населених пунктах. Адже багато залізничних шляхів проходять через міські райони. Такий перехід значно краще  убезпечує людей при пішохідному перетині колії, ніж перехід наземний, мінімізуючи кількість аварій і випадків травмування людей в цих місцях.

Брак фінансування цієї галузі в останні роки зумовив майже повне припинення робіт з будівництва та ремонту пішохідних мостів та виникнення великої кількості інших проблем, пов’язаних з інфраструктурою мостів в Україні загалом. От і мешканці вулиці Зеленої вже багато років змушені добиратись на роботу та навчання через нічим не захищені залізничні колії з інтенсивним рухом поїздів. Через відсутність іншого варіанту переправи, жителі обрали для самовільного переходу через залізницю ділянку колії за адресою вул. Надійна, 1.

І навіть високий рівень небезпеки та два летальні випадки, що трапились на цій ділянці шляху, не зупиняють людей. Але тих випадків травмування, що вже трапились, можна було б уникнути, якби мешканцям був доступний чи наземний чи надземний пішохідний перехід на цій або на іншій ділянці колії що проходить через житловий район Старий Сихів.

Люди неодноразово зверталися до міської влади, але отримували відмови через те, що будь-які пішохідні переходи через колію — юрисдикція залізниці.

Отже, як і хто будує такі мости і хто за це відповідальний?

Пішохідний міст — це надземний пішохідний перехід, що встановлюється задля безпечного пересування пішоходів на території населених пунктів або на автобанах. Пішохідні мости розташовують над проїжджою частиною або над залізничною колією. Поговоримо детальніше про останні.

 

 

Розташовуються такі пішохідні мости на вільній від забудови ділянці в межах смуги відведення залізничної колії. Вибір місця переходу, розміщення опор, визначення положення споруди в плані та профілі відбувається з урахуванням вимог трасування лінії, руслових, геологічних, гідрологічних, ландшафтних та інших місцевих умов, а також прийнятих містобудівних і планувальних рішень, будівельних і експлуатаційних показників варіантів, що впливають на техніко-економічні показники відповідної ділянки.

Принципи і загальні вимоги, якими слід керуватися при проектуванні таких споруд визначені і перелічені у Державних будівельних нормах України “Мости та труби, основні вимоги проектування”. Ось наприклад, ширина проходів на пішохідних мостах визначається згідно з вимогами 5.2. ДБН “Мости та труби основні вимоги проектування”:

“Габарити підземних пішохідних переходів, мостів, сходів і пандусів слід призначати згідно з ДБН В.2.3-4, ДБН В.2.3-5 та ДБН В.2.2-17. Ширину проходу на пішохідних мостах, що розташовані поза населеними пунктами, допускається зменшувати до 2,0 м. У населених пунктах уздовж сходів слід влаштовувати пандуси для дитячих та інвалідних візків. За межами населених пунктів при відповідному обгрунтуванні такі пандуси можна не влаштовувати. Пандуси належить влаштовувати завширшки не менше ніж 1 м (додатково до мінімальної ширини сходів)”.

Хто відповідає за такі споруди — за мости в Україні відповідають їхні балансоутримувачі, у випадку пішохідних мостів на території міста це міська держ. адміністрація, а якщо це перехід через колії — регіональна філія Укрзалізниці.

 

 

Для будівництва пішохідного надземного переходу виконується такий порядок дій:

  • спочатку міська влада ініціює зведення пішохідного надземного переходу (моста), далі проводиться вибір місця переходу, розміщення опор, визначення положення споруди в плані та профілі;
  • перед тим, як почнеться проектування споруди переходу міський виконком має погодити містобудівні умови та обмеження на проектування пішохідного моста, після чого створюють проект і оформлюють проектно-кошторисну документацію; вся документація подається на експертизу в Укрдержбудекспертизу;
  • після отримання експертного висновку проводиться тендер на будівництво інженерної споруди;
  • по завершенню тендера і визначення компанії-реалізатора проекту починається власне проведення будівельних робіт;
  • коли буд. роботи закінчено має відбутися перевірка моста на готовність до експлуатації, після якої вже дозволяють користуватися надземним переходом населенню.   

Ми звернулися за коментарем до регіональної філії “Львівська залізниця” АТ “Укрзалізниця”. Там зазначають, що це питання неодноразово порушувалося відповідними службами та фахівцями залізниці, які встановили що в межах станції Сихів знаходиться залізничний переїзд та автодорожний шляхопровід, через які можна безпечно перетинати колії. А влаштування додаткових наземних пішохідних переходів на ділянці залізниці, де наразі мешканці щодня переходять колії (вул. Надійна,1) призведе до масового виходу людей в зону підвищеної небезпеки через те, що ця ділянка залізниці налічує 7 колій з інтенсивним рухом поїздів, до того ж на станції проводять технічні операції з приймання, відправлення та пропуску вантажних та пасажирських поїздів.

Тому у Львівській залізниці вбачають оптимальним варіант встановлення дворівневого (надземного або підземного) переходу пішоходів.

 

 

Також у регіональній філії повідомляють: “Оскільки кошти на будівництво такого переходу планами регіональної філії не передбачені, його спорудження як об’єкта, пов’язаного з обслуговуванням населення регіону, може здійснюватись за кошти місцевих бюджетів, а також інших не заборонених законодавством коштів.

Враховуючи соціальну важливість цього питання, у разі прийняття органами місцевого самоврядування рішення щодо будівництва дворівневого переходу через залізничні колії у мікрорайоні Сихів, регіональна філія “Львівська залізниця” готова всіляко цьому сприяти, зокрема надати технічні умови для розроблення проектно-кошторисної документації та технологічні вікна на час будівництва переходу тощо.”

Виявилось, що пішохідний перехід через колії ст. Сихів можна збудувати, проте тільки дворівневий — або підземний, або надземний. Але коштів в залізниці на це не передбачали, тому їх треба шукати у місцевих бюджетах. Тож хоч ситуація і складна, але не безнадійна.

Катерина Богославець

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Квартира у панельному будинку: як не прогадати.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ