Фото: Сихів Медіа
Сьогодні, 10 липня науковий світ відзначає 164 роки із дня народження всесвітньо відомого винахідника, повелителя електрики Ніколи Тесли. Сучасники вважали його експерименти смішними і надто фантастичними, проте сам Тесла казав, що працює не для “теперішнього”, а для “майбутнього”.
Сучасні люди активно використовують електромобілі, цей транспорт вважається не лише екологічним, а й економним для власника. Ми дізналися про особливості користування електромобілем від львівських водіїв електрокарів. Чи реально це вигідно для сучасного українця?
Тесла пророкував появу інтернету і сучасних гаджетів, а також міг передбачати майбутнє. Його винаходи стали основою сучасного енергопостачання, він відкрив принципи робототехніки і двигунів на сонячній енергії, його вважають творцем компресора, люмінесцентних ламп, автомобільного спідометра, водяного насоса, електролічильника, електричного годинника та ще багатьох інженерних винаходів.
Геніальний вчений також розробляв електричний двигун для автомобіля.
Вже 1931 року він презентував автомобіль з двигуном змінного струму, заявивши, що він може розганятися до 150 км / год і пересуватися без зарядки тиждень. Та сучасники вченого зустріли винахід насмішками (як-ні-як, а фізик випереджував винаходами свій час на кількадесят років), а креслення двигуна не збереглися.
На честь нього назвали компанію з випуску суперкарів, облаштованих електродвигуном – знамениту Tesla Motors. Тож в пам’ять про вагомий внесок геніального вченого в науку і сучасне життя, пропонуємо вам дізнатись більше про цей чудовий і такий популярний зараз пристрій – електромобіль.
Поки в Україні більшість населення ще їздить на бензинових чи дизельних автівках, у Європі дедалі більше поширюється тенденція на екологічні електрокари. Там створюють різні фінансові заохочення для підвищення попиту, а ще оптимізують інфраструктуру. За кількістю зареєстрованих електрокарів серед країн лідерами є Нідерланди, Велика Британія, Німеччина, Франція та Норвегія.
Там запроваджують податкові пільги та субсидії, зменшують митний збір на ввіз подібних автівок. У Швеції та Ізраїлі будують дороги з бездротовою зарядкою для електромобілів. Деякі країни відмовились від використання автомобілів з двигунами внутрішнього згорання. Зокрема, Німеччина повністю заборонить такі автомобілі до 2030 року. Зі схожими ініціативами до неї приєднаються Швеція, Данія, Нідерланди.
Водій електричного транспортного засобу, власник Nissan Leaf сихівчанин Федір каже: “Для мене це машини майбутнього, я обома руками “за” те, щоб люди переходили на такі автомобілі. Незважаючи на їхню досить велику вартість, ці машини швидко окуповуються.”
А тепер коротко про те, чому саме за електромобілями майбутнє. Вони мають безперечні переваги над автомобілями, що працюють на бензиновому чи дизельному пальному, або газі. Довговічні, комфортні та економічні, прості в обслуговуванні та тихі. Машина, так би мовити, убезпечує свого водія, тому що курує і обмежує швидкість у разі, якщо доведеться їхати поганою дорогою, наприклад.
А ще електроенергія дешевша і набагато безпечніша за пальне, ніякої шкоди екології не приносить, тому що в результаті роботи таких автівок, не утворюються вихлопні гази.
Загалом, експлуатація та обслуговування таких автомобілів дешевші, а технічного огляду вони потребують набагато рідше. Тому є вигіднішими за бензинові, і інтерес по всьому світу до них тільки зростає.
Заряджатися вони можуть всюди, де є звичайна побутова електромережа, тобто можна заряджати навіть в гаражі від звичайної розетки. Більшість таких авто заряджають пристроєм потужністю 3,3 кВт. На те, щоб поповнити заряд, треба від 1 до 5 годин (залежно від типу зарядки – змінний чи постійний струм) і вистачає його на 100-135 км ходу. Ті станції, що працюють на постійному струмі, заряджають швидше, ніж ті, що використовують змінний струм.
Проблемою в Україні наразі є нерозвинена інфраструктура зарядних станцій, тому що потужних швидкісних зарядок дуже мало, та існує проблема в їх кількості загалом. Будують переважно невеликі, на змінному струмі зарядки, бо вони вигідні. Зарядні станції для електромобілів є у кожному районі Львова. На Сихові вони розташовані на вулицях Зубрівській, Скрипника і декілька на проспекті Червоної Калини.
Компанії, що виробляють такі авто, роблять їх все більш високотехнологічними. Цього року очікується вихід нових моделей електроавтівок (наприклад, зараз в Америці випробовуються електропікапи), але й без того на ринку представлено достатньо достойних електрокарів із різним запасом ходу, ємністю акумулятора та швидкістю, серед яких можна обрати найкращий варіант. Зараз і в нашій країні починає зростати попит на електроавтомобілі. Найпопулярнішими моделями в Україні є Volkswagen e-Up, Tesla Model 3, Tesla Model S, Ford Focus Electric, Nissan Leaf та BMW i3, Renault Zoe.
До речі, існує багато корисних додатків для власників електромобілів:
- PlugShare (можна завантажити як на пристрій з оперативною системою Android, так і на пристрій з IOS) – додаток з мапою, на якій відмічені усі доступні зарядки для електрокарів.
- Windy (Android, IOS) – додаток, який показує силу і напрямок вітру, від яких залежить оптимальна швидкість руху електроавтомобіля і витрати електроенергії).
- To-U (як і попередні, його підтримує і Android, і IOS) – додаток, створений для того, щоб бронювати безкоштовні зарядки від Tesla Club Ukraine (і електрозаправки на мережі АЗК ОККО).
- Greenspot (для Android) – додаток, який допомагає знайти зарядні станції від VLS Energy, також він допомагає прокласти маршрут до найближчої станції і показує вартість зарядки.
Катерина Богославець
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мерія дала дозвіл на розбудову історичної будівлі на Новому Львові.