Святкування Івана Купала: минуле і сьогодення

Опубліковано:

Фото: Ukrinform.ua

 

Сьогодні, 7 липня в Україні відзначають свято Івана Купала. Ми зібрали для вас інформацію про традиції та обряди одного з найдавніших язичницьких свят.

Святкувати Івана Купала починають ввечері 6 липня, а завершують на світанку. Танці та співи проводять біля водойм, на березі річки чи озера. Вночі молодь розпалює багаття, адже вважається, що воно володіє цілющою силою. Тоді як стрибки через багаття символізують очищення.

У давнину обов’язковим обрядом на Івана Купала було купання. Язичники вважали, що вода наділена магічною силою та лікує різноманітні хвороби. Перші святкування починалися з виготовлення опудал з гілок верби, очерету та соломи. Довкола них люди водили хороводи, а в кінці святкування спалювали опудал або топили на знак перемоги добра над злом.

 

 

Одним з головних символів свята є купальське вогнище. Для його розпалювання використовували різний непотріб, який напередодні збирали усім селом. В центр вогнища прикріплювали опудало та череп коня, спалювання яких символізувало знищення нечистої сили, а для кращого врожаю спалювали дерев’яне колесо, як жертву сонцю. Вогонь для розпалу ватри добували тертям. За стародавньою традицією робив це найстарший мешканець села. Жінки та дівчата, які не приходили до купальського вогнища, були звинувачені у відьмацтві.

В деяких регіонах України до свята виготовляли купальське деревце, яке символізувало божество Купала. Дівчата наряджали молоде деревце квітами, намистом, фруктами та стрічками. Юнаки намагалися вкрасти ці прикраси, а юначки їх захищали. Наприкінці святкування деревце спалювали.

Також на Купала традиційно ворожать. Молодиці плетуть вінки, до яких прикріплюють свічку, запалюють її та пускають вінки на воду. Існує повір’я, що куди попливе вінок — з тієї сторони варто чекати судженого. Якщо вінок не тоне і свічка не гасне — то дівчина скоро вийде заміж.

 

 

На сьогодні багато обрядів залишилися у минулому, проте є ті, які перетворилися у звичаї. Тож свято Івана Купала щорічно відзначають в багатьох містах України.

Молодь і зараз у цей день збирається компаніями біля водойм, розпалює велике вогнище, шукає цвіт папороті (кому пощастить побачити диво-цвіт, на того чекає багатство та здійснення бажань). Дівчата в данину традиціям плетуть вінки з квітів. Закохані, тримаючись за руки, стрибають через ватру, щоб очистити власну енергетику та захиститись від злих чар. Українці вірять: якщо руки пари під час стрибку не розімкнуться, то на них чекає щасливий шлюб.

Одне з головних слов’янських свят збігається з християнським Різдвом Івана Хрестителя. Внаслідок християнізації у святі язичницьке найменування «Купала» поєдналося з християнським «Івана». У храмах у цей день правляться літургії, але церква наголошує, що ці дві події не мають нічого спільного, тому що гуляння в ніч на Івана Купала символізує язичницьке поклоніння Сонцю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Потяги на Старому Сихові ходять, а людям зась?

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ