Що таке «урбаністика»? Урбаністи чи урбанізатори? І чому у нас не так як в Європі?

Опубліковано:

Фото: Freepik

 

Тож, почнемо із того, що таке, власне, «урбаністика»? Люди із різних прошарків населення трактують цей термін дещо по-різному. Загалом, «урбаністика» — це всі царини знання, які здатні якомога повніше охопити такий складний, багатовимірний об’єкт, як місто. Початково ж урбаністика – це наука про міста, про взаємозв’язки економіки, демографії, соціального складу населення із забудованими просторами. Тобто один із розділів економічної географії.

Ким є ми сьогодні: урбаністами, чи все-таки урбанізаторами?

В той час, коли, припустимо, у французькому районі дитячі майданчики давно зайняли діти, то у нас там досі витрушують килими і, подекуди, паркують машини. Запитайте пересічного громадянина, які проблеми з транспортом він може виділити? Затори і відсутність місць для паркування. Звісно!  А які варіанти вирішення проблеми пропонує це й ж громадянин? Напевне, це створення додаткових смуг, наземні і підземні переходи та парковки. Ось і прямі докази того, що ми є радше урбанізаторами, аніж урбаністами.

А чому у нас не так як в Європі?

По-перше, не кожен із нас живе з думкою про потреби свого, хоча би, району, не кажучи вже про місто. По-друге, українець і європеєць може володіти одним і тим ж, але використовувати по-різному. Наприклад, лондонці і львів’яни – у кожного 2 автомобілі в сім’ї:  в чому відмінність? А у тому, що лише 35% мешканців Лондона використовують своє авто щоденно. Що ми бачимо у нас? Чоловік і дружина їдуть на роботу окремо, різними автомобілями, годину чекають в заторі, хоч трамваєм (якщо живуть на Сихові) могли б добратися за 20 хв., і під час цього скаржаться на дивні погодні умови ( чого це у нас така зима?). І, на завершення, часто чуємо питання від батьків: «Як я маю довезти свою дитину до школи?». Та чи правильно ми формулюємо завдання? Адже більш логічним буде відкрити нову школу, а не будувати нову дорогу. Ми хочемо дихати чистим повітрям, говоримо про те, що зараз на дорогах України гине більше людей, ніж на війні, що у нас жахлива загазованість,  та й інфраструктура вже дуже зношена. Є питання з енергоефективності, впровадження якої потребує значних коштів. Це все є урбаністикою.

То що ж робити ?

В будь-якому випадку потрібна стратегія, особливо стосовно реалізації певного проєкту, або зміни того, що вже є. Необхідно мати чітке розуміння того, що треба робити і візію кінцевих результатів.
Кожне місто, район чи населений пункт повинен створити бачення майбутнього, прописати план його досягнення, визначити чіткі проміжні та кінцеві цілі і рухатись до їх досягнення. Якщо ця стратегія буде створюватись всіма зацікавленими в розвитку міста громадянами (жителями, депутатами, підприємцями), то цей сценарій буде для кожного наступного мера чи голови дорожньою картою змін та покращень власного міста.

Марта Сарафин,
«Медіамайстерня» Сихів.Медіа.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ