Хто і як доглядає за деревами на Сихові

Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Нещодавно «Сихів.Медіа» писали про те, що за деревами сихівського району доглядатиме спеціальна служба. У наших читачів виникло чимало питань з цього приводу, а тому ми вирішили розказати про це детальніше.

У Львові майже рік діє пілотний проєкт з менеджменту зелених насаджень «Inspectree». Проєкт вперше запустили у Сихівському районі, а згодом й в інших районах Львова. У цьому матеріали ми пояснюємо навіщо інвентаризувати дерева, а також хто і як за ними доглядає у місті та на Сихові зокрема.

Хто доглядає за деревами у місті?

Донедавна у міста не було чіткого бачення, як доглядати за деревами у Львові. По суті, за ними повинні слідкувати районні адміністрації. Проте, є декілька «але»: по-перше, ніхто достеменно не знає в якому стані дерева у місті (тобто нема офіційної інвентаризації), по-друге, у адміністрацій районів немає відповідних компетенцій, а по-третє, для догляду за деревом (не просто обрізка) необхідно закладати спеціальну статтю у бюджет райадміністрації.  

«Наразі дерева фактично не стоять ніде на балансі. Для того, щоб вони стали на чийсь баланс, потрібно провести інвентаризацію, тобто порахувати скільки дерев у місті і в якому вони стані. Зараз ми цим займаємось, але процес інвентаризації складний та довготривалий. Щодо коштів, то наразі у бюджеті закладена стаття витрат тільки на обрізку, фактично слово «догляд» там не вживається. Зараз ми намагаємось досягнути того, щоб у бюджет закладали кошти і на догляд, що у майбутньому допоможе уникнути “аварійних дерев”», — розповіла начальниця Управління екології ЛМР Олександра Сладкова.

Раніше дерево обстежували тільки тоді, коли на нього скаржились мешканці. Проте, зараз Управління екології будує більш далекоглядні плани: порахувати і обстежити всі дерева у місті для комплексного підтримання їх у хорошому стані. Це допоможе у майбутньому своєчасно замінювати сильно пошкоджені екземпляри.

Як вирішать проблему інвентаризації дерев? Система «Inspectree»

Оскільки новітні технології не стоять на місці, порахувати дерева у Львові, зокрема, на Сихові допомагають троє IT-фахівців: Павло Голубець, Володимир Голубець та Любомир Макар, які створили спеціальну систему менеджменту зелених насаджень «Inspectree».

«Ідея створити цю систему з’явилась весною 2019 року, коли ми збирали підписи для петиції щодо припинення обрізки дерев «під стовп». Тоді стало зрозуміло, що місто навіть не знає, де і які дерева ростуть, в якому вони стані тощо. Паперова інвентаризація дерев – марно витрачений час, адже такі дані нереально аналізувати», – розповідає співавтор електронної системи менеджменту зелених насаджень «Inspectree» Павло Голубець.

Тоді розробники за власні кошти створили спеціальний експериментальний сайт для того, щоб вносити дерева в електронну систему. Сайт має зручний інтерфейс для планшетів та комп’ютерів.

Розміщення дерев наносять на мапу з точними географічними координатами. У спеціальній формі можна додати параметри дерева: породу, родину, вид, стан, вік, район, балансоутримувача, висоту, ширину крони, обхват стовбура. Згодом параметрів має стати ще більше. Стан дерева позначають на карті кольором за схемою: ідеальний стан – блакитний, добрий – зелений, задовільний – жовтий, аварійний – червоний, мертве дерево – чорний.

 

 

Для того, щоб вносити дерева у систему, необхідно мати логін і пароль, який надає адміністратор. Наразі він є в Управління екології ЛМР та у Сихівської райадміністрації. Але всі деталі доданого дерева може у вільному доступі подивитись будь-який користувач.

Рішенням виконкому ЛМР цей проєкт у тестовому режимі запустили вперше у Сихівському районі, але зараз Управління екології міста почало використовувати цю програму і в інших районах Львова. На сьогодні у систему добавили 805 дерев, приблизно 600 із яких у Сихівському районі.

«Із цих дерев досить багато в аварійному стані, в основному, через неправильну обрізку. Місця зрізу гниють і перетворюються на дупла. Наприклад, на вул. Литвиненка приблизно років п’ять тому обрізали всі клени (ред. – зрізають крону і залишають тільки стовбур), зараз вони у поганому стані саме через неправильну обрізку. Така сама ситуація і на вул. Угорській. Найгірша ситуація у місті із тополями, вони живуть всього 50-60 років. З іншого боку, молоді насадження почувають себе добре, наприклад, у Сквері Гідності та минулорічне насадження кленів, магнолій та горбин на пр. Червоної Калини. А загалом, стан дерев у Сихівському районі непоганий», — говорить Павло Голубець.

 

 

Управління екології використовує цю програму і для реконструкції вулиць. «В наших планах також знайти особливо цінні дерева для міста, промаркувати  їх спеціальною табличкою і занести дані про них на портал», — добавила Олександра Сладкова.

Із цього колосального масиву інформації у майбутньому можна отримувати потужні аналітичні дані. Така інформація стане у нагоді при планах озеленення міста, а також допоможе краще організовувати необхідні для цього тендерні та інші заходи. 

«Дерева не тільки можна буде вчасно замінювати, але й на основі цих даних можна аналізувати, наприклад,  яку користь те чи інше дерево приносить місту. Районні адміністрації навіть можуть працювати на випередження — формувати потребу у бюджеті для комплексної перевірки всіх дерев, або по догляду за певним деревом», — говорить Павло Голубець.

Фахівці досі працюють над удосконаленням системи, зокрема, планують створити нову функцію — звернення від мешканця. Також у майбутньому активісти планують комерціалізувати цей проєкт, щоб поділитися ним з іншими містами. Перше місто, яке активно зацікавилось цією системою – Луцьк.

Яка роль Сихівської адміністрації?

Як розповіла нам начальниця Управління екології ЛМР Олександра Сладкова, систему «Ispectree» поки що використовують тільки вони, оскільки у районних адміністрацій немає відповідних компетенцій з того, як взагалі правильно доглядати за деревами. Саме зараз для працівників райадміністрацій проводять навчання з цього приводу.  

Окрім щомісячного обстеження дерев, на які скаржаться мешканці, Сихівська райадміністрація використовує й інші способи для того, щоб озеленити наш район. «У нас є відділ соціального економічного розвитку, який співпрацює із різними підприємствами та організаціями району для того, щоб вони проводили благоустрій своєї території: висаджували не тільки дерева та кущі, а й інші зелені насадження. Наприклад, влітку ми проводили конкурс на краще заквітчення району, разом висаджували квіти. Отак, ми разом співпрацюємо», — розповідає голова Сихівської райадміністрації Галина Гладяк. 

Окрім, цього до озеленення території району долучаються й громадські активісти. «У нас були громадські активісти, які за свої кошти купляли зелені насадження, узгоджували з нами місце висадки та породу дерева. Зі своє сторони ми готували лунку для висадки та огородження», — додає Галина Гладяк.

 

 

Нещодавно на сайті публічних закупівель Prozoro Сихівська райадміністрація також провела тендер на послуги по догляду за зеленими насадженями у районі за 2 050 000 гривень. Переможця тендеру вже визначили, він повинен обрізати дерева, омолоджувати старі екземпляри, корчувати пні тощо.

Але є ще прибудинкові території за якими слідкувати складніше. Мешканцям необхідно самостійно повідомляти голову ОСББ чи управляючу компанію про аварійне дерево на території. Вони у свою чергу звертаються у Сихівську райадміністрацію, яка після цього проводить обстеження дерева.

Якщо мешканці хочуть самостійно висадити дерево, тоді необхідно узгодити правильне місце посадки та тип дерева із Сихівською райадміністрацією та Управлінням екології ЛМР.

Вікторія Матевощук

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ