Синє світло від моніторів гаджетів прискорює старіння

Опубліковано:

Фото: Adobe Stock

 

Тривале використання синього світла, такого, наприклад, як у моніторі вашого телефону, комп’ютерних та побутових приладів, може вплинути на ваше довголіття, навіть якщо воно не світить вам в очі. Нове дослідження свідчить про те, що синя довжина хвилі, яка утворюється світлодіодами, пошкоджує клітини мозку, а також сітківки.

Нові дослідження Державного університету штату Орегон свідчать про те, що довжина синьої хвилі при щоденному активному використанні впливає на старіння організму.

Об’єктом експерименту вчених стали Drosophila melanogaster (плодова муха). Джага Гебультович, науковий співробітник Коледжу наук OSU, який вивчає біологічні годинники, очолила дослідницьку групу, яка досліджувала реакцію мух на щоденну 12-годинну експозицію синього світлодіодного світла – схожого на довжину синьої хвилі в сучасних пристроях, таких як телефони та планшети. Результатом експерименту став висновок про те, що таке світло прискорює старіння.

Мухи, які зазнавали щоденних циклів синього світла на 12 годин у світлі та на 12 годин у темряві, мали коротший термін життя порівняно з мухами, яких тримали у повній темряві, або з тими, яких тримали у світлі з відфільтрованою синьою довжиною хвилі. Мухи, яких утримували під синім світлом, згодом  мали пошкодження клітин сітківки та нейронів головного мозку, а також нейробіологічні порушення рухів – здатність мух лізти по стінах вольєрів, загальна активність теж знизилася.

Деякі з мух в експерименті були мутантами, які не мали очей. Та навіть ці мухи без очей мали пошкодження мозку та пошкодження рухової активності, а тому вчені зробили висновок, що органи зору не є вирішальним фактором, через який на нас впливає синє світло.

«Те, що світло прискорювало старіння у мух, спочатку нас дуже здивувало», — сказав Д. Гебультович, професор інтегративної біології. «Ми виміряли експресію деяких генів у старих мух і виявили, що реакція на стрес, захисні гени організму залежать від кількості і якості освітлення. Ми припустили, що світло регулює ці гени. Потім ми почали досліджувати, яке світло шкідливе для них і дивилися на спектр світла. Було дуже чітко виокремлено, що синє світло скорочує тривалість їхнього життя дуже різко ».

 

Фото: pixabay.com

Природне освітлення, зазначає Гебультович, має вирішальне значення для біологічного ритму організму — 24-годинний цикл таких фізіологічних процесів, як активність мозкових хвиль, вироблення гормонів та регенерація клітин, які є важливими факторами харчування та сну.

«Але є дані, які свідчать про те, що підвищений вплив штучного світла є фактором ризику розладів сну та інших розладів», — говорить вчена, — «І при поширеному використанні світлодіодного освітлення та дисплеїв пристроїв люди піддаються збільшенню кількості світла в синьому спектрі, оскільки зазвичай використовувані світлодіоди випромінюють з високою часткою синього світла. Але ця технологія, світлодіодне освітлення, навіть у більшості розвинених країн, використовуються досить довго, адже їх не пов’язують з тривалістю життя людини ».

Вчена зазначає також, що мухи, якщо їм надати вибір, уникають синього світла. «Ми будемо перевіряти, чи той самий сигнал, який змушує їх уникнути синього світла, бере участь у довговічності», — сказала вона.

Наковці кажуть, що дослідники технології та медицини можуть спільно працювати над вирішенням згубних ефектів світла, особливо якщо будуть докази їх прямого впливу на життя і здоров’я людини.

Тим часом, є кілька речей, які люди можуть зробити, щоб допомогти собі вже сьогодні. Для цього не треба годинами сидіти в темряві, кажуть дослідники. Окуляри з бурштиновими (жовтими) лінзами відфільтрують синє світло і захистять ваші сітківки. А телефони, ноутбуки та інші пристрої можна встановити спеціальні додатки на блокування викидів синього спектру.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ