Фото: Сихів Медіа
Найбільший район Львова був заселений людьми ще задовго до того, як став частиною міста. Перші історичні згадки про Сихів датовано ще XV століттям. Ми зібрали для вас цікаві факти та світлини з історії Сихова.
- Як написано в географічній енциклопедії кінця ХІХ століття, перша назва Сихів писалась Siechów або руською (українською) Sychiw. Сам населений пункт утворився понад Сихівським потоком, води якого впадають до басейну Чорного моря.
Район «Іскра» у 1989 році
Фото: vorobus.com
2. У виданні Дениса Зубрицького «Хроніки міста Львова» (1844) читаємо наступне: «Цього року (1411) Йоганнес з Бутрави, пан Зубрі, про якого йшлося під 1407 роком, купив у Петра Влодка з Харбіновичів прилегле до нього село Сихів за 60 кіп руських грошів і коня. А поляк Петро Влодек у 1409 році намовив русина Івана і його дружину Оксану відступити йому це село за 50 кіп, отож за півтора року заробив 10 кіп і коня.
Відносно цін у 1417 року – це осетрина, табанки, адамашк, килимки й шовк – коштували до 40 кіп.
Кінцева тролейбусів на станції «Сихів»
Фото: vorobus.com
3. У 1774 році населений пункт Сихів мав статус села у якому знаходилося 46 селянських дворів всі з тягловою силою у яких нараховувалось 75 коней та 45 волів. Сихів належав до львівської парафії і власником його було місто Львів та старші радники міста.
Найдовший будинок на Сихові (Кос-Анатольського, 4)
Фото: Сихів.Медіа
4. Бої за Львів Українських Січових Стрільців не оминули територію Сихова. В книзі «Історії Львова в документах і матеріалах» написано:«Ранком дня 27 грудня, 1918 року почався наступ. «Група Схід», «Старе Село», головнож коломийські куріні й чистини Українських Січових Стрільців здобули в першому дні наступу Боднарівку — Сихів — Козільники й посунулися на підльвівську Перзенківку тоді, як їх праве крило підсунулося аж під Личаків».
Мурал на вул.Хуторівка
Фото: Сихів.Медіа
5. Перший проект детального планування, який уточнив намічені генпланом траси майбутніх магістралей Cихова, був розроблений ще в 1965—66 pp. (архітектори Я. Новаківський, Л. Каменська, О. Кобат, Л. Скорик). Подальше проектування здійнювалося в 70-і роки після реконструкції львівського домобудівного комбінату.
Фото: tvoemisto.tv
6. Освоєння Сихова почалося в 1979 р. прокладенням вул. Ворошилова з шляхопроводом через залізничну колію, а вже в 1981 р. в урочистій обстановці першим його мешканцям були вручені ключі від квартир. Основними замовниками будівництва мікрорайонів у 1970-80-х роках були різні підприємства. Сихів будувався на замовлення Львівського автобусного заводу, Заводу залізобетонних конструкцій, Львівського ізоляторного заводу, які планували збільшувати виробництво і розширювати штат.
Дитячий садок на 320 місць
Фото: www.etoretro.ru
7. Найстаріша церква Львова знаходиться на Сихові – це деревяний храм Святої Трійці. Споруджена вона у 1654 року, а у 1683 році стіни її покрили стінописом.
Храм Святої Трійці
Фото: kray.org.ua
8. Торгово-побутовий центр«Зубра» (народна назва «Санта-Барбара») збудували у 1994 році, він розташувався на південній стороні проспекту Червоної Калини під №109 (арх. А. Ващак, Каменщик, Є. Мінкова). У 1994 році цей об’єкт відзначили як найкращий спроектований і побудований в Україні.
Санта-Барбара
Фото: zahid.net
9. Колись Сиховом текла річка з досить чистою водою та на території району було Піонерське озеро, де купались мешканці міста. Пляж було обладнано буфетом, пунктом прокату човнів та працював спостерігач-рятувальник. Згодом у 1980-х роках озеро спустили, а річкою замість чистої води почали текти каналізаційні стоки.
Фото: 1256.lviv.ua
10. Львів’яни часто жартували про трамвай на Сихів, як неіснуючий вид транспорту. Але 17 листопада 2016 року жарт перестав бути актуальним, саме цього дня відбулося урочисте відкриття трамвайної лінії, яка сполучає Сихів із центром Львова.
Фото: city-adm.lviv.ua