Фото: ЛМР
Львів’ян запрошують прийти і виміряти тиск, щоб зберегти своє здоров’я — у місті розпочалась щорічна акція «Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії». Упродовж тижня — з 20 до 24 травня — всі охочі можуть виміряти артеріальний тиск у поліклініках та лікарнях міста, а також у 6 медичних пунктах-наметах по місту.
Таку акцію управління охорони здоров’я Львівської міської ради проводить щорічно, аби запобігти або ж на ранній стадії виявити артеріальну гіпертензію. Цей недуг може призвести до важких ускладнень — інфаркту та інсульту, якщо його не лікувати вчасно.
«Підвищення артеріального тиску є причиною багатьох патологічних станів. Спочатку воно проходить без клінічних проявів — у людини тиск підвищений, але вона про це не знає. Натомість це підвищення вже починає спричиняти шкоду цій людині. Тому дуже важливо вимірювати артеріальний тиск — треба тільки мати тонометр і бажання. І сьогодні кожен мешканець має право прийти до свого сімейного лікаря і виміряти свій артеріальний тиск. Тому ми вчергове максимально закликаємо наших мешканців звернутися до свого сімейного лікаря і виміряти артеріальний тиск. А для тих, хто не встигає зайти в поліклініку — ми розставили намети по місту Львову, де можна, вертаючись з роботи, чи прогулюючись ‘, виміряти свій артеріальний тиск. Якщо тиск буде підвищений — обов’язково треба звернутися до свого сімейного лікаря», — каже керівник управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.
Пункти-намеии розташовані на пл. Ринок, просп. Шевченка, просп. Свободи, вул. Широкій, просп. Чорновола та просп. Червоної Калини. В акції візьмуть участь волонтери — студенти Львівського державного медичного коледжу ім. А. Крупинського, які вимірюватимуть артеріальний тиск у наметах.
Пацієнти з підвищеним тиском отримають консультації фахівців та необхідні додаткові обстеження, освітні матеріали щодо артеріальної гіпертензії (пам’ятки, щоденники контролю артеріального тиску та ін.).
Щорічно у травні під час таких акцій свій тиск у пунктах-наметах вимірюють близько 80−100 тисяч мешканців.
Щороку виявлябть 80-90 пацієнтів молодого віку до 18 років з підвищеним артеріальним тиском.
Причини виникнення гіпертонічної хвороби до кінця не з’ясовані. Серед факторів, що спричиняють її розвиток, виділяють: емоційний стрес, спадково-конституційні особливості, професійні шкідливості, особливості харчування (надмірне вживання кухонної солі, насичених жирів, дефіцит магнію), вікова перебудова організму в період клімаксу, травми черепа, інтоксикації, гіподинамія.
Оптимальним вважається тиск 120/80 міліметрів ртутного стовпчика, нормальним та високо нормальним — від 130/85 до 139/89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий, ніж 140/90 (гіпертонія І ступеня). Тиск 160/100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 — ІІІ ступеня.