Фото: Ірена Смачило
Сьогодні трохи незвичні «10 фактів»! Адже, команда Сихів.Медіа підготувала для вас перелік «культових місць» Сихова. Поспілкувавшись з сихівчанами різного віку, згадавши власні дитинство та юність, ми пропонуємо вам десятку культових місць району. Більшість з яких сьогодні існують лише в нашій пам’яті та на фотокартках. Але ті, «що на районі» усе зрозуміють!
Бетонка
Це невеликий бетонний підйом на кар’єр, який знаходиться далеко за школою №1, між вулицею Трильовського та мікрорайоном Старий Сихів. Популярним це місце ставало кожного спекотного літа, коли молодь з мікрорайону Санта-Барбари ходила купатись в кар’єрі. Ця водойма не схожа на звичне озеро, адже завжди була доволі небезпечною: підлітки пробивали ноги арматурою, яка стирчала з дна, часом можна було знайти мертвими домашніх улюбленців або підхопити якусь шкірну хворобу. Проте всі любили ходити на Бетонку, бо це було достатньо далеко від дому, щоб зустріти небажаних родичів.
Ресторан «Екран»
Ресторан, який знаходиться ліворуч від центру Довженка. Пік популярності закладу припав на початок 2000-х. В «Екран» ходили «блатні» хлопці, які збирались та вирішували свої бандитські справи. Подейкують, що інколи до них приїжджали правоохоронці та розповідали про виконані спільні справи. Аналогічним львівським закладом в той час був ресторан у готелі «Львів». Проте між цими двома закладами було кілька відмінностей: в «Екрані» була охорона, яка мала власну форму та була більш схожа на підрозділ поліції, аніж на звичайних районних «вишибал», ще там практично не бувало чужих, себто молоді, приїжджих і непроханих гостей.
Галявина між Сихівським та Танковим лісами
Коли Сихівський парк ще всі називали лісом, а в’їзд на територію ніхто не контролював і обмежував, однією з найпопулярніших локацій району була саме ця галявина. Адже вона була полога, відкрита та зручна для заїзду машиною. Сюди легко було дістатись як і з Шувару, так і з Санта-Барбари. Для людей, які не мали змоги влітку поїхати на море, озера чи в село, але хотіли ввечері відпочити, це було ідеальне місце. З часом місце почало забруднюватись та людей почали лякати штрафами за заїзд машиною, після цього галявина втратила свою популярність.
Комп’ютерний клуб «ТНТ»
Цей клуб знаходився в напівпідвальному приміщенні на сучасному сквері Гідності, де зараз знаходиться “Крем і Джем”. Тут багато часу проводили школярі, які прогулювали школу (часто в клубі їх шукали батьки та класні керівники), старшокласники і студенти, чоловіки, які за потреби працювали за комп’ютерами. Найпопулярнішими іграми клубу були CS 1.6, Fifa, DotA. Роботу клубу контролював адміністратор, який за лайку міг “забирати” хвилини користування у хлопців. Є думка, що ТНТ працювали також вночі, проте можливості перевірити інформацію немає.
Red Night City
Піцерія, яка знаходилась на вул. Сихівська, 12а, неподалік ТЦ «Іскра». Особливістю закладу можна вважати те, що вони довгий період часу продавали алкоголь неповнолітнім та дозволяли палити в закладі. Це було місце, де збиралася молодь з усього району. Тут часто відбувались масові бійки, які і стали однією з причин чому Red Night City закрили. Цю локацію вважають культовою сихівчани 1995-98 року народження, адже саме вони проводили там найбільше часу. Сьогодні в приміщенні колишньої піцерії знаходиться Sour Lounge Bar.
Дискотека «Зебра»
В кінці 1990-х на другому поверсі сучасного центру Довженка проводили щотижневі дискотеки «Зебра» . Стіни зали для танців було розфарбовано в анімалістичному стилі, а саме зображеннях полосок зебри.
Кафе-бар «Дукан»
Заклад, який знаходиться на кінцевій зупинці Санта-Барбари. Влітку, коли люди виходили з автобусів на кінцевій, дорогу їм могли перешкоджати хлопці, які в кулачних боях вирішували чергові проблеми. Тут була дешева випивка і особливо популярним місце ставало саме влітку: під пекучим сонцем і градусами від випитого проблем між чоловіками виникало в рази більше. А також, до 2005-06 років в закладі знаходились комп’ютери, за користування якими потрібно було додатково платити.
Стоянка біля ТЦ «Арсен»
Справа від крайнього входу в супермаркет «Арсен» знаходиться стоянка, мийка та колись красивий дитячий майданчик, а зараз лише розвалини. Через велику площу стоянки та часту відсутність машин, тут проводили час скейтери, біміксери, люди на роликах. Проте якщо повернути трішки лівіше, то там знаходиться парапет, де молодь пила пиво, а старші – міцні напої, грали шахи і співали. Сезонно тут знаходився Луна Парк, куди батьки приводили своїх дітей. В нічний час тут часто збирались «районі» та дрифтували.
Кафе-бар «Джамбо»
Кафе знаходилося в сквері Гідності, сьогодні там «Тераса» . «Джамбо» – це велике за розміром кафе, де до останнього дозволяли курити в кафе, грала жива музика. Через велику площу цей заклад і здобув популярність. Адже, абсолютно кожного літнього дня можна було прийти і подивитись, як хлопці б’ються та вирішують свої справи.
Берлінська стіна
Це найдовший будинок Сихівського району, який знаходиться на вул. Кос-Анатольського, 4. Одну частину «Берлінської стіни» заселили переселенці з Прип’яті. Іншу — люди, які приїхали з галицьких сіл. Вздовж задньої частини цього будинку йдуть труби, суміжні з дитячим садочком, де діти та підлітки з навколишніх будинків курили свою першу цигарку та розпивали алкогольні напої.
Каріна Роханська, Ігор Шолтис