10 фактів про вулицю Тернопільську

Опубліковано:

Вулиця Тернопільська — красива вулиця в місцевості Новий Львів. Вулиця на якій сходиться багато доріг та відкриваються нові шляхи. Історія вулиці тягнеться від 1933 року і лише набирає обертів з кожним роком. Сьогоднішні “10 фактів” про цікаву і перспективну вулицю.

1. Вулиця Тернопільська — вулиця Сихівського району Львова, яка розташована в місцевостях Новий Львів та Персенківка. Початок вулиця бере від  вул. Стуса, утворює перехрестя з вулицями Героїв Крут та Олександра Мишуги. А разом з вулицями Панаса Мирного, Угорською та Литвиненка утворює 5-променеве перехрестя. Межує з  вул. Сумська.

2. Вулицю створили у 1946 році, перші дві ділянки були об’єднані в одну і нову вулицю названу на честь міста Тернопіль. У 1993 році до вул. Тернопільської прилучено колишню вулицю Новотка.

3. В період від 1933 до 1993 роки територію, де зараз знаходиться вулиця Тернопільська перейменовували 12 разів. В більшості своїй змінювали назву у зв’язку зі змінами політичних режимів. Перелік: польський період (польською) — Toruńska, Cieszyńska, Poznańska; німецький період — Торнерґассе, Тешенерґассе, Позенерґассе; радянський період (українською) — Торуньська, Цєшинська, Тернопільська, Познанська, Новотка.

4. На сьогодні в 14 містах України є вул. Тернопільська; в Бродах, Донецьку, Дніпрі, Золочеві, Кропивницькому, Києві, Рівному, Тернополі, Хмельницькому, Чернівцях, Ужгороді, а також у Львові, Миколаєві та Запоріжжі. Тобто, не лише в західній частині нашої держави.

5. Архітектори Ф.Касслер та А. Остен планували у 1910 році створити на Новому Львові дільницю вілл. За планом місто-сад був у формі прямокутника з великою круглою площею-сонцем у центрі, від якого розходилися шість вулиць-променів. Де планувалось будувати вілли та дво- і триповерхові будинки, оточені садами. Проте до початку першої світової війни, місто встигло спорудити лише 3 будинки на території сучасних вул.Тернопільської (№ 15) та Героїв Крут (№ 6, 6-А).

6. Розбудову сучасної вул. Тернопільської відновили лише у 1930-х роках, коли між вул. Цешинською (вул. Тернопільська) та Святої Софії (вул. Ярославенка) під керівництвом архітектора Тадеуша Врубеля збудували дільницю вілл у стилі функціоналізму. Більшість з них споруджено за типовими проєктами.

7. Один з перших (чи не найперший) кооперативних будинків Львова, збудований житловим кооперативом Львівської спілки художників на початку 1960-х років — вул. Тернопільська, 1. З урахуванням специфічних потреб мешканців будинку замість горищ тут були облаштували творчі майстерні. Проте місця виявилося замало, саме тому майстерні отримали лише обрані митці.

8. За адресою вул. Тернопільська, 12  розташований дитячий садок № 169 «Любисток» (санаторного типу) за проєктом розрахований на 140 місць.

9. За радянських часів на вул. Тернопільська, 38  знаходилось видавництво газети «Слава Родины». Сьогодні за цією адресою розташовано Державне підприємство «Видавничо — поліграфічне підприємство Міністерства оборони України „Армія України“».

10. На вулиці розташовано 15 будинків, які вважаються пам’ятками архітектури місцевого значення міста Львова.

А для небайдужих мешканців пропонуємо приєднатись до групи Сусіди (вул. Тернопільська) Сихів, де кожен може пропонувати власні ідеї, спільно вирішувати проблеми та просто обмінюватись корисною інформацією з сусідами.

Каріна Роханська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про Козельники.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ