10 фактів про вулицю Героїв Крут

Опубліковано:

29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, яка знаходиться за 130 кілометрів від Києва, відбувся бій між київськими студентами та кількатисячною більшовицькою армією. П’ятигодинний бій став символом боротьби за свободу України. 300 юних студентів боролись з 5-тисячним військом і назавжди ввійшли в історію країни.

Сьогодні, 29 січня, прийнято згадувати про подвиг хлопців, які не втекли, і до цього пам’ятного дня редакція “Сихів.Медіа” підготувала 10 фактів про вулицю, яку назвали в честь тих самих студентів, які загинули біля Крут.

1. Вулиця Героїв Крут розташована в Сихівському районі в місцевості На Помірках, що в мікрорайоні Новий Львів. Вулиця є “продовження” вулиці Мишуги та перетинається з вулицями Тернопільською, Литвиненка, Віденською та Стуса.

2. Колись, на початку XX століття, Новий Львів був лише фільварком Красучин, який отримав свою назву від імені його власника Миколая Красуцького у 1881 році. Красучин — це  невелика дільниця на перетині сучасних вул. В. Стуса та Героїв Крут.

3. Вулиця Героїв Крут має в своїй історії багато перейменувань. До 1921 року вулиця була названа на честь міста Гданськ, у 1943-му назву змінили на Danzigergasse, але лише на один рік і з 1944-го по 1963-й рік вулиця звалась Гданська. У 1963-му сучасну вулицю Героїв Крут перейменували на вулицю Дружби.

4. Майже 30 років тому, у 1993-му, невелика вуличка на Новому Львові була названа на честь київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», які загинули 1918 року у нерівному бою під Крутами з чотиритисячним військом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова.

5. В 1910 архітектори Ф. Касслер та А. Остен запланували збудувати дільницю віл в місцевості сучасного Нового Львова. Вони розробили легендарний план міста-саду у вигляді прямокутника з великою круглою площею-сонцем у центрі, від якого розходилися шість вулиць-променів. За задумом творців, місто-сад мали забудовувати віллами та 2-3-поверховими будинками з садами. 

6. До початку Першої світової війни в 1914-му році встигли збудувати лише кілька будинків з запланованих, а саме на вул. Тернопільська, 15 та вул. Героїв Крут, 6, 6А.

7. На вулиці Героїв Крут переважає чотириповерхова забудова початку і середини 1960-х років — «хрущівки». Проте на вулиці також є декілька будинків збудованих в стилі польського конструктивізму 1930-х років та радянської барачної двоповерхової забудови 1950-х років.

8. За адресою вул. Героїв Крут, 27 у 1968 році відкрили школу №80. Відтоді навчальний заклад не зупиняв роботи і в 2018-му відзначив 50-ліття школи. У 2004-му школа стала однією з асоційованих шкіл ЮНЕСКО. Навчальний заклад кілька разів міняв назву: в 2007-му школа отримала нову назву – НВК “Школа-садочок “Софія”, а з 2018-го навчальний заклад на вул. Героїв Крут є ліцеєм №80 Львівської міської ради.

9. У 2012-му році на подвір’ї ліцею №80 урочисто відкрили меморіальну таблицю “Пам’яті Героїв Крут”. Відтоді щорічно 29 січня діти вшановують пам’ять загиблих та проводять різноманітні заходи у школі.

10. На сьогодні в Україні зареєстровано 81 вулицю, 16 проспектів, два бульвари та один проїзд ім. Героїв Крут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вода на Новому Львові: коротко про ставок на Тернопільській.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ