10 фактів про «Санту-Барбару»

Опубліковано:

Для кожного сихівчанина вона означає багато, адже саме звідси почався зв’язок нашого району зі світом кінематографу, тут вперше втілили ідею «львівського метро 80-их», але трамвайного, і завдяки їй почав існувати цілий мікрорайон. Тож сьогодні пропонуємо вам 10 фактів про славнозвісний сихівський громадсько-побутовий центр «Санту-Барбару».

1. «Санта-Барбара» – це торговельно-побутовий центр, розташований у Сихівському районі в кінці проспекту Червоної Калини. Вміщує у себе ринок «Народний», магазини, заклади харчування, мініготель, приватні фірми та кінцеві зупинки більшості транспорту, що курсує в межах цього району.

2. Центр відкрили у 1994 році та назвали «Зуброю», проте місцеві жителі вирішили називати його «Сантою-Барбарою» через фасад, на якому арки дуже схожі на ті, які були в будівлі популярного на той час серіалу «Санта-Барбара».

3. Архітекторами центру стали А. Ващак, В. Каменщик та Є. Мінкова – відомі львівські діячі, що склали планування значної частини Сихова. У місячнику «Строительство и архитектура” у 1994 р. вийшла стаття, у якій наголошувалося на особливих заслугах молодих представників львівського філіалу Дніпромісто.

4. За стильовими ознаками будівля належить до пізнього модернізму і поділена на три блоки – “А”, “Б”, “В”. «А» – три поверхи та підвал, у який було передбачено зробити універсам, промтоварний магазин, аптеку, ательє та ліфт. «Б» – продовольчий одноповерховий магазин з підвалом. «В» – прийомний пункт вторинної сировини, пральня, майстерні ЖЕКу, які мали зайняти два поверхи з підвалом.

5. Одразу по закінченню будівництва «Санта-Барбара» була відзначена першою премією на щорічному огляді-конкурсі кращих проєктів у галузі містобудування та архітектури для України, який проводив Держбуд УРСР та Союз архітекторів України.

6. У 2014 році сихівчани вирішили облаштувати тут «Сквер Гідності» замість чергового торгового центру. Серед дерев тут можна побачити сакури, липи, сливи й клени, а лавки розташовані особливо – вони круглі, тож їх конфігурація дозволяє влаштовувати різного роду заходи, ігри та зустрічі. А плитку замінили на тактильну, щоб сюди могли приходити також незрячі люди.

7. У липні 2014 року почалося будівництво інфраструктурного проєкту «Трамвай на Сихів» із «Санти-Барбари» до вулиці Стуса. Тож легендарний ринок довелося знести, щоб зробити розворотне кільце і кінцеву зупинку трамвая. Проте, його перенесли на вул. Антонича, 8, хоч і відвідувачів там помітно поменшало.

8. У США, в штаті Каліфорнія є місто Санта-Барбара, про яке і зняли всесвітньо відомий телесеріал. Розташоване за 140 кілометрів від Лос-Анджелеса, воно приваблює багатьох туристів, тим більше, що населення містечка – всього 89 тисяч, навіть менше за мікрорайон Сихів.

9. У 2018 році віденська архітекторка Анна Барб’єрі створила проєкт фільму-розповіді про зв’язок львівської «Санти-Барбари», Санти-Барбари у Каліфорнії та однойменного серіалу з 1990-х. Однак, фільм так і не вийшов у світ.

10. Територію «Санти-Барбари» обіцяють оновити, а саме висадити більше дерев, по-новому облаштувати рух транспорту, впорядкувати МАФи та зробити сухий фонтан. Ділянку перетворять у громадський простір, поєднаний зі «Сквером Гідності».

Юлія Бойчук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про «Іскру»

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ