10 фактів про Піонерське озеро

Опубліковано:

Сихівське, Зубрівське, Піонерське — як це озеро тільки не називали. Сьогодні розповідаємо про маловідому львівську водойму, яка у свій час була найпопулярнішою рекреаційною зоною Львова.

1. Піонерське озеро — це водойма, яку створили в 1956 році між Козельниками та річкою Зуброю. Площа озера – 20 гектарів, яке наповнювалось завдяки ще чистій річці Зубрі. Рівень води в Піонерському озері контролювався спеціально збудованою для цього греблею.

2. Через відсутність архівних карт, на сьогодні немає можливості дізнатись чи колись на місці Піонерського озера була водойма, чи воно було повністю рукотворне. 

3. Назва “Піонерське” з’явилось через радянську тенденцію називати аналогічні локації відносно пов’язаними назвами. Саме тому, коли 1953 році у Винниках створили Комсомольське озеро, з’явилась потреба знайти водойму, яку можна було назвати Піонерське.

4. Озеро, як і його околиці, називають по-різному, часто неправильно. Замість Зубрівського лісу зазвичай кажуть Сихівський, але це не так, адже Сихівський лісок належав до Винниківського господарства. Озеро закінчувалось впритул до колишнього Освицького Гаю, де тепер знаходиться танкоремонтний завод. 

5. Озеро використовували для відпочинку львів’ян: тут був пляж, де можна було засмагати та купатись. На вихідних працював буфет та пункт прокату човнів. Також, на території був пост спостерігача-рятувальника на випадок, якщо хтось “пересвяткує”.

6. Взимку, коли озеро затягував лід, сюди приходили дітлахи грати в хокей та кататись на ковзанах. 

7. В озері водилось багато риби та раків, які можна було ловити, заплативши “рибнагляду” по 50 копійок за вудку. Проте, хлопці вміли хитрувати, та показували наглядачам одну вудку на компанію, решту ховаючи в лісі.

8. Зубра — це річка води якої наповнювали колись Піонерське озеро. Річка впадає в Чорне море, колись її використовували, як судноплавну аж до межі Сихова та Козельників. Купці, які подорожували в Європу через Львів, Зуброю діставались до нашого міста. А згодом, суходолом перетягували човни, відстанню не більше кілометра, до судноплавної Полтви, яка впадає у Балтійське море. 

9. В 1978 році львівського художника Івана Прийдана Піонерське озеро надихнуло написати картину. На полотні він зобразив Львів і відпочинок жителів міста на озері. 

10. Піонерське озеро проіснувало до середини 1980-х. З розвитком Сихівського району, місцевість почала занепадати та перетворюватись на болото, одного дня його спустили. Сьогодні на колишній території озера знаходиться велика галявина, куди сихівчани ходять влітку на пікніки.

Каріна Роханська

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ