10 фактів про Персенківку

Опубліковано:

Персенівка — стратегічно важлива в минулому місцевість, історію якої тепер майже ніхто не пам’ятає. Сьогодні залишилось лиш кілька будинків та промзона. Шукаючи матеріали про непримітну, на перший погляд, частину Сихівського району, ми знайшли багато цікавих історій про цю місцевість. Пропонуємо вам 10 найцікавіших, на наш погляд, фактів про Персенківку.

1. Персенківка — місцевість Сихівського району, яка знаходиться навколо залізничної станції «Персенківка». Поміж вулицями Панаса Мирного, Буйка, Козельницькою та автобусним заводом.

2. Назва «Персенківка» виникла у XVII столітті та походить від прізвища львівського купця Якова Персінґа, який у 1687 році придбав цю місцевість. До XVII століття цю місцевість називали «Коснерівка», від імені львівського міщанина Коснера, який володів ланами неподалік.

3. Серед мешканців Персенківки існує ще одна версія походження назви місцевості, окрім імені купця Персінґа. Колись на території Персенківки жили два графи — Пер і Сен. Склавши їхні імена, місцеві жителі і назвали вулицю.

4. У 1908 році в місцевості Персенківка збудували другу і головну львівську міську електростанцію. Збудували її Альфред та Казимир Каменобродські за проєктом архітектора Адольфа Піллера. Електростанція діє і донині.  8 листопада 1908 року запустили у дію першу турбіну, а 10 грудня того ж року – другу. 18 лютого 1909 року відбулось освячення електростанції. Перший час електростанція працювала на мазуті, а у 1914 році її перевели на дешеве сілезьке вугілля. 

5. Для електростанції Персенківки подавали воду з джерела “Софіївка” в парку “Залізні води”, а з 1940-х у зв’язку з початком опалювання станцією житлових будинків, для станції спорудили греблю на річці Щирці та утворили озеро “Глинна Наварія”.

6. В місцевості Персенківка у 1918-1919 роках відбувались запеклі бої під час польсько-української війни. Кожен з військових підрозділів намагався утримати залізничну станцію, з обох боків загинуло немало вояків, згодом  солдатів перепоховали на Личаківському цвинтарі.

7. За Персенківку велись бої і в небі. 5 листопада 1918 року польська авіація бомбардувала залізничну станцію Персенківку. Де в цей час після невдалого тригодинного штурму головного вокзалу Львова, курінь УСС чисельністю понад 600 осіб (під час штурму загинуло 10 вояків, 40 було поранено і кількох взято у полон) відступав на залізничну станцію Персенківка. Невдовзі туди прилетів польський літак та скинув на позиції січових стрільців кілька бомб, які спричинили велику паніку. 

8. У Персенківці 28 вересня 1924 р. урочисто відкрили гранітну колону на честь Захисників Львова, яку безкоштовно виконали за проєктом інженера-архітектора Рудольфа Індруха архітектором Антонієм Нестаровським, син-студент якого також загинув на Персенківці. Пам’ятник стояв до 1940 року. 

9. 1930 року разом із Кульпарковом місцевість офіційно включена до складу Львова.

10. Місцевість Персенківка належала до парафії при львівському костелі св. Миколая. У 1938 році  збудували костел та монастир кармелітів босих, який розташовано на території сучасного Львівського автобусного заводу.

Каріна Роханська

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ